Online Terapinin 7 Faydası: Nedir ve Nasıl Başlanır?

Online Terapinin 7 Faydası: Nedir ve Nasıl Başlanır?

Yakın zamana kadar online terapi psikoloji alanında ciddiye alınmamıştı ancak, yeni teknolojilerin gelişiyle, online terapi birçok hastanın hayatını basitleştiriyor ve kolaylaştırıyor gibi görünüyor! Online terapinin faydaları geleneksel terapi ile aynıdır. Terapistinizle konuştuğunuz her şeyin gizli kaldığını bilerek ihtiyacınız olan yardımı alırsınız. Sizlerinde şaşırtıcı bulabileceğiniz online terapinin birkaç benzersiz avantajını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Online Terapi Nedir?

Birkaç yıl önce terapi görmek için hasta ve psikoloğun aynı odada, genellikle özel bir muayenehanede veya psikolojik klinikte birlikte olmaları gerekiyordu. Geleneksel danışmanlık çizgisini kaybetmemiş olsa da, online terapi zemin kazanmaya başladı, giderek daha erişilebilir hale geldi ve insanlar tarafından da kabul edildi.

İlginizi çekebilir: Online Terapi Süreci Nasıl Olmaktadır?

Market alışverişi, faturaları ödeme, para gönderme veya sipariş teslimi dahil, işlerinizin veya görevlerinizin çoğunun online olarak nasıl gerçekleştirilebileceğini biliyorsunuzdur. Ancak internetten önce, bir şeyler yemek istiyorsanız evden çıkmanız gerekiyordu. Bugün, bir yemek uygulaması aracılığıyla hemen hemen her yemeği sipariş edebilirsiniz! Bunun gibi daha birçok örnek günümüzde mevcut bulunmakta... Pek çok hizmet evinizden çıkmadan yapılabilir ve psikoloji de bu teknolojik sıçramayı takip etmede çok geride değil!

Günümüzde online terapi ile sadece internete bağlı bir bilgisayar veya akıllı telefon kullanarak evinizden çıkmadan psikolojik tedavinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu tür bir ruh sağlığı terapisi, geleneksel terapi ile aynıdır, tek fark yayınlanma şeklidir. Psikolog, yaklaşık 45 dakika süren haftalık seanslar planlar; hastanın ihtiyaçlarına bağlı olarak az ya da çok olabilir. Yani, sabit bir İnternet bağlantınız, çalışan bir mikrofonunuz ve bir kameranız olduğu sürece, hemen bir uzman ile görüşmeye hazırsınız!

Online Terapinin Faydaları

Online terapinin faydaları çoktur ve göz ardı edilemez. Bunlardan birkaçı:

1. Zaman Tasarrufu

Zaten daha önce psikolojik destek aldıysanız, terapistin ofisine gidip gelmek arasında, yolda çok fazla zaman harcadığınızı fark etmiş olabilirsiniz. Seans başlamadan önce klinikte olmanız gerekir. Ve bunun için trafikte ve genel olarak zaman harcarsınız. Özellikle İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Antalya gibi büyük ve trafik yoğunluğunun çok olduğu illerde psikolojik destek planlamanızı her zaman sonraya bırakarsınız veya tecrübe ve bilgisinden emin olmadığınız kendinize sadece fiziksel yakınlığı olan bir uzmanı tercih edersiniz.

Örneğin yakın arkadaşlarımdan biri, İstanbul'da terapistinin ofisine gitmek için iki saat harcadı. Seansın sonunda eve dönmesi iki saat daha sürdü ve eve dönüş yolculuğunun ortasında daha endişeli ve stresli bir hale geldi. Anlattığına göre, eve döndüğünde, terapi sırasında neler olduğunu zar zor hatırlıyordu, bu da eve vardığında terapide uğraştığı tüm stresi geri kazandığı için psikolojik izlemeyi de işe yaramaz hale getirdi.

Online terapi ile uzun mesafeler seyahat etmek zorunda değilsiniz. Siz ve Kidolog'unuz için en iyi zamanı planlayın, hepsi bu! 

Belirlenen zamanda, her bir tarafın oturuma başlamak için sadece internet'e bağlanması gerekir!

2. Gelişmiş Güvenlik

Teknolojinin ilerlemelesi, online eğitim sistemlerine taleplerin artması ve artık ihtiyaç haline gelmesi ile birlikte bu tarz sistemlerin gelişmesi de kolaylaştı. Şifreleme sistemleri, yazılımsal güvenlik sistemleri ile birlikte uzmanınız ile birlikte geçirdiğiniz tüm zaman dış tehdit ve saldırılardan korunuyor ve şifreleniyor. 

3. Konfor

Bu önemli bir avantaj! Terapinin etkili bir şekilde akabilmesi için hastanın bulunduğu ortamda kendini rahat hissetmesi gerekir. Ve bunun için, olmak istediğin yerde olmaktan daha rahat bir şey yok! İster evde, ister gezide, ister ofisinizde psikolojik danışmanlığınızı verimli bir şekilde kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

4. Gizlilik

İnsanlar genellikle bir çevrimiçi terapi ortamında müşteri verilerinin korunmasını merak eder. Geleneksel terapi gibi, çevrimiçi terapi de her hizmetin gizliliğine değer veren KVKK kurallarına uyar. Diğer bir deyişle, tüm verileriniz ve sizinle profesyonel arasındaki konuşma, şifreleme yoluyla güvende kalır.

Unutulmaması gereken bir diğer şey de, kimsenin psikolojik terapi aldığınızı bilmesine gerek olmayacağıdır, çünkü online terapi ile, istediğiniz yerden, işinizi kimse bilmeden seansları gerçekleştirebilirsiniz.

5. Maliyet-Etkinlik

Online ruh sağlığı terapisi için benzin, metro parası, otobüs, taksi gibi harcamaları bir kenara bırakırsınız. Her yerden terapi yapabileceğiniz için, kliniğe zamanında gitmek için hareket etmenize gerek yok! 

6. Daha Fazla Beceriklilik

Online terapinin etkinliği üzerine yapılan bir araştırmaya göre, evde danışmanlığın yalnızca klinik olarak etkili olduğu kanıtlanmadı, aynı zamanda hastalar bilgisayar ekranı ve akıllı telefon aracılığıyla yüz yüze konuşmaktan daha da rahat konuşuyorlar. Bu, çoğu hastanın genellikle yüz yüze konuşmaktan çekinecekleri şeyler hakkında konuşmak için daha fazla becerikliliğe ve cesarete sahip olduğu göz önüne alındığında, terapiyi çok daha faydalı hale getiriyor.

7. Seyahat Kısıtlaması Yok!

Seyahat etmeyi seviyorsanız veya iş nedeniyle çok seyahat etmeniz gerekiyorsa, online terapi harika bir seçenek! Seansları gerçekleştirmek için tek bir şehirde olmanıza gerek yoktur. Bunun yerine, seyahatiniz nedeniyle seansı yeniden planlamak veya iptal etmek zorunda kalmadan seyahat sürelerinizi terapinizi yapmak için uyarlayabilirsiniz. Bu harika bir seçenek, özellikle de bir yerde çok uzun süre kalamıyorsanız ve her zaman terapist değiştirmek bir seçenek değilse.

Yayımlama Tarihi: 19 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi: 4 Ekim 2022
Yayımlama Tarihi:
19 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi:
4 Ekim 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle