Psikolojisi Bozuk Çocuğun Belirtileri 

Psikolojisi Bozuk Çocuğun Belirtileri 

Bir çocuğun psikolojisinin sağlıklı olması için öncelikle ailesinden sevgi ve ilgi görmesi gerekir. Gereken fiziksel ve duygusal ilgiyi ailesinde gören ve bunu hisseden çocuk, psikolojik olarak ta normaldir. Psikolojisi normal olan çocuğun güven ve öğrenme duygusu gelişir. Çocuğun oyun zamanlarında ailesinden ve çevresinden buna karşılık bulması gerekir. Yeterli ve kaliteli şekilde ailesiyle vakit geçirmesi gerekir. Aksi takdirde psikolojik olarak sağlıklı olmayan bir çocuk yetişir. 

Psikolojisi bozuk olan çocuğun anlaşılması için bazı belirtiler mevcuttur. Bir çocuğun iki hafta ve daha uzun süre içine kapanık olması normal bir durum değildir. Bunun dışında tırnak yeme ve deri soyma gibi durumlar oluşabilir. Geceleri sürekli olarak altını ıslatma sorunu ve çocukta tik oluşması da bu belirtilerdendir. Çocuğun suçluluk duygusu hissetmesi ve sürekli kaygı halinde olması da psikolojisi bozuk çocuğun belirtilerindendir. 

Ebeveynler Çocuğunun Psikolojisinin Bozuk Olduğunu Nasıl Anlayabilir? 

Çocuk psikolojisi düşündüğümüzden daha hassastır. Yetişkinler için çok basit gibi görünen durumlar çocukları ciddi boyutta etkileyebilir. Hatta tüm hayatını etkileyecek boyutlara ulaşabilir. Anne ve babanın çocuğun önünde sık şekilde tartışması, çocuğun okul değiştirmesi ya da başka bir semte taşınmak gibi durumlar çocuklar üzerinde ciddi etkiler bırakabilir. Ayrıca çocuğun gözü önünde yapılan uygunsuz davranışlar da çocuğun psikolojisini olumsuz etkiler. 

Bir çocuk sosyal ilişkilerden kaçıyorsa, fazla çekingen ve korkarak hareket ediyorsa psikolojik olarak sorunu olduğunu gösterir. Toplum içinde gözlerini yerden kaldırmıyor ve fazla utangaç davranıyorsa yine normal olarak algılanmaz. Ebeveynler tüm bu davranışlardan yola çıkarak çocuklarındaki psikolojik rahatsızlığı fark edebilir. 

Psikolojisi Bozuk Çocuğa Nasıl Davranılması Gerekir? 

Tüm belirtilerden yola çıkarak çocuğun psikolojisinin bozuk olduğu fark edildiğinde mutlaka bir uzmana başvurmak gerekir. Bu süreçte ailenin çocuğa olan tutumu da çok önemlidir. Çocuğa karşı öfke ya da şiddet içeren davranışlarda bulunmamak gerekir. Ayrıca çocuğun sağlıklı davranışlar sergilemesi için teşvik etmek gerekir. Fakat bunu yaparken ısrarcı ve baskıcı olmamak gerekir. Daha naif şekilde yaklaşmak doğru olandır. Çocuğun sosyalleşmesi için kibar şekilde çocuğu cesaretlendirmek gerekir.  Ayrıca anne ve babaların çocukla daha fazla zaman geçirmesi gerekir. Birlikte oyun oynamak çocuk üzerinde güzel bir etki bırakır. 

Çocuk Psikolojisi Nasıl Düzelir? 

Çocuk psikolojisinin düzeltilmesi için doğru yaklaşım ve terapi çok önemlidir. Çevresi tarafından dışlanma, kötü söz duyma gibi durumlar çocuklarda çok kötü bir etki bırakır. Böyle durumlarda oyun terapisi en etkili yöntemlerden biridir. Hem oyun terapisi görmek hem de ailenin çocuğa şefkatle yaklaşması olumlu bir çözüm olabilir. Fakat çocuğun istismara maruz kalması, şiddet gibi ciddi olaylarda oyun terapisi fazla etki sağlamaz. Bu tarz ciddi travmalar yaşayan çocuklar için daha uzun süre terapi görmeleri tavsiye edilir. 

 

Yayımlama Tarihi: 15 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
15 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
10 Mart 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle