WhatsApp

Online Terapi

Online Terapi

Teknolojinin gelişmesi ve hayatımıza internetin dâhil olması, insan hayatını kolaylaştıracak birçok yeniliği de beraberinde getirmiştir. İnternet üzerinden birçok hizmete rahatlıkla ulaşmak, insanlara hem daha çok zaman kazandırmıştır hem de yaşadığı yerdeki imkânlarla sınırlı kalmamasını sağlamıştır. 2020 yılında pandemi süreciyle insanların evde daha çok vakit geçirmesi sebebiyle hayatımıza girdiği düşünülen online terapi, aslında uzmanlar tarafından çok uzun bir süredir uygulanan bir yöntemdir. Online terapi danışanları bu terapi yönteminin kişinin iyileşme sürecinde ne derece etkili olduğuna dair bazı kaygılar yaşayabiliyor olsalar da, yapılan çalışmalar neticesinde online terapinin de kişi  üzerinde  yüz yüze yapılan terapi kadar etkili olduğunu kanıtlamıştır.

Online Terapi Nedir?

Online terapi dediğimiz kavram, danışanların ve uzmanların çeşitli sebepler yüzünde yüzyüze görüşme imkanı bulamadığı zamanlarda  internet üzerinden psikoterapi hizmetinin sağlanması demektir. Online terapinin ilk örneği olarak 1986 yılında Cornell Üniversitesi’nde kurulan “Dear Uncle Ezra” isimli forumu gösterebiliriz. İnsanlar yaşadıkları problemleri ve sorunları bu foruma yazıyorlardı ve anonim ruh sağlığı uzmanları tarafından cevap veriliyordu.Gelişen teknoloji sayesinde danışanlar ve uzmanlar görüntülü konuşma sayesinde biraraya gelebilmektedir.

Online Terapi Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Danışan ve uzmanın online terapi tercih etmelerinin çeşitli sebepleri olabilmektedir.

  • Online terapi, pandemi sürecinde olduğu gibi yüz yüze çalışmanın güvenli olmadığı zamanlarda tercih edilerek, bu sürecin daha güvenli sekilde ilerlemesine yardımcı olur.
  • Online terapi sayesinde yoğun çalışma temposuna sahip olup ya da büyük şehirlerde yaşayan insanlar için yoldan ve dolayısıyla zamandan tasarruf edilir. Yolda ve trafikte zaman harcanmamış olur.
  • Özellikle terapi imkanlarının kısıtlı veya hiç olmadığı yerlerde yaşayan insanlara online terapi, psikolojik sağlık hizmetlerine kolay bir ulaşım sağlar.
  • Psikolojik sağlık hizmeti almak isteyen ancak fiziksel koşullarından ya da bazı bedensel engellerinden dolayı evlerinden ayrılamayan kişiler için online terapi büyük kolaylık sağlar.
  • Online terapi sayesinde kişinin, psikiyatri hizmeti veren kurumun bulunduğu binanın fiziksel koşullarına, giriş-çıkış saatlerine ve aynı yerde yapılan diğer psikoterapi seanslarıyla koordineli çalışma gibi durumlara uyma zorunluluğu da ortadan kalktığı için, yüz yüze terapiye nazaran daha esnek bir çalışma ve planlama imkanları doğmaktadır.

Online Terapi Dezavantajları Nelerdir?

Online terapi danışanlara ve uzmanlara birçok avantaj sağlayabildiği gibi bazı dezavantajlara da sahiptir. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

  • Terapilerde terapist ve danışan arasında karşılıklı güvene dayalı ve kendine has bir ilişki kurulur. Online terapide  yüz yüze terapide olduğu gibi bir ilişki sağlanamadığı için bu ilişkinin kurulması zor olmakla birlikte zaman alabilir.
  • Terapist, yüz yüze terapide olduğu gibi danışanının beden dili, jestleri ve mimikleri gibi duygu durumu ve düşünceleri ile ilgili bilgi verebilecek ipuçlarını gözlemlemekte zorluk yaşayabilir.
  • Teknolojik sorunlar da ( internetin donması, aramanın düşmesi, sesin ulaşmaması vb.) online terapi görüşmesinin akışını bozabilir.

 

15 Kasım 2021

Diğer Yazılar