Nlp (Nöro-Dilsel Programlama) Uydurma Bir Söz Bilimi Midir?

Nlp (Nöro-Dilsel Programlama) Uydurma Bir Söz Bilimi Midir?

Açıklamalarını savunmak için iki farklı uygulayıcının görüşü vardır, Öncelikle NLP'nin sözde bilim olduğu fikrinin destekçisi, der ki;

Bu bir sahte bilim çünkü yaklaşımın temel basitliğini gizleyen bir dizi şişirilmiş ve anlamsız şekilde dolambaçlı kelime getiriyor. NLP ise benim açımdan dini bir bakış açısıdır. ÖRNEĞİN. İletişim alanında "yararlı" olan her şey aslında bir tür NLP'dir.

Ayrıca NLP'nin katı ve ampirik olmayan düzenlemelerinden bahsetmek için NLP eleştirmeni tarafından dile getirilmiştir. Örneğin; Her kritik fikir kısa devre yaparak NLP dünya görüşüne geri döndüğünden, onu benimsedikten sonra özgürleşmek zordur. NLP savunucuları, NLP'nin neden bilimsel bir temeli olmadığını açıklamaya çalıştıklarında, bunu gerektirmediğini, çünkü zaten çok başarılı olduğunu cesurca belirtiyorlar. Gerçekte, NLP uygulayıcıları NLP'nin işe yarayıp yaramadığını belirlemekle ilgilenmezler. Her şey olduğu gibi harika olduğu için hiçbir şeyi değiştirmeye gerek yok. Bu onların haritası ve her engel o harita açısından ele alınacak. Bu çok harika.

Her şeyden önce, NLP, yukarıda da belirtildiği gibi, doğru ampirik ve bilimsel sonuçlara sahip olmak için veri toplamaz.

Öte yandan, NLP'nin bazı destekçileri var ki, NLP'nin benim için çalıştığını biliyorum çünkü artık böyle engellerim yok ve yetenekli bir uygulayıcının etkilerini yaşadıktan sonra devam etme özgürlüğüm var. Bunu takiben, astım, saman nezlesi, kanser, kronik yorgunluk sendromu, fobiler, panik ataklar ve nihayet serbest bırakılmış ancak bilimsel olarak kurulması çok daha zor olan tüm bu sınırlayıcı inançlar gibi zorlu koşullar üzerinde danışanlarla başarılı bir şekilde çalıştım.

Bu ifadede onun fikrinin ikincisinden bahsetmişler; NLP mükemmel bir bilim olarak kabul edilemez. Alternatif olarak, bir klavyenin çalışma şeklinin teknolojik sınırlamaları nedeniyle, herkes kaliteli bir melodi çalamaz.

Aslında bu son açıklamada şunu anlayabiliriz ve bu, NLP'nin çok geniş bir yelpazede uygulanamayacağının bir kanıtıdır. Sonuç olarak, NLP'nin tüm psikoloji alanlarına uygulanmasının doğru olduğunu kanıtlamak için uzun bir yolculuğu var gibi geliyor bana. Bu tartışmalı konu, tüm dünyada kamuoyunda bir tartışmayı ateşledi.

Yayımlama Tarihi: 4 Şubat 2022
Güncelleme Tarihi: 7 Şubat 2022
Yayımlama Tarihi:
4 Şubat 2022
Güncelleme Tarihi:
7 Şubat 2022

Merhaba Uzun süredir psikolojik destek ve ogrenci koclugu hizmeti vermektedir. Uluslararası Malezya Üniversitesi/ Psikoloji Bölümünü Onursal Derece ile bitirmistir. Almis oldugu egitim ingilizce dilinde olmasi vesilesiyle Literatüre oldukça hakimdir. Ayni zamanda, merkezi Malezya'da bulunan Uluslararasi psikoloji merkezine bagli akredite psikologtur. Bununla birlikte, Prof. Dr. Oytun Erbas ile calismis oldugu Journal of Experimental and Basic Medical Sciences ve Demiroglu Science University Florence Nightingale Journal of Transplantation dergilerinde basilmis olan makaleleri mevcuttur.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle