Psikolojik Destek Nasıl Verilir?

Psikolojik Destek Nasıl Verilir?

Psikolojisi bozuk olana psikolojik destek nasıl verilir? 

Psikolojik destek son derece hassas konulardan biridir. Çeşitli nedenlerle kendini kötü hisseden, psikolojisi bozulmuş kişilerle diyalog kurarken seçilen cümlelere dikkat edilmesi gerekir. Kullanılan ifadelerin sorgulayıcı olmasından ziyade anlayışlı ve dinleyici bir diyaloğun oluşması son derece önem taşır. Yakın kayıpları, maddi sıkıntılar, bazı kaygı sorunlarını da beraberinde getirir.

 Bu sorunların yol açtığı bazı olumsuz duygu durum halleri, uzun sürerse ileri boyutta travmalara yol açar. Travma haline gelen bu sorunların kişinin yaşam kalitesi üzerinde olumsuz yönde sonuçları gözlenir. Aile içerisinde yakınların verecekleri destek ve anlayış bu sorunların aşılmasında önemli birer rol oynar. Kişinin kendi uğraşları da bu konuda önemli rol oynar.

Aileye Düşen Görevler Nelerdir?

Psikolojisi bozuk olana destek nasıl verilir? Destek veren kişinin birinci dereceden yakını olması halinde üzerine düşen görevler son derece fazladır. Bu kişilerden beklenen son derece sabırlı ve sevecen olmalarıdır. Eşler ya da arkadaşlar arasında herhangi birisinin başına böyle bir durum geldiğinde sabırla dinlemeleri ve yorum yapmamaları gerekir. İyi bir dinleyici olmaları, eleştirel hiçbir yorum yapmamaları kişinin kendisini daha rahat ifade etmesini sağlar.

 Ergenlik dönemi pek çok ruhsal çatışmayı da beraberinde getirir. Tüm yaşam boyunca en hızlı bedensel büyümenin gerçekleştiği bu dönemde ergen, kendi fiziksel yapısına çoğu zaman uyum sağlayamaz. Hızlı büyüyen kol ve bacaklar, denge problemine yol açmaktadır. Ergenlik çağındaki çocukların sakarlıklarının en büyük izahı da budur. Ebeveynler ile çatışmaya girmeleri, kendilerini kanıtlamaya çalışmaları hormon değişikliklerinin de bir sonucudur. Anne ve babaların sabırla yaklaşmaları, sorgulamadan fakat gence belli etmeyecek şekilde gözlemci olmaları gerekir. Güvenilir bir kaynak olarak arkalarında varlıklarını hissettirmeleri, gençler için önem taşır.

Ne Zaman Uzmandan Destek Alınmalıdır?

Psikolojisi bozuk olana destek nasıl verilir? Hasta yakınlarının destek veremediği noktalarda uzmandan destek alınması önerilir. Kişinin kendine farklı hobiler edinmesi, yakın çevrenin de buna destek olması son derece önem taşır. Psikolojik rahatsızlıkları olan kişinin farklı uğraşlarla zihnini meşgul etmesi, tedavi sürecine olumlu yönde destek sağlar. Haftanın bir gününü kendine ayırması, istediği faaliyetleri yapması da kişinin tedavisi için önem taşır.

Psikolojik rahatsızlıkların ileri evrelerinde mutlaka danışman ve hekimlerden destek alınmalıdır. Psikolog ya da psikiyatrların önerdiği tedavinin uygulanması son derece önem taşır. Telkin ya da klinik görüşme ve terapinin ötesinde tedavilerde mutlaka hekim kontrolü gerekir. Zihindeki işleyiş rahatsızlıkları için ilaç kullanılması gereken durumlarda psikiyatrlardan destek alınmalıdır.

İnsan Psikolojisi Neden Bozulur?

Psikolojisi bozuk olana destek nasıl verilir? Mutlaka o kişi ile konuşarak ve bir uzman doktordan yardım alması konusunda ikna ederek yardımcı olunabilir. Psikoloji bozulmalarında bazen iç salgı bezlerinin yeterli çalışmaması da etken olabilir. Kullanılan bir ilacın yarıda kesilmesi, hormon işleyişi ile birlikte merkezi sinir sistemini de etkileyebilir. Detaylı tarama testleri sonucunda uygun tedaviye başlanması tavsiye edilir.  Kişinin yaşadığı stres ve sıkıntılarda psikolojisinin bozulmasında en başlıca sebeplerdendir.

Yayımlama Tarihi: 19 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2022
Yayımlama Tarihi:
19 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
20 Haziran 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle