Online Terapi İşe Yarar mı?

Online Terapi İşe Yarar mı?

Psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde birçok yöntem araştırılıp denenirken, online terapi tedavi sürecinin hızlı ve verimli olmasını sağlayan en önemli aracılardan biridir. Birebir terapilerden ziyade online görüşme programlarında hasta ile terapistler tek bir ekranda buluşarak verimli terapi seansları geçirebiliyor.

Son yıllarda artan psikolojik danışmanlık ihtiyacının doğru ve güvenli bir şekilde karşılanmasına yönelik online terapiler oldukça popüler. Yaygınlaşan bir alan olması uzmanlarında bu konuda birçok görüş ayrılığına düşmesine neden oluyor. Geleneksel terapilerin daha sağlıklı olduğunu savunan kadar, teknolojiye uyum sağlanması gerektiğini savunan uzmanların sayısı da az değil.

Online Terapinin Avantajları Nelerdir?

Ulaşılabilir tedavi amacıyla yola çıkılan bu alanda online terapistlerin yaşadığı pek çok avantajı saymak mümkündür. Özellikle metropollerde yaşayan ve çalışan iş insanlarının uzun saatlerini terapi seanslarına ayıracak vakitleri yoktur. Vakitsizliğe ek olarak trafik sorunu ve görüşülmek istenen uzmanın başka şehirde olması gibi nedenler online terapinin avantajlarını doğuruyor.

Psikolojik sorunlarından dolayı evden çıkmak istemeyenler, engelli bireylerinde terapi imkânının olması gibi birçok unsur online terapinin mutlaka işe yarar yönlerinin farkına varmayı sağlıyor. Üstelik yüz yüze terapi alınan doktorlarla özelden iletişime geçmek oldukça zor iken, online terapi alınan doktorlara her an ulaşabilme gibi ayrıcalıkları bulunuyor.

Kimler Online Terapi Alabilir?

Yüz yüze psikolojik danışmanlık hizmetine ihtiyaç duyan herkes tercihi doğrultusunda tedavisini online terapi ile başlatabilir. Danışmanlık alacak olan kişilere ek olarak özellikle çift ve çocuk terapilerinde aileler ve çiftlerde ayrı ayrı olarak uzmanlar tarafından dinleniyor

Yaşadığı yerde terapi alabilecek yerler kısıtlı olan kişiler için online terapi birçok avantajı beraberinde getiriyor.  Çalışma şartlarından dolayı yüz yüze terapilere katılamayacak olanlar, küçük çocuğunu bırakacak kimsesi olmayanlar ve bedensel engelli bireyler için online terapi almak sağlıklı toplumların oluşması içinde önemli bir hizmet niteliği taşıyor.

Online Terapinin Zararları Var mıdır?

Alışılagelmiş yüz yüze terapi yöntemi pek çok kişinin aklına daha yatmakta ve online terapinin işe yaramayacağı düşüncesini akıllara getirmektedir. Tedavinin etkisi konusunda herhangi bir dezavantajı olmasa da; online terapilerin internet hızına bağlı olarak yavaşlayıp donması gibi teknik problemler, seanslarda kopukluklara neden olabilir.

Online olarak karşılıklı terapi sohbetlerindeki etkileşimin daha az olabilmesi de psikolojik danışmanlık hizmetinde yüz yüze terapilerin daha çok tercih edilmesine neden oluyor.

Hangi Psikolojik Rahatsızlıklar İçin Online Terapi Gerekir?

İletişim odaklı teşhisi mümkün olan tüm psikolojik rahatsızlık için online terapi alınması uygundur. Depresyon başta olmak üzere; panik atak, anksiyete ve çeşitli bağımlılıklardan kurtulmak için online terapilerin etkisi yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Yüz yüze terapilerden tek farkı; aynı ortamda bulunmayan danışan ve danışmanlardır. Geri kalan tüm seans detayları online terapilerde de benzer özellikler taşır. Uzmanların hasta gizliliği konusunda aynı hassasiyeti göstererek güvenilir platformlarda online görüşmeler sağlanır.

 

Yayımlama Tarihi: 15 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
15 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
10 Mart 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle