Psikolojisi Düzgün İnsan Nasıl Olur?

Psikolojisi Düzgün İnsan Nasıl Olur?

İnsan zaman zaman yaşadığı kötü ve olumsuz olaylardan etkilenip ruh sağlığını bozma eğilimine sahip bir varlıktır. Ancak bazı güçlü ve sağlam kişilikleri olan insanlar var ki, bu tür olumsuz durumlardan en az hasarla ya da etkilenmeden kurtulabilir. Bu gibi kişiler psikolojisi düzgün insan nasıl olur sorusunu akla getirir.

 Normal kişilere kıyasla daha dirençli olan bu kişiler genellikle kendilerini geliştirmiş kişilerdir. Kolay kolay pes etmezler. Yaşadıkları olaylardan kötü etkilenmek yerine ders çıkararak tecrübe edinir. Elbette her insanın kişiliği ve yapısı aynı olması beklenemez. Ancak duygularını, iradesini, öfkesini kontrol altında tutabilir ve daha dirayetli bir insan haline gelebilir. 

Yeni Bir Ortama Uyum Sağlama

Güçlü ve dirençli olup olaylardan etkilenmeyen psikolojisi düzgün olan insanlar nasıl olur diye baktığımızda, bu kişiler girdikleri yeni bir ortama kolayca adapte olabilirler. Ne yeni bir iş ortamı ne de evlilik, yeni tanışmalar, sınavlar, yolculuklar, organizasyonlar bu kişileri kesinlikle strese sokmaz.

Her ortama kolayca uyum sağlayabilirler. İnsan ilişkilerinde sorun yaşamazlar, dinlemeyi bilir ve karşısındakini anlamaya çalışırlar. Aynı zamanda bu kişiler evliliklerinde, arkadaş ortamlarında, aşk hayatında, çocuklarıyla ilişkilerinde kolay kolay problem yaşamaz. İşlerini severek yapar ve enerjisini kaybetmezler. Çalışmayı sevdikleri kadar üretmeyi de severler. Hiç bir işini ertelemez ve tembel davranış içinde bulunmazlar. Genellikle pratik ve hızlıdırlar. 

Hatalardan Ders Çıkarma Ve Olumlu Tarafından Bakma

Ruhsal olarak sağlıklı olan kişiler, yanlış veya hata yaptıklarında asla umutsuzluğa kapılmaz, aksine yaptığı hatadan ders çıkarır ve eksiklerini görmeye çalışarak olumlu tarafından bakmaya çalışır. Psikolojisi düzgün olan insanlar nasıl olur sorusunun cevabını kesinlikle umutsuzluğa kapılmamalarından ve her durumda bir planları olduğundan kolayca onları tanıyabiliriz.

Karar vermede zorluk yaşamayan bu kişiler ayrıca olumlu ve olumsuz her türlü eleştiriye açık olurlar. Tepkileri sabittir. Bir olaya aşırı sevinip ya da aşırı üzüntü göstererek aşırı tepki göstermezler. Daha sabit ve sakindirler. Ya da her hangi bir olay karşısında kolayca öfkelenmek yerine uygun bir dil ile sorunu dile getirirler. 

Hayal Kırıklıkları İle Yüzleşip Duygu Ve Düşüncelerinde Tutarlı Davranırlar

Hayatla barışık olan ruh sağlığı rahatsız olmayan kişiler, genellikle samimi ve içtendir. Psikolojisi düzgün insan nasıl olur diye araştırdığımızda bu kişilerin hayal kırıklıkları ve olumsuzluklar ile yüzleştiğini görürüz. Ayrıca duygu ve düşüncelerinde tutarlı ve nettirler aldıkları kararlar kendi lehine olursa verdikleri karardan dönmezler.

Örneğin alkol tüketen biri alkol içince kendini kötü hissediyorsa hemen bırakabilir ve bir daha alkol tüketmez. Bir şeyi yaparken yakınmaz ve yaptıkları işe konsantre olarak verimli bir şekilde bitirmeye çalışırlar. Psikolojisi düzgün olan insanlar hayata küsmez ve affedicidirler. Kendilerine birinden zarar geldiğinde affederler ancak bu davranışı tekrar yaşamamak adına tecrübe edinirler. 

 

Yayımlama Tarihi: 19 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
19 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
10 Mart 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle