Psikoloji Alanında Kitap Önerileri

Psikoloji Alanında Kitap Önerileri

İyi Hissetmek

Yazar: Dr. David Burns

Özellikle depresif belirtileri deneyimleyen kişiler için öne çıkabilecek bir kitap. Hayatınıza içerisindeki uygulamaları ya da formları kattığınızda kendinizle ilgili farkındalığınız artabilir ve depresif belirtilerin azalması yönünde size yardımcı olabilir. Söylemekte fayda var, kitapların etkisi herkeste farklıdır. Nasıl bir deneyim yaşayacağınız ancak kitabı okurken ortaya çıkacaktır.

Arka Kapak Yazısı

İşte size iyi bir haber; kendinizi kaygı, suçluluk, kötümserlik, erteleme, düşük benlik saygısı ve depresyonun diğer "dipsiz kuyu" lardan ilaçsız kurtarabilirsiniz! İyi Hissetmek'te, psikiyatrisst David Burns duygularınızı harekete geçirecek ve hayata daha olumlu bakmanızı sağlayacak, bilimsel olarak test edilmiş teknikler sunuluyor.

Duygudurumunuzdaki dalgalanmaların nedenlerini anlayın

Olumsuz fikirleri kafanızdan silip atın

Suçluluk duygunuzla başa çıkın

Sevgi ve onay bağımlılığınızın üstesinden gelin

Özgüveninizi arttırın

"Hiç bir şey yapmamak" ile baş edin

Depresyonun acı veren girdabından kurtulun

"Okunacak ve tekrar okunacak bir kitap!"

Los Angeles Times

 

İyileştiren Sınırlar - Sağlıklı Sınırlar Çekmek ve Hayır Demek Üzerine

Yazar: İ. Volkan Gülüm

Bebeklik dönemindeki bağlanmadan yetişkinlikteki bağlanmaya doğru ilişkileri anlatan bir kitap. Kitapta ele alınan en önemli konulardan birisi ilişkilerdeki sınır. Sınır konusu çoğu kişinin zorluk yaşadığı alanlardan birisidir. İlişkilerde sorun yaşanan bir diğer konu ise hayır diyememektir. Bu konuları anlamanıza, sizin neleri yaptığınızı fark etmenize ve içerisindeki uygulamalarla hayatınızda değişiklikler yapmanıza yardımcı olabilecek kitaplardan birisi.

Arka Kapak Yazısı

Özel olarak odaklanacağımız mucizevi kelimemiz: Hayır! Bir süper güç sayılabilecek “uygun yerde uygun biçimde ‘hayır’ diyebilme becerisini” Doç.Dr. İ. Volkan Gülüm bu kitapta detaylı bir şekilde tartışıyor.
Çok hayır demek ya da hiç hayır diyememek; sınırları konusunda katı olmak ya da sınır çekemiyor ve koruyamıyor olmak… Geçmişte maruz kaldığınız hangi etkileşimler bugün bu beceriyi sergilemek konusunda sizi zorluyor? İlaç niyetine bile olsa “hayır” dediğinizde neden kendinizi en kötü lafı sarf etmiş gibi hissediyorsunuz? Kaç farklı biçimde “hayır” denebilir? Ya da “hayır” demenin farklı biçimleri olabilir mi? Peki ya “hayır” diyememenin?
Bu kitapla başlayan yolcuğunuzda hayır demek ve sınır çekmek ile olan ilişkinizi ele almaya ve eğer bir sorun görürsek de bunu birlikte daha sağlıklı bir biçime dönüştürmeye çalışacağız. Kitap boyunca açıklanan pek çok konunun temelinde Şema Terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi yaklaşımları ve bu yaklaşımların kuramsal ve uygulamalı bakış açıları bulunuyor.

 

Ukde

Yazar: Mehtap Güngör

Bu kitaota EMDR yaklaşımına göre terapi sürecinin nasıl ilerlediğini gösteren üç vaka bulunuyor. Hayatın içinden üç kişi... Kendinizden de bir şeyler bulabileceğiniz, size dokunabilecek bir kitap. İçerisinde vakalar olsa da anlatım dili hikaye anlatımı gibi. Bu kitaplar EMDR ile terapi sürecini öğrenebilirsiniz.

Arka Kapak Yazısı:

Eren Bey’in panik ataklarının altında neler vardı?
Ekim Hanım’ın şahit olduğu ve maruz kaldığı şiddet onda nasıl yaralar açmıştı?
Tuna Hanım’ın ilişkisindeki problemlerin nedenleri aslında hangi anılarıydı?
Kitaptaki üç kahramanın ukdeleri, bugünlerinde ne şekillerde ortaya çıktı?
EMDR Terapisiyle bunlardan nasıl kurtuldular?
Psikologlar terapide neler sorar, yanıtlarda neler arar, bulduklarını nasıl çözüme taşır?
Bir yerlere süpürdüklerini sandıkları anılarıyla önce yüzleştiler, sonra barıştılar.
Geçmişlerinin yüklerini terapi odasında bıraktılar.
Oradan dökülenler bu kitapta toplandı.
Üç insan, üç gerçek öykü…

 

Nietzsche Ağladığında

Yazar: Irvin D. Yalom

Yalom’un güçlü kalemiyle psikoloji alanında roman olarak en öne çıkan kitaplardan birisidir. Arka kapak yazısı kitabı açıklıyor.

Yoğun ve sürükleyici olan yeni bir düşünce romanı sunuyoruz: Nietzsche Ağladığında. Edebiyatla da düşünülebileceğini gösteren müthiş bir örnek...
SAHNE Psikanalizin doğumu arifesindeki 19. yüzyıl Viyana’sı. Entelektüel ortamlar. Hava soğuk.
AKTÖRLER Nietzche: Henüz iki kitabı yayımlanmış, kimsenin tanımadığı bir filozof. Yalnızlığı seçmiş. Acılarıyla barışmış. İhaneti tatmış. Tek sahip olduğu şey, valizi ve kafasında tasarladığı kitaplar. Karısı, toplumsal görevleri ve vatanı yok. İnzivayı seviyor. Tanrı’yı öldürmüş. “Ümit kötülüklerin en kötüsüdür çünkü işkenceyi uzatır” diyor. Daha sonra, “Kendi alevlerinizde yanmaya hazır olmalısınız: Önce kül olmadan kendinizi nasıl yenebilirsiniz?” diyecek. Ümitsiz.
Breuer: Efsanevi bir teşhis dehası. Ümitsizlerin kapısını çaldığı doktor. Psikanalizin ilk kurucularından. Kırkında, bütün Avrupalı sanatçı ve düşünürlerin doktoru olmayı başarmış. Güzel bir karısı ve beş çocuğu var. Zengin. Saygın. Hayatı boyunca “ama” pozisyonunda yaşamış biri.
Freud: Breuer’in arkadaşı. Henüz genç. Geleceği parlak. Şimdi yoksul.
Salomé: Erkeklerin başını döndüren kadın. Çekici. Özgür. Evliliğe inanmıyor. Bazen aynı anda birçok erkekle beraber oluyor. Sanatçıları ve düşünürleri tercih ediyor. Kırbacı var.
KONU Ümitsizlik. Bir gün, erkeklerin başını döndüren kadın, Salomé, Nietzsche’den habersiz Breuer’e gelir. “Avrupa’nın kültürel geleceği tehlikede, Nietzsche ümitsiz. Ona yardım edin” der. Breuer, Salomé’yi tekrar görebilmek umuduyla “peki” der. Ve varoluşun kader, inanç, hakikat, huzur, mutluluk, acı, özgürlük, irade... ve neden, nasıl gibi en önemli duraklarından geçen bir yolculuk başlar...
Kendisiyle ve hayatla yüzleşmekten çekinmeyenlere...
 

İyi Hissetmek Dergisi

İyi Hissetmek Dergisi alanında bir ilk. Şema terapi yaklaşımıyla çıkan ilk dergi. İçeriği oldukça bilgilendirici. Hem şema ve mod kavramlarını size tanıtıyor hem de edebiyat ve sanat örnekleriyle farklı bir bakış açısı sunuyor. Aşk, yalnızlık ve yabancılaşma, cinsellik, yeme bozuklukları, aldatma gibi her sayısında farklı bir konu öne çıkıyor. Okurken kendinizi daha iyi anlayıp anlamlandırabilmeyi de sağlıyor. Erken dönem uyumsuz şemalar, uyumsuz başa çıkma modları, çocuk modlar, uyumsuz ebeveyn modları... Hepsi bu dergide.


 

Yayımlama Tarihi: 3 Şubat 2022
Güncelleme Tarihi: 5 Nisan 2022
Yayımlama Tarihi:
3 Şubat 2022
Güncelleme Tarihi:
5 Nisan 2022

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Psikoloji Bölümünü başarı bursu kazanarak yüksek onur derecesi ile tamamladı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programını tamamladı. Ardından farklı psikoterapi merkezlerinde çalışmalarına devam etti. Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dr.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle