Pozitif Ebeveynlik Nedir? Nasıl Olunur?

Pozitif Ebeveynlik Nedir? Nasıl Olunur?

Anne ve bebek gelişimi için son yıllarda yapılan yayınlar ve kitaplar anne ve babaların pozitif ebeveynlik kavramı ile tanışmalarına neden olmuştur. Genel anlamda olumlu düşünce odaklı olan bu görüş; ebeveyn ve çocukların karşılıklı olarak saygı ve sevgi çerçevesinde birbirlerini gerçekten anlamalarına odaklanıyor.

Çocuklarını bebeklik döneminden itibaren birey olarak görmeye başlayan ebeveynler, olay ve durumların sebep ve sonuç ilişkisine bağlı olarak sıkça iletişim kurarlar. Belirli kural ve prensipler çerçevesinde ebeveynler aktif bir dinleyici olarak çocuklarına kulak verirler.

Pozitif Ebeveynlik ve Amacı

Klasik ebeveynlik bilindiği üzere ödül ve ceza döngüsü içerisinde pek çoğumuzun büyütüldüğü ebeveynlik şekli oluyor. Sürekli okuyan ve araştıran günümüz anne ve babaları ise, pozitif ebeveynlik kurallarını daha çok benimsiyor.

Çocukların davranışlarının sonucu olarak ceza almaktan korkmak yerine, nasıl davranırsam sonucu ne olur gibi konuları daha çok idrak etmeleri amaçlanıyor. Bu noktada belirli bir disiplin çerçevesinde yetişen çocuklar ortaya çıkıyor ve kendilerini daha iyi ifade ettikleri de gözlenebiliyor.

Çocuk Yetiştirirken Babalar Annelere Ne Kadar Yardımcı Olur?

Geleneksel Ebeveynlik ve Pozitif Ebeveynlik

Geleneksel kalabalık ailelerin yerini çekirdek ailelerin alması, ebeveynlerin çocuklarına daha çok özen göstermelerine neden oluyor. Aynı zamanda çalışan anne ve babalara sahip çocukların geleneksel aile yapısından uzak, eğitimli bakıcılara bırakılması da son yıllarda pozitif ebeveynlik kavramını daha çok duymaya neden oluyor.

Mükemmellik olgusunu anne babalık dürtüsü içerisine entegre etmeye çalışan ebeveynler genellikle konulara pozitif yaklaşmayı  ve iletişimi hayatın merkezine konumlandırıyor. Genel hali ile çocukların gelişimine olumlu etkileri olan bu tür ebeveynlik, bazı geleneksel ebeveynlik kurallarını çürütmeye yüz tuttursa da halen pek çokları için eski usul anne ve babalık geçerli kalmaya devam ediyor.

Ergenlik Döneminde Çocuklarla İletişim Nasıl Olmalı?

Pozitif Ebeveynlik Gerçeklerden Uzaklaştırır mı?

Çocuklara her daim olumlu bir dille yaklaşmak ve onlara yetişkin muamelesi yapmak, pozitif ebeveynlik olgusunu farklı anlamaya yol açıyor. Çocukların olaylar karşısında verecekleri tepkilere ve sosyal ortamlarında, anne ve babanın belirlediği gibi tepkiler vermesini beklemek gerçekler dışına çıkmaya neden olur.

Duygularını istediği şekilde ifade edemeyen çocukların mutsuz olmaları kaçınılmaz olabiliyor. Arkadaşlıklarındaki sorunlara bazen süreler tanımak ve başarısızlıklarını da kabullenmek, gelecekte gelişimini en iyi şekilde tamamlamış çocuklar karşımıza çıkaracaktır.

Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Pozitif Ebeveynlikte Nelere Dikkat Edilmeli?

Tek amacı mutlu çocuklar yetiştirmek olan anne ve babaların çoğu zaman es geçtikleri en önemli detay; kendilerini hiçe saymaları oluyor. Önceliği ebeveyn olarak kendine vermeyi çocuklara haksızlık görenler olabilir ancak; çocuk ile kaliteli vakit geçirmek ve doğru iletişim öz benliğe de vakit ayırmayı gerektiriyor.

Belirli kurallar çerçevesinde çocuk yetiştirme amacı olanların mutlaka disiplinli bir birey olarak örnek teşkil etmeleri gerekiyor. Ortaya konulan kuralların neden sonuç ilişkisi çocuklara en uygun dille anlatılması gerekirken, sosyal yaşam içerisinde ebeveynlerinde bu disipline ayak uydurmaları çocuğun üzerindeki etkiyi arttırtacaktır.

Yaşamda Anne-Çocuk İlişkisinin Önemi

Yayımlama Tarihi: 23 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi: 4 Ekim 2022
Yayımlama Tarihi:
23 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi:
4 Ekim 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle