Psikiyatrik İlaçlar İyileştirir mi?

Psikiyatrik İlaçlar İyileştirir mi?

İnsanlar gün içerisinde birden çok duygu yaşayabilirler. Kim ise hem sevinip aynı zamanda üzülürken kimisi de üzülürken şaşırabilir. Kimi insan bu duygu karmaşasının altından kalkabilse de kimisi kalkamayabilir.

Aynı zamanda insanların geçmişte yaşamış oldukları bazı travmalarda bu duygu karmaşasını tetikleyebilir. Anne baba şiddeti, aile içinden yakın birinin vefatı, anne ve babanın büyük tartışmalarına şahit olmak, alkol bağımlısı bir baba gibi durumlar travmalara örnek gösterilebilir. 

 Kimi zaman travmalarını insanlar kendi kendilerine çözebilseler de bazen çözemeyecekleri kadar büyük problemleri olabilir. Bu noktada psikolojik ilaçlara başvurulur. Bu ve bunun gibi duygu durum bozukluklarını psikiyatri ilaçları iyileştirir mi derseniz, evet iyileştirir. Yalnızca travmalarda değil birçok psikolojik sorunlarda uzman hekim önerisi ile ilaçlara başvurulabilir.

Kimlere Psikiyatri İlaçları Verilir?

  • Şizofreni
  • Bipolar
  • Depresyon
  • Uyku Problemleri
  • Anksiyete
  • Obsesif-Kompulsif Bozukluk
  • Sosyal Fobi
  • Travma Sonrası Stres Bozukluğu
  • Madde ve Nikotin Bağımlılığı gibi durumlarda psikolojik ilaçlara başvurulabilmektedir. 

Psikiyatri İlaçları Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Antidepresanlar beyindeki serotonin ve noradrenalin gibi kimyasal maddelerin düzeyini arttırarak etkisini gösterir. Bu maddelere nörotransmitter adı verilir. Bu tür ilaçlar beyne gönderilen ağrı sinyallerini de durdurarak kronik ağrılara çözüm olur.

 İnsanlar düzenli olarak ilaç kullandıkları zaman mutlaka faydasını görürler. Doğru ilaç ve doğru teşhis arasında büyük bir bağ vardır. Her ilaç doğru soruna göre verildiği sürece düzelme yaşanır. 

 İlaçlar az ve orta dereceli depresyon gibi hastalara yüksek miktarda etki edemez fakat ağır hastalarda psikiyatri ilaçları oldukça etki eder. Yani psikiyatri ilaçları iyileştirir mi sorusunun bir diğer cevabı, ağır bir hastalığa daha çok etki ederken daha az ağır hastalıklara daha az etki eder.

İlaçlar Düzenli Kullanıldığı Zaman Etki Gösterir

 Psikiyatri ilaçlarını düzenli kullandığınız zaman etkisini gösterecektir. Bazı ilaçlar tek seferde içildiği zaman bile etkisini gösterse de birden fazlası belli bir süreden sonra etkisini gösterir. Kimi ilaç etkisini 1 aydan 3 aya kadar gösterebilmektedir. Doktorlarda 6 ila 7 ay sonrasında düzelme olup olmamasına göre ilaçlarınızı bıraktırabilirler.  

 Psikiyatri ilaçları iyileştirir mi sorusu çok sık sorulduğu gibi ilaçlar işe yarasa da bu durum size de bağlıdır.

İlaçlar Ne Kadar Etkili Olsa da İyileşmek Size Bağlıdır

İsterseniz günlerce, aylarca hatta yıllarca aynı ilacı kullanın eğer ki sizin içinizde iyileşme arzusu yoksa yıllar geçse de yalnızca küçük bir değişiklik yaşarsınız, o da ilaç sayesinde gerçekleşir.

 Aynı şekilde bazen birkaç hafta sonra ilaç kullanmayı bırakan hastalarda olmaktadır. Doktorunuzu dinleyerek hareket etmelisiniz. Hekiminizin size 3 ay aralıksız kullan dediği ürünü 2.haftada bırakırsanız bir değişiklik beklemeyin.  

 Psikiyatri ilaçları iyileştirir mi diye artık düşünmeyin çünkü elbette iyileştirir. Fakat bu durum %50 ilaçlara  bağlıysa %50 de size bağlıdır.

Yayımlama Tarihi: 19 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
19 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
10 Mart 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle