Psikolojisi Bozuk Çocuğun Belirtileri - 15 yaş

Psikolojisi Bozuk Çocuğun Belirtileri - 15 yaş

Ergenlik dönemi özellikleri; Beden, yaşamın en güçlü aşamasında ve zihinsel olarak yaşamın en kafa karıştırıcı aşamasındadır. Oğlan kelimesinin kökeni budur. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre ruh sağlığı sorunlarının yaklaşık yarısı psikolojisi bozuk çocuğun belirtileri 15 yaş içinde başlasa da ne yazık ki bu sorunların çoğu gözden kaçmaktadır. Ergenlik döneminde vücudun ulaşamadığı zihinsel olgunluk onların kafasını karıştırır. Örneğin, aşırı duyarlılığı, gücü veya zayıflığı tahmin etmede çok iyi değiller; risk alma eğilimindedirler.

Bu çok önemli, bu dönemin doğal özelliklerini bilmeniz gerekiyor. Maalesef bunu gözden kaçırıyoruz ve gençleri hep sorunlu gruplar olarak görüyoruz. Ülkemizde çocukların bu yaşta maruz kaldıkları ek stresörler de vardır. Sürekli değişen eğitim ve sınav sistemi. Çocuklar her zaman test edilmeye ihtiyaç duyarlar ve tüm bu stresörlerin ve maddelerin toksik etkilerine karşı çok hassastırlar.

Ergenlik Dönemi Gençlerin Gelişimi Nasıldır?

Başka bir deyişle, ergenler dış biyolojik veya psikolojik streslere karşı oldukça kırılgan bir yapıya sahiptir. Bilindiği gibi bu çağın manevi özelliklerini iyi bilmek gerekiyor. Bu nedenle yetişkinlerin, öğretmenlerin ve ailelerin ergenlerin doğal tepkilerinin farkında olmaları gerekir. İkincisi, az önce bahsedilen riskleri, hangi davranışların normal, hangilerinin tehlikeli olduğunu, madde kullanımının belirtilerinin neler olduğunu ve depresyon belirtilerinin neler olduğunu bilmeleri gerekiyor.

 Psikolojisi bozuk çocuğun belirtileri 15 yaş çok gelişimli dönemidir. Küçük çocuklarda olduğu gibi, bu yaştaki çocuklar için de birçok gelişimsel farklılık vardır. İkinci ergenlik döneminde, yani ergenliğin ortasında, bir kişisel kimlik duygusu gelişmeye devam eder, ancak bu kişisel kimlik gelişimi artık cinsel kimliği de içerir. Kızların çoğu, adet başladıktan iki yıl sonra fiziksel gelişime ulaşır. Erkek bu dönemde en büyük büyümeyi yaşar. Bu dönemde ergenler libido artışı yaşayabilir. Bu dürtüyü hakim etmek ve ifade edilmek, gelişim açısından ve bu aşamanın en önemli şartlarından olmaktadır.

Dünyayı Anlama Kabiliyeti

Psikolojisi bozuk çocuğun belirtileri 15 yaş, bu dönemde ergenlik soyut düşünmeyi geliştirir. Artık neden ve sonuç hakkında çok daha iyi bir anlayışa sahipler. Ergenlik çağındaki çocuklar, eylemlerinin sonuçlarını anlamaya başlar. Geleceğe bakmaya ve gelecek için planlar yapmaya başlayabilirsiniz.

Psikolojisi bozuk çocuğun belirtileri 15 yaş, bu dönemin odak noktası kimliğin yaratılmasıdır. Bu dönemde ergenler "Ben kimim?" sorusuna cevap bulmaya çalışırlar. Aile, toplum ve arkadaşlarla ilgili değer ve inançları açıklar. Eleştiri ve tavsiyeye daha açıktır. Hâlâ hiçbir şeyin onlara zarar veremeyeceği duygusu olabilir. Bu tehlikeli eylemlere yol açabilir. 

Psikolojisi Bozuk Çocuğun Belirtileri - Okul

Gençlerinizin entelektüel becerilerini ve yaratıcılığını geliştirir. Akademik başarının geleceği üzerindeki etkisini görmeye başlayacak. Bu süre zarfında, gençler geleceğe bir yol önerebilir.

Bu dönemde gençler de işgücü piyasasına girebilmektedir. Çalışmak, eğitimin önüne geçmediği sürece sorumluluğu, zaman yönetimini ve para kazanmayı öğrenmenin harika bir yoludur. Aile sorunları ebeveynlerle çatışmalar artıyor. Gençler, kendi değerlerini bulmaya çalışırken genellikle ebeveynlerinin değerlerini sorgularlar. Ailesiyle daha az zaman geçirebilir. Yeni davranışlar ve gelişim düzeyleri için yeni kurallar oluşturulmalıdır.

 

 

Yayımlama Tarihi: 19 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2022
Yayımlama Tarihi:
19 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
20 Haziran 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle