Psikoloji Bozulması Sonrası İyileşme Dönemi

Psikoloji Bozulması Sonrası İyileşme Dönemi

İnsanlar çevrelerindeki her türlü etkenlerden etkilenen duygu durum bozukluğu, anksiyete, panik atak gibi birçok psikolojik problemler yaşayabilirler. Tüm bu yaşanan anlık veya uzu süreli ruhsal bozukluklara psikoloji bozukluğu denir. Tıp alanında tüm psikolojik bozuklukların çözümü artık günümüzde mevcuttur. Gün geçtikçe ilerleyen teknoloji ve tıp sayesinde psikoloji bozulma sonrası iyileşme dönemi iyice hızlandırılmaktadır.

Birinci AdımPsikolojinizin Bozuk Olup Olmadığını Analiz Edin

Kendi kendinize evlerinizde teşhis koymaktan vazgeçin. Eğer bir psikolojik sorununuz var ise mutlaka ilk işiniz uzman bir hekimden yardım almak olsun. Bu sayede sorununuz her ne ise hekiminiz size söyleyecek ve ona göre bir süreç izleyebileceksiniz.

İkinci Adım; Sürece Başlayın

Hekiminiz ile görüştükten sonra artık net bir bilgiye sahipsiniz. Şimdi iyileşme sürecine adım atabilirsiniz. Psikoloji bozulması sonrası iyileşme dönemi için eğer ki uzman hekiminiz sizlere bir ilaç verdiyse ilk olarak ona başvurarak başlayabilirsiniz. Düzenli olarak ilaç kullanacağınız bir ilaç var ise aksatmadan kullanın.

Terapilerde, bireylerin yaşadıkları ruhsal sorunlara göre terapistler bazı ödevler verirler. Bu ödevler yapmanız gereken şeyler olabilir. Bol bol kitap okuyabilirsiniz, şarkı dinleyebilirsiniz, ilgi alanınız resim çizmekse resimler çizerek bu süreci atlatmakta kendinize yardım edebilirsiniz.

Sancılı Ama Sonu Güzel Bitecek Olan Bir Süreç Sizi Bekliyor

Psikoloji bozulması sonrası iyileşme dönemi oldukça sancılı bir dönemdir. Gitmek istemeyeceğiniz yerlere gidebilir, yapmak istemediğiniz şeyleri yapmak zorunda kalabilirsiniz. Şayet iyileşmek ve düzelmek istiyorsanız ne yazık ki tüm bunlara ayak uydurmanız gereklidir.

 Özellikle doktorunuz size bazen yapmayı istemediğiniz şeyleri en çok yaptıracaktır. Örneğin siz gezmek ve insan yüzü görmek istemeseniz de doktorlar ısrarla bunu yapmanızı isteyebilirler. Bu noktada terapistinizin tek amacı seanslarından mutlu ayrılmanızdır.

 Eğer doktorunuzun her sözünü dinler ve dediklerini yaparsanız günün birinde siz de seanslardan mutlu bir şekilde ayrılabileceksiniz. Bu yüzden doktorunuz ne derse dediğini yapın, onların tek amacı sizin iyiliğinizdir.

Kendi İyileşme Tekniklerinizi de Kullanın

Her ne kadar terapiye gidiyor, varsa ilaçlarınızı kullanıyor olsanız da kendi yöntemlerinizi de kullanın. Örneğin sizi en çok mutlu eden şey nedir? Sahilde yürüyüş yapmak mı? Bisiklet sürmek mi? Sevgiliniz ile zaman geçirmek mi? Yoksa arkadaşlarınız ile konuşmak mı?

 Sizi mutlu eden o şeyi bulup peşine düşün. Normalden daha fazla o aktiviteyi yapın. Örneğin sahilde yürümek sizi mutlu ediyorsa her gün mutlaka yürüyüş yapın. Özellikle şehrinizde deniz varsa inanılmaz şanslı olduğunuzu bilin. Çünkü deniz kenarında yürüyüş yapmak insan psikolojisini iyi yönde etkileyerek, depresyondan arınmanızı sağlayacak kanıtlanmış bir gerçektir.

Psikoloji bozulması sonrası iyileşme dönemi her ne kadar sancılı bir süreç olsa da her şeyin sizin iyiliğiniz için olduğunu hiçbir zaman unutmayın.

Yayımlama Tarihi: 19 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
19 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
10 Mart 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle