Parmak Ucu Yürüme

Parmak Ucu Yürüme

Çocukların yüzde 15’ inde parmak ucu yürüyüş görülmektedir. Yürümeye ilk başlanıldığı zamanlarda parmak ucu yürüyüş riskli değildir. 3 yaşından sonra devam eden parmak ucu yürüyüş risklidir ve  destek almanız gerekmektedir.

Neden Parmak Ucu Yürüme

Çocuklarda parmak ucu yürümenin 3 yaşından sonra devam etmesi risklidir. Bu durumda uzman bir Ergoterapiste  danışılması gerekmektedir. Parmak ucu yürüme ilerledikçe ayak yapısını bozar. Vücudun ağırlığını ayaklara eşit dağıtamayan miniklerimizin omurgası da etkilenir. İlerleyen yaşlarda skolyoz problemi riskiyle karşı karşıya kalınabilmektedir. Parmak ucu yürüme birçok nedenden kaynaklanabilir. Bunlar

  • Nöromüsküler Rahatsızlıklar : Sıklıkça serebral palsi rahatsızlıklarında gözlemleriz. Koordineli kas hareketinin zayıflığından dolayı  yaşanan problemden  ortaya çıkmaktadır.
  • Bacak arka kaslarında olan aşil tendonun kısalığından dolayı meydana gelebilir.
  • Duyu Bütünleme Bozukluğundan kaynaklanabilir. Çocuklarda gözlemlenen regülasyon , derin duyu arayışı ve duyusal hassasiyetinden kaynaklı parmak ucu yürüme gözlemlenir.
  • Otizm Spektrum Bozukluğunun belirtisi olabilir. Ama sadece parmak ucu yürümeden dolayı çocukta otizmden şüphelenilmez.
  • İdiopatik yani nedeni belli olmayan parmak ucu yürümeyle karşılaşılabilir.

Parmak ucu yürümede zaman kaybetmeden destek alınması gerekmektedir.

Parmak Ucu Yürüme Duyu Bütünleme Bozukluğu Mu?

Çocuklarda yaşanan duyusal problemler parmak ucu yürümeye neden olabilir. Bunlar :

Duyusal Hassasiyet : Ayaklarının altındaki zemine dokunmak istemeyen çocuklar parmak ucuna kaçarak yürümeyi tercih ederler. Çocuklarda sıklıkça gözlenen duyusal hassasiyetler birçok durumda çocuklarının hayatını olumsuz etkilemektedir.

Görsel: Duyu bütünleme bozukluğundan kaynaklı görsel motor bozukluk  çocuklarda parmak ucu yürüme gözlemlenir. Ayak parmaklarının üzerinde durmak görüş açısını değiştirir ve bu çevrenin daha iyi fark edilmesini sağlar.

Regülasyon : Ani ruh değişikliklerinde ( sinirlenme , endişe ve  korku ) kendilerini regüle etmek için parmak uçlarına kalkmaktadırlar.

Proprioseptif Girdi Arayışı :  Derin duyu arayışında olan çocuklarımız ayaklarını daha küçük bir yüzey alanına daha fazla baskı uygulamak için ayak parmaklarıyla yürümeye girmektedirler.

Ergoterapiden Destek Alınmalı mı?

Çocuklarda parmak ucu yürümenin duyu bütünleme bozukluğu tanısını ve müdahalesini Ergoterapistler yapmaktadır. Gerekli tedavi teknikleri ve ailenin katılımıyla erken yaşta parmak ucu yürüme sonlandırılabilmektedir.

 

                                                                                                Ergoterapist Hülya YAMAN

Yayımlama Tarihi: 20 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi: 5 Nisan 2022
Yayımlama Tarihi:
20 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi:
5 Nisan 2022

Ben Ergoterapist (Duyu Bütünleme Uzmanı) Hülya YAMAN. 2019 yılında Biruni Üniversitesi Ergoterapiden mezun oldum. Şu an Bİruni Üniversitesinde Ergoterapi(Tezli) Yüksek Lisansımı yapmaktayım. 2019 yılında mezun olduktan sonra Bulgaristan'da ve Litvanya'da nörogelişimsel rahatsızlık gösteren çocuklarla çalıştım ve uluslararası tedavi yöntemlerinde deneyim kazandım.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle