Psikiyatri Online Terapi

Psikiyatri Online Terapi

Günümüzde hemen hemen her olaydan insanlar etkilenebiliyorlar. Etkilendikleri bütün olayların onlara iyi ve kötü anlamda bir dönüşleri de oluyor. İyi dönüşleri onlara fayda ve katkı sağlasa da ne yazık ki kötü dönüşleri de onlara zarar verir. 

Verdikleri zarar bazen fiziksel anlamda bazen de psikolojik anlamda olabilir. Ortada psikolojik bir zarar ya da bir problem mevcut ise terapi yöntemi ile ortadan kaldırılmaya çalışılır. Terapilerde ki asıl amaç hastaların yaşadıkları ve yaşamış oldukları kötü olaydan arındırılıp temiz bir şekilde hayatlarına devam edilmeleri sağlayabilmektir.

Kimler Online Terapi Alabilir?

Zihninizi kurcalayan ve bir türlü o düşünceden arınamıyorsanız, aklınız bazı yerlerde takılı kalıyor ve o düşünceden uzaklaşamıyorsa, yakın zamanda bir hastalık geçirdiyseniz ya da çevrenizden birisi vefat ettiyse, yalnızlık, ayrılık terkedilmek gibi durumlar yaşadıysanız bu ve bunun gibi problemleriniz varsa terapi alabilirsiniz. 

Yaş ve cinsiyet fark etmeksizin herkes online terapi alabilir. Yalnızca online terapi almak isteyenlerin mutlaka evlerinde internet, cep telefonu ya da bilgisayar bulundurulmalıdır. Yüz yüze gerçekleşen terapileri oranla farklı bir terapi yöntemidir.  Kimi için online terapi fayda sağlarken kimi için sağlamayabilir, bu direkt olarak psikolog ve hastaya bağlıdır.

Online Terapi Nasıl Gerçekleşiyor?

Online terapiler Skype, Zoom, Google Meet ve benzeri uygulamalar üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Terapiler boyunca görüntülü ve sesli bir şekilde sohbet edilir. Danışanlar doktorlarına dertlerini problemlerini ve gün içinde yaşadıkları her şeyi online bir şekilde görüntülü konuşurken aktarırlar. Ardından doktor gerekli bilgileri ve konuşmaları yaparak kişinin rahatla ya bilmesi ve onu olumlu açıdan yönlendirmek amacıyla cümleler kurar.

Covid-19 Sayesinde Arttı ve Artmaya Devam Ediyor...

Online terapiler covid-19 virüsü nedeniyle kişilerin birbirleri ile görüşemedikleri için doktor ve hastalar ilişkilerini bu şekilde bir süre devam ettirdiler. Aynı şekilde kovid-19 yüzünden strese giren de korkusundan dışarı çıkamayan insanlar için oldukça etkili bir terapi yöntemi oldu. Covid-19 ile oldukça kişi kullandığı için online terapiler gün geçtikçe kullanılmakta.

Online Terapi Faydalı Mı?

Online terapiler kişiden kişiye faydaları fark edebilmektedir fakat şöyle bir durum vardır ki gerçekten terapiye ihtiyacı olan ve terapi ile gelişeceğine, değişeceğine ve problem her neyse çözeceğine olan biraz bile inancı varsa online terapi faydalı olacaktır. Bazı zamanlar online terapi yüz yüze terapilere göre daha çok verimli olabilir. Bireyler eğer ki çaba göstermiyorsa, terapi için uğraşmıyorsa zaten ne online ne de yüz yüze terapi fayda sağlamayacaktır.

İnsanlar ne kadar problemli olurlarsa olsunlar önce yüreklerinden sorun her neyse çözeceklerine inanmaları aslında bir terapi tekniği olarak da bilinir. İşte bu yüzden sorun her neyse tüm kalbinizle inanın, zaten sonrasında tüm güzellikler ve iyilikler sizi bulacaktır...

 

Yayımlama Tarihi: 15 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
15 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
10 Mart 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle