Sağlıklı Bir Hamilelik Dönemi İçin Yapılması Gerekenler 

Sağlıklı Bir Hamilelik Dönemi İçin Yapılması Gerekenler 

Hamile olmak, kadınların hormon dengesinin uzun bir müddet boyunca değişmesi ve artık tek bedende iki can olmaktır. Sadece bebek açısından değil, kadın da düşünüldüğünde hamileliğin her yönden iyi geçirilmesi gerekir. Hem ruhen hem de bedenen sağlıklı geçirirlerse, doğum da doğum sonrası da bundan olumlu etkilenir.

Fakat hamilelik dikkatsiz bir şekilde geçirilse maalesef ki devamı da öyle gelebilir. Hatta halk arasında hamileyken çok ağlayan annelerin bebekleri de uzun müddet ağlar denir. Bunun doğruluk payı ne kadar ispatlanmış bilinmez ama önemli olan her şeyin hamileliğe bağlı olduğunu vurgulamaktır. 

Takviyelerin Önemi 

Hamile olan anne adayında vücudunda meydana gelen değişimlerin sonucunda bazı vitamin değerlerinde düşüş gözlenir. Bu sebeple sağlıklı bir beden ve aynı zamanda sağlam psikoloji için gıda takviyeleri kullanmak daha doğru olacaktır. 

Düzenli Egzersiz 

Zaten hamilelikte şişen bir vücut ve hatta ister istemez ödemeler dahi oluşur. Bu bazen anne adayının sağlığına ve dinçliğine etki ederken, birde bundan psikolojikmen etkilenenler de vardır. Bu aşamada çok fazla kalmaksızın uzman kontrolünde düzenli egzersiz yapmak doğru olacaktır. 

Yürüyüş Yapmak 

Birçok spordan daha etkili olan ve aynı zamanda hafif olan yürüyüş her insan için gerekli bir spordur. Hamile bayanlarda oluşan ödemlerin atılmasında da oldukça faydalıdır. Günlük düzenli yürüyüş yapmak beden ve ruh açısı göze alındığında birçok faydası bulunan bir spor olarak değerlendirilir. 

Rahatlatıcı Kitaplar 

Kitap bir insanın en yakın dostları arasında yer alır. Aklını dağıtmak ve düşünmek istemediği olaylardan kaçmak isteyenler kendisine başvurduğu gibi, kendisini ahlaken ve kültürel olarak geliştirmek isteyenler de kitapların imdadına koşar. Hamile bir bayan için çok yakın bir dost olacak kitaplar arasında kendisini rahatlatacak sevdiği tarzdakileri seçmesi daha doğru olur. 

Düzenli ve Dengeli Beslenme 

Tek bedende iki can olan hamilelik döneminde ilk yarıdan sonra anne adayının iştahında artış görülebilir. Bu durumda çok yemekten kendini muhafaza etmesi sağlığı açısından mühimdir. Az ve sık olarak düzenli ve dengeli beslenmelidir. 

Uzman desteği için tıklayın.

Yayımlama Tarihi: 24 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi: 8 Nisan 2022
Yayımlama Tarihi:
24 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi:
8 Nisan 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle