WhatsApp

Nevrotik Ne Demektir?

Nevrotik Ne Demektir?

Birçok insan zaman zaman endişeli hisseder. Bir iş görüşmesinden önce mideniz bulanabilir, para konusunda stres yaşayabilir veya sokağa çıkma yasağı nedeniyle çocuğunuz evde değilse endişe duyabilirsiniz. Bu, insan olmanın normal bir parçasıdır.

Ama ya aşırı endişeniz geçmezse? Olumsuz veya takıntılı düşünceler, zihninizi günlük durumlarla başa çıkmanın zor olduğu noktaya kadar ele geçirebilir. Buna nevrotik davranış denir. Nevrotiklik kavramını en genel hatlarıyla açıklayacak olursak bireyin dünyayı gerçekten kötü ve güvensiz bir yer olarak algılamasına ve sürekli bir duygusal boşluk içinde olmasına neden olan bir duygu durumudur. Çevresinde olan bitene karşı aşırı kaygılı bir ruh haliyle yaklaşan nevrotik bireyler, sık sık değişen duygu değişimleri ile de bilinirler. Yaşadıkları bu duygu değişimlerine; terleme, sinir sistemi bozuklukları, kas titremeleri, kalp ritminde artış gibi fiziksel tepkiler de eklenebilir.

İlginizi çekebilir: Kaygı Bozukluğu Nedir? Tedavisi ve Korunma Yöntemleri

Nevroz Tarihi

Nevrotik, 1700'lerden beri şiddetli ve mantıksız zihinsel, duygusal veya fiziksel tepkileri tanımlamak için kullanılan bir kelime olan nevrozdan etkilendiğiniz anlamına gelir. Kökünde, nevrotik bir davranış, derin kaygıyı yönetmek için otomatik, bilinçsiz bir çabadır.

1980'de Amerikan Psikiyatri Birliği, akıl hastalığı kriterlerini standart hale getirmek için yapılan bir revizyonun parçası olarak nevroz terimini tanı kılavuzlarından çıkardı. Başka bir deyişle, nevroz denilen şey artık kaygı şemsiyesi altına giriyor.

İlginizi çekebilir: Takıntı Hastalığı – Obsesif Kompülsif Bozukluk-

Nevroz Çeşitleri

Bunaltı Nevrozu

Bunaltı nevrozu yaşayan bireylerin yaşadıkları süreklilik kazanmış kaygı kendisini fiziksel tepkilerle ortaya koyar. Örneğin; göğüs sıkışması, aşırı terleme, nefes alıp verme güçlüğü, kalp çarpıntısı gibi sonuçlar ortaya koyarlar.

Fobik Nevroz

Adından da anlayabileceğiniz gibi fobik nevroz yaşayan bireylerin günlük hayatlarına yaşadıkları aşırı korku hakimdir. Aslında herhangi bir tehlikeli durum olmamasına karşın kendilerini sürekli tehdit altında hissederek bu duruma karşı tepki gösterirler.

Histerik Nevroz

Histerik nevroz yaşayan hastalar, fiziksel olarak hareket etmekte güçlük çekerler. Aslında herhangi bir şey olmamasına rağmen ellerini ya da ayaklarını oynatamadıklarından ve yürüyemediklerinden yakınırlar.

Obsesif Kompulsif Nevroz

Obsesif kompulsif nevroz yaşayan bireylerin zihninde yer eden abartılı düşünceler sürekli olarak tekrar eder. Geleceğe dair karamsar olmalarının da etkisiyle akıllarının içinde kötü düşüncelerle boğuşurlar.

Depresif Nevroz

Distimi ya da depresif nevroz yaşayan bireyler hayattan tamamen kopmuş gibi hareket ederler. Konuşmak, yemek yemek hatta nefes almak bile onlar için gereksiz bir eylem haline gelmiştir. Genellikle depresif nevroz yaşayan hastaların birçoğu yaşama isteğini kaybetmiştir.

Nevrotik Davranış

Nevrotiği normalden ayıran çizgi yoğunluktur. Nevrotik düşünce ve davranışlar, tanım gereği o kadar aşırıdır ki, kişisel, profesyonel ve romantik yaşamlarınıza müdahale ederler. Dahası, küçük sorunlara bile varsayılan cevabınız olma eğilimindedirler.

Yaygın davranış: İşyerinde büyük bir projeyi zamanında bitirme konusunda endişeleniyorsunuz.

Nevrotik davranış: Son teslim tarihine takılıp “Bunu asla yapamam!” diyorsunuz. (Yapacak çok az işiniz olsa da.)

Yaygın davranış: Her uçuştan 2 saat önce havaalanına gitmeyi seviyorsunuz.

Nevrotik davranış: 4 saat erken gelmekte ısrar ediyorsunuz ve daha sonra her 10 dakikada bir kapı görevlisine kalkışın zamanında olup olmadığını soruyorsunuz.

Bu örnekler pek çok şekilde çoğaltılabilir. Siz kendiniz de nevrotik davranış olduğunu düşünüyor musunuz? Nevroz süreci ve yaşadığınız nevrotik davranışların sizi fazlasıyla yorduğunu biliyoruz. Bu anlamda bir uzman desteği alarak yükünüzü hafifletin. Böylece bu zorlu süreci çok daha hasarsız ve kısa zamanda geride bırakabilirsiniz…

İlginizi çekebilir: Nevrotik Ne Demektir?

Diğer Yazılar

Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamaya Özel 189 ₺ Tüm Uzmanları Görüntüle