Pazartesi Günleri Bizi Psikolojik Olarak Neden Zorlar?

Pazartesi Günleri Bizi Psikolojik Olarak Neden Zorlar?

Pazartesi günleri genellikle kötü anılan günlerdendir. Bazı çalışmalara göre de insanların kötü hissettikleri günler genellikle pazartesi gününe denk gelmektedir.

Peki neden pazartesi günleri bizi psikolojik olarak zorlar?

Buna getirilen açıklamalardan birisi hafta sonunda uyku düzenimizin değişmesidir. Hafta sonları genellikle geç yatma ve geç kalkma görülüyor. Uyku düzenindeki bozulmadan dolayı vücudun düzeni bozulmuş olur. Düzen bozulduğundan dolayı pazartesi günü daha uykulu hissedebiliyoruz. Bu uykulu hissetme halinden dolayı da daha huzursuz ve yorgun olabiliyoruz. Nöropsikolog olan Sanam Hafeez, hafta sonları biraz daha fazla uyumak iyi olsa da 5-6 günde bir bedenin doğal döngüsünü bozmuş oluyoruz. Pazar akşamları ne kadar güzel bir şekilde uyusanız da pazartesi günleri yine de yorgun ve uykulu olabiliyoruz. Bu yorgunluğun da çok çabuk sinirlenebilme, sabırsızlık ve memnunsuzluğu getirdiğini belirtiyor.

Bir diğer açıklama ise aslında hafta sonlarında daha fazla yorulduğumuz ve dinlenmeye ayırmadığımız. Genellikle hafta içi halledilmeyen ve ertelenen işler hafta sonlarında bizi bekliyor oluyor. Aileyle ya da arkadaşlarla bir şeyler yapmak, daha fazla yiyip içmek ve uyumak, biriken işleri halletmek, eksikleri tamamlamak aslında bizi daha fazla yoruyor. Bu nedenle de pazartesi günleri daha yorgun oluyoruz.

Genelde görülen neden ise iki günlük özgürlük ve eğlencenin ardından pazartesi gününün gelmesidir. Ne kadar yoğun geçse de hafta sonlarında dinlenmek için de zaman bulabiliyoruz. Bu nedenle pazartesi daha zor gelebiliyor. Pazartesi günleri hafta sonunun bittiğinin habercisi olduğu için bunun yası tutulabiliyor. Boş ve kişisel zamanın bitmesi psikolojik olarak zor gelebiliyor. İnsanlar sorumluluklarına geri dönecekleri ve zamanı istedikleri gibi geçiremeyecekleri için dolayısıyla da kontrol artık bizde olmadığı için zorlanabiliyor.

İşinizi sevmiyor olmanız da pazartesi günlerini daha stresli hale getiriyor olabilir. Patronunuz ya da çalışma arkadaşlarınızla yaşadığınız zorluklar nedeniyle kaygılarınız ve depresif belirtileriniz pazar akşamlarından başlayabilir. İşinizi sevseniz de ekstra stres kaynakları da bu durumu etkileyebilir.

Yaptığınız işi sevseniz bile yaşayan, nefes alan, işkoliklerin de bir molaya ihtiyacı vardır. Tüm haftayı ara vermeden ve dört gözle bekleyecek hiçbir şey olmadan geçirmek zihni ve bedeni yıpratabilir. Pazar günleri ara veriyor olsanız bile, kişinin tekrar çalışma haftasına dalmaya hazır hissetmesine yardımcı olmak için yeterli değildir.

Haftaya başlamaya hazır değilseniz pazartesi günleri sizi zorlayabilir. Pazar günlerinin bir kısmını planlama için ayırabilirseniz bu kısmı aşabilirsiniz. Sosyal ortamlarda rahat değilseniz, sosyal kaygınız biraz yüksekse, bu sizi iş hayatında da zorlayacağı için pazartesi günleri bu zorlanmaların tekrar başlamasını hatırlatıyor olabilir.

Belirsiz bir haftaya başlamak ve haftanın nasıl geçeceğini bilmemek stresi arttıracağı için ve pazartesi bu haftaya başlamak anlamına geldiği için bizi zorlayabilir. Dillere yerleşmiş bir söz olan “pazartesi sendromu” sözü de otomatik olarak pazartesi günlerini olumsuz algılamamıza neden olabilir.

Makale: Bologna, C. Experts explain why mondays are so psychologically hard.

Yayımlama Tarihi: 1 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2022
Yayımlama Tarihi:
1 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
20 Haziran 2022

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Psikoloji Bölümünü başarı bursu kazanarak yüksek onur derecesi ile tamamladı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programını tamamladı. Ardından farklı psikoterapi merkezlerinde çalışmalarına devam etti. Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dr.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle