​​​​​​​Psikoloji Bölümü Nedir?

​​​​​​​Psikoloji Bölümü Nedir?

 

Meslek seçimine psikologluk olarak karar veren bir kişi, psikoloji kaç net gerekir 2021 sorusunu sormadan önce psikoloji bölümü nedir diye bir araştırma yapması gerekir. Birçok üniversitenin psikoloji dalıyla ilgili olarak bölümleri bulunmaktadır. Bu alanda eğitim almak isteyen öğrenciler, girdikleri sınav sonuçlarına bağlı olarak tercih yapmaları gereklidir. Peki, nedir bu psikoloji bölümü? Bu soru öğrenciler tarafından en çok merak edilenler arasında yer alır.

Psikoloji bölümü, canlıların davranışlarını ve bu davranışların nedenlerini merak edenlerin okumayı tercih edebileceği bir bölümdür. Bu bölüm konularının araştırmalarını bilimsel yöntemlerin ışığında yapmaktadır. İnsan doğasını ve bunun yanı sıra tüm canlıların doğasını anlama konusunda merakı ve gayretleri olan kişilerin okuyabilecekleri ideal bölümlerden biridir.

Psikoloji bölümü, araştırma merakını ve doğa bilimlerine karşı da ilgi duymayı gerektirdiği için bu bölümü sabırlı ve strese karşı dayanıklı öğrencilerin tercih etmesi daha iyi olacaktır. Psikoloji bölümü insanlarla çalışmaktan hoşlananlar açısından tercih edilebilecek ideal bölümler arasında yer alır.

Psikolog Nasıl Olunur?

Psikoloji okuduktan sonra ne olunur ve psikoloji kaç net gerektirir 2021 soruları öğrenciler için merak edilenler arasındadır. Psikolog olmak isteyen öğrenci adaylarının ilk olarak lise eğitiminin ardından 4 yıllık bir lisans eğitimini tamamlaması gerekir. Merak edenler açısından, üniversitede psikoloji bölümünde okuduktan sonra psikolog olunur.

Psikoloji bölümü Fen-Edebiyat fakülteleri kapsamında okutulan bir bölümdür ve 4 senelik bir eğitimin sonunda mezun olan öğrenciler psikolog olarak adlandırılırlar. Bu bölümden mezun olan kişiler terapist olarak görev yapabilirler fakat bu bölüm mezunlarının psikiyatrist gibi ilaç yazma yetkisi yoktur.

Psikoloji Bölümünde Okumak İçin Hangi Puan Hesaplanıyor?

Psikoloji bölümüne girebilme şartı olarak kişinin üniversite sınavlarında eşit ağırlık puanı hesaplanır. Geniş bir yelpazede çalışma imkânları olan bu bölümün mezunları, uygulamalı alanlarda ve akademik sahada çalışma imkânı bulabilmektedir.

Psikoloji Kaç Net Gerekir 2021

Psikolog olmak isteyen öğrencilerin en merak ettiği soru psikoloji kaç net gerektirir 2021 sorusudur. Öncelikle şunu bilmek gerekir ki; psikoloji bölümü, eşit ağırlık bölümü meslekleri içerisinde yer almaktadır. Ayrıca üniversite sınavlarında EA olarak adlandırılan puan türünde hesaplama yapılıp öğrenci alımı yapılmaktadır. Psikoloji kaç net gerekir 2021 sorusuna dönecek olursak bir örnekle açıklamak daha anlaşılır olacaktır.

Diyelim ki bir öğrencinin Ortaöğretim Başarı Puanının 2021 YKS-EA puanına etkisi 56,3 ise bu öğrencinin HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ'nin Psikoloji bölümüne girebilmesi için 390 ham puan yapması gerekmektedir. Bu puanı yapabilmek için de TYT dediğimiz Temel Yeterlilik sınavında toplam 81 net yapmalıdır. Bunu sağlayabilmek için Türkçe'den 31,75 net, Temel Matematikten 29 net, Sosyal Bilimlerden 15 net ve  Fen bilimlerinden 5,25 net yapması gerekir. Sonrasında EA'dan gireceği AYT dediğimiz Alan Yeterlilik sınavında ise toplam 59,75 net yapması gerekmektedir. Bunun için de Matematik- Geometri'den 30,25 net, Türk Dili ve Edebiyatından 17,5 net, Tarih-1'den 7 net ve Coğrafya-1'den 5 net en az şekilde yapmalıdır.

Yayımlama Tarihi: 19 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
19 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
10 Mart 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle