Psikoloji Geleceğin Mesleği mi?

Psikoloji Geleceğin Mesleği mi?

Psikoloji, insanların geçmişi, şimdisi ve geleceğidir. Psikoloji sayesinde insanlar türlü türlü yollar izleyerek kendilerini geliştirebilirler. Kimi insanlar psikolojiyi oldukça küçük bir şeymiş gibi görseler de aslında oldukça büyük ve insanlar için önemli bir konudur.

Bu sorunun cevabını şöyle düşünün; ülkemizde her şey normal bir şekilde ilerlerken bir anda ortaya covid-19 virüsü çıkarak tüm ülkeyi hatta dünyayı birbirine kattı. Bu virüsün Türkiye'ye gelmesinden sonra her şey baştan aşağı değişti. Maddi anlamda da büyük değişikliklere yol açsa da insanları en çok psikoloji alanında olumsuz yönde etkiledi.

Şimdi kendinize şu soruyu sorun; bundan sadece 1 yıl önce böyle bir virüsün ülkemizi birbirine katacağını, sokağa çıkma yasağının geleceğini size söyleselerdi ne hissederdiniz? Elbette inanmazdınız. İşte tam olarak söylenilmek istenen de budur.

 Bugün iyi olabilirsiniz, mutlu olabilirsiniz, ama kimsenin yarın da iyi olacağının garantisi yoktur. Bundan 1 sene sonra belki ülkemize yeniden bir virüs gelmeyecek ama siz yine siz olacak mısınız? Yani, belki bugün psikoloji işinize yaramayabilir ama yarın yaramayacağını ne malum? 

 İşte bütün bunlar ele alındığında; psikoloji, geçmişin, şimdinin ve geleceğin mesleğidir. Aslında psikoloji geleceğin mesleği mi sorusu yerine psikoloji olmazsa insanlar ne halde olurdu sorusunun gelmesi çok daha mantıklı olacaktır. 

Psikoloji İnsanın Her Zaman İhtiyaç Duyacağı O Şeydir...

İnsan psikolojisi o denli büyük bir yapıya sahiptir ki, insanlar gün içerisinde birçok kere sinirli, üzgün, mutsuz, depresif, umutsuz, çaresiz gibi olumsuz duygulara girip çıkabilirler. Bütün bu duygu karmaşası yalnızca psikoloji ile düzelebilir.

Bunun için kimisi terapilere gider, kimisi ilaç kullanır, kimisi de kendini yapmaktan en çok hoşlandığı işe vererek bu düşüncelerden kurtulabilir. Aslında bütün bunlar psikoloji ile çözülmektedir. İşte bu yüzden psikoloji geleceğin mesleği mi sorusunun cevabı evettir.

Teknoloji Geliştikçe Psikoloji de Gelişiyor

Psikolojinin bir diğer yanı da gün geçtikçe gelişmesidir. Bundan belki yaklaşık 10 sene öncesindeki insanların zihinlerinde olan karmaşık durumun çözülememesi artık günümüzde çözümlenebilmektedir. Bunun sebebi hem tıbbın hem de teknolojinin ilerlemesidir. Yani bugün çözümlenemeyen sorunlar belki gelecekte çözümlenebilir. Yine ve yine psikoloji geleceğin mesleği mi sorusuna bir diğer güzel cevap ise bu olarak örnek gösterilebilir. 

Hedefiniz Psikoloji ise Bu Yolda Sakın Pes Etmeyin

İleride psikolog ya da psikiyatrist olmak isteyen her birey bu yola ümitleriyle girmelidir. Aklınıza, acaba psikoloji geleceğin mesleği mi ya da değil mi gibi soruların gelmesine izin vermeyin çünkü psikoloji olmayan bir dünya, dünya değildir. Ümitlerinizi yitirmeyin bunun için çabalayın ve şundan emin olun; eğer bir gün psikoloji alanında uzmanlaşırsanız yalnızca çevrenizdekilere ya da hastalarınıza iyilik yapmış olmayacaksınız en başta bu iyiliği kendinize yapmış olacaksınız...

 

Yayımlama Tarihi: 19 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
19 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
10 Mart 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle