WhatsApp

Risperdal Nedir, Ne İşe Yarar?

Risperdal Nedir, Ne İşe Yarar?

Risperdal nedir ve ne işe yarar diye merak edenler için öncelikle seroquel gibi beyindeki modifiye kimyasalların düzeltilmesinde ve buna bağlı rahatsızlıkların tedavisinde kullanıldığını hatırlayalım. 

Çocuklarda ve ergenlerde çevreden soyutlanma, halüsinasyonlar, yalnızlık duyguları, kafa karışıklığı, şizofreni, paranoya veya hastalık, bipolar bozuklukta nöbetler, irritabl durum bozukluğu ve belki de en önemlilerinden biri olan otistik anksiyete bozukluklarının tedavisinde kullanılır. Seroquel'e benzer bir etkiye sahip olmasına rağmen, risperdalın etken maddesi risperidondur ve antipsikotik ilaçlar grubuna aittir.

Herhangi bir ilaçta kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar açıkça risperdal için geçerlidir ve ekstra dikkat gerektiren hususlar vardır. Bu ilaçlar fiziksel etkilerinin yanı sıra beyin reaksiyonlarına da yol açabileceğinden normal ilaç grubundaki ağrı kesicilere göre daha dikkatli kullanılmalıdır. 

Ne olursa olsun, risperdal'ın kullanımını ve dozunu önce doktorunuzun tavsiyesine bırakın ve asla doktorunuzun önerdiğinden fazlasını kullanmayın. Dikkat gerektiren bir konuya geliyoruz; • Öncelikle ilacın içerdiği maddeye alerjiniz varsa kullanılmamalıdır.

İlginizi çekebilir: Kaygı Bozukluğu Nedir? Tedavisi ve Korunma Yöntemleri

Yan Etkileri Var mı?       

Özellikle bacaklarınızda şişlik, ağrı ve kızarıklık varsa. Bu, damardaki kan pıhtılarının bir işareti olabilir. Bu pıhtı damardan akciğerlere geçerek göğüs ağrısına ve nefes darlığına neden olabilir. Dermanınız varsa ve zihinsel durumunuzda ani bir değişiklik, yüzünüzde, kollarınızda ve bacaklarınızda ani güçsüzlük veya uyuşukluk, özellikle tek taraflı veya kısa süreli de olsa geveleyerek konuşma fark ederseniz.

Bunlar felç belirtileri olabilir. Bu ilacı almak nöbetlerinizi tetikleyip kötüleştirebileceğinden, herhangi bir nöbet önleyici ilaç kullanıyorsanız doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. İlacı kullanırken vücudunuzdaki aşırı ısı nedeniyle su kaybı veya aşırı ısınma yaşayabilirsiniz. Ani hava değişikliklerine karşı hassas olabilirler. Bu durumdan kaçınmak için aşırı sıcaktan kaçının ve bol sıvı tüketin.

 Sürekli uyku halinizi gideren ilaçlar alıyorsanız, bu ilacı kullanırken artan uyku hali görülebileceğinden doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Şiddetli böbrek veya karaciğer hastalığınız varsa, doktorunuzla konuşmalı ve bazı testler yaptırmalısınız. Anormal kalp ritminiz veya konjenital QT sendromunuz varsa ilacı kullanmayınız. 

İlacın etkisini göstermesi birkaç haftayı bulabilir ve faydası olmayacağını düşünerek birdenbire bırakmamalısınız, aksi takdirde geri dönüşü olmayan psikolojik belirtiler ortaya çıkabilir. İlacın dozunun değiştirilmesi, ilacın kesilmesi gibi müdahaleleri kesinlikle doktorunuza danışmadan yapmayınız.

Bunun dışında elbette Risperdal yan etkileri konusuna da dikkat edilmelidir, bu nedenle kimyasal içerikli bir ilaç olduğu için hem fiziksel hem de psikolojik yan etkileri olabileceği fikri aklınızdan kaçmamalıdır.

İlginizi çekebilir: Çoklu Kişilik Bozukluğu Nedir?

Yan Etkileri

 • Nefes kesintisi.
 • Deri döküntüsü veya şiddetli kaşıntı.
 • Nefes borusunda veya ağız çevresinde şişme.
 • Bayılma, istemli hareketlerin kontrolünün kaybı, kas krampları.
 • Titreme,  Kan basıncı seviyelerinizde ani değişiklikler.
 • Çarpıntı ve düzensiz kalp atışları.
 • Bilinç depresyonu ve geçici iskemik ataklar.
 • Felç veya nöbet geçirme olasılığı
 • İshal, kusma veya bağırsak enfeksiyonu.
 • Artan kan şekeri seviyesi.
 • Göğüs ağrısı ve nefes darlığı.
 • Baş dönmesinin neden olduğu baş ağrısı.

İlginizi çekebilir: Ruh sağlığınızı etkileyebilecek faktörler

14 Ekim 2021
Diğer Yazılar

Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamaya Özel 189 ₺ Tüm Uzmanları Görüntüle