Online Psikolog

Online Psikolog

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte online kelimesi son zamanlarda en çok duyulan kelimelerden biri haline gelmiştir. psikolog ile online psikoloğun herhangi bir farkı yoktur. Psikolog görüşmelerinin online ortama taşınması sonucu online psikolog olarak isimlendirilmektedir. Çeşitli psikolojik problemlerden dolayı desteğe ihtiyaç duyan, sıkıntılı bir süreçten geçen herkes uzman psikologlar tarafından online olarak da destek alabilmektedir. Teknoloji dünyasında yaşanan değişim ve gelişmelerinde bir sonucu olarak online terapi psikologların sıklıkla gerçekleştirdiği bir terapi şekli olmuştur.

Online Terapi Nedir?

Günümüzde her ne kadar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte online psikologları sıklıkla duyuyor olsak da aslında online terapinin tarihi çok daha öncesine dayanmaktadır. Tarihe baktığımızda Freud’un hastaları ile iletişimini aktif tutabilmek için dönem için en uygun iletişim tercihlerinden biri olan mektupları kullandığını görüyoruz. Psikoloğa ihtiyaç duyan hastanın ihtiyaçları geçmişte posta aracılığı ile dahi sağlanmaktaydı bu da gösteriyor ki online psikologlar, online terapi geçmişten günümüze ihtiyaç duyulan alanlardan biridir. Tarihin ilerleyen dönemlerinde postalar yerini telefonlara bırakmıştır. Psikolojik problemleri olan ve intihara meyilli bireyler için özel bir hat bile oluşturulmuştur. Günümüzde artık ihtiyaç duyduğumuz her an bir online psikoloğa ulaşabilmek için internet bağlantısı ile bir telefon, tablet ya da bilgisayar sahip olmak yeterli!

Evinizin Konforunda Psikoloğunuz Yanınızda!

Online psikolog görüşmeleri pek çok anlamda yararlı olacaktır. Evinizin konforunda psikoloğunuz yanınızda! Online terapiye katılan kişi evinin konforunda, müsait olduğu zamanlarda terapi hizmeti alabilmektedir.  Özellikle metropolde yaşayan insanlar gerek iş temposu gerek trafik yoğunluğu gibi pek çok sebepten ötürü psikoloğa vakit ayırmak konusunda sorun yaşayabilmektedir. Bu tarz durumlarda kişinin gitmesi gereken terapiyi evine getirebiliyor olması hasta açısından büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu nedenle online psikologlar günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir. Online terapi sayesinde hastanın daha sık kontrolünün sağlanabilmesi de hem hasta hem de doktor açısından önem arz etmektedir.

Online Terapi Hizmeti Nasıl Sağlanır?

Online terapi günümüzde internet ortamında gerçekleştirilmektedir. Başta video konferans olmak üzere e- posta ya da chat gibi pek çok yöntemle hasta ile doktor arasında iletişim kurulmaktadır. Online psikolog görüşmeleri halihazırda ilaç tedavisi gören ya da sadece tedavi takibi amaçlı olarak gerçekleştirilebilse de intihar etmeyi düşünen, madde bağımlılığı olan kişilerde ya da kişinin gerçeklik algısını alt üst eden şizofreni gibi rahatsızlıklarda online terapilerin etkili olması güç olduğundan bu tarz hastalara online terapi uygulaması önerilmemektedir.

Online Psikologlardan Kimler Yararlanabilir?

Online terapiler erişim kolaylığından dolayı sıklıkla tercih edilebilmektedir. Evde küçük çocuğu olan kişiler, yurtdışında yaşadığı için kendi anadilini konuşan bir uzmandan destek almak isteyenler, engelli bireyler, Yoğun iş temposuna sahip kişiler, yaşadığı yerden dolayı psikoterapi erişimi olmayanlar ve sosyal fobileri olan insanlar sıklıkla tercih edebilmektedir.

Yayımlama Tarihi: 15 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
15 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
10 Mart 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle