NEDEN ÇOCUK GELİŞİMCİ?

NEDEN ÇOCUK GELİŞİMCİ?

Elinizde en sevdiğiniz saksıda en sevdiğiniz çiçeği büyüttüğünüzü hayal edin şimdi...

Bu öyle bir çiçek ki eşi benzeri olmayan, eşsiz, tanecik, gözünüz gibi baktığınız bir çiçek. Suyunu, güneşini, toprağını eksik etmediğiniz en değerliniz. Tek bir yaprağı bile boynunu bükse güneşi avuçlarınızla tutabileceğiniz bir çiçek... Evlat...

Her evlat her çocuk ailelerinin biriciğidir, en özelidir. Gözümüzden daha değerlidir evlatlarımız bizler için. Ve her aile bunun bilincindedir. Ancak bazen olur ya aileler olarak nasıl ki bu göz bebeği çiçeklerimize en iyisini yapmak isteriz bazen de nasıl yapacağımızı ve ne yapacağımızı bilemeyiz. O en nadide çiçeklerimize suyunu güneşini acaba fazla mı veriyoruz az mı veriyoruz tahmin edemeyiz...

İşte ben tam olarak burada tanımlıyorum biz 'Çocuk Gelişimi Uzmanları'nı. Ve diyorum ki en güzel çiçek bahçelerini görmüş her bir farklı çiçeğe dokunmuş, eliyle suyunu, toprağını vermiş, tek tek yapraklarını sevmiş, hepsini tanımış birileri var etrafınızda.. ÇOCUK GELİŞİMCİLER. Bizler çok uzun yıllar boyunca öyle çok çocuğa dokunup öyle çok aile tanıyoruz ki gelişim uzmanlığımızın yanında her bireyin ve her ailenin farklı özelliklerini dolduruyoruz ceplerimize. Gün geliyor doldurduğumuz ceplerimizdeki bilgileri ihtiyacı olan bütün ailelere tek tek dağıtıyoruz. 

Bazı çiçeklerin suyu özlediğini, bazı çiçeklere güneşin zarar verdiğini, bazı çiçeklerin saksının küçük geldiğini en iyi görenleriz biz. Anne karnından başlayan bu eşsiz serüvenin yetişkinliğe kadar ulaşan yolculuğunun en büyük şahitleriyiz biz. bu uzun yolculukta zorlu dönemeçleri, çıkmaz sokakları, dar yolları ya da ulaşılacak hedefleri çok çok öncesinden görenleriz biz. 

Bir gün bir dost sohbetinde 'işini bana nasıl tanımlarsın?' diye sorduklarında yıllar önce verdiğim bir cevap vardı. 'Sizlerin elinde bir ya da iki elma varsa bizim çok büyük bir elma bahçemiz var ve biz bütün elmalar aynı büyüklükte, aynı renkte olsun diye değil hepsi kendi özelinde en doğru yolda büyüsün diyenleriz.' demiştim. 

Eğer bu uzun yolculukta; yorulduğunuzu, çıkmazda kaldığınızı, acaba bir sorun mu var diye hissettiğinizi ya da daha neler yapabilirim de bu gelişim yolculuğunda en iyi yol arkadaşı olurum evladıma diye düşündüğünüzü anlıyorsanız, doğru bir yerdesiniz..

Yayımlama Tarihi: 10 Aralık 2021
Güncelleme Tarihi: 4 Nisan 2022
Yayımlama Tarihi:
10 Aralık 2021
Güncelleme Tarihi:
4 Nisan 2022

Çocuk Gelişimi ve Aile Danışmanı Yağmur KUŞCU; Ortaöğretimini 2003 yılında İstanbul'da Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümünde tamamladı Lisans Eğitimini 2009 Yılında Selçuk Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümünde, Yüksek Lisans Eğitimimi 2014 yılında Selçuk Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alanında tamamladı Okul öncesi Eğitimi, Ortaöğretim Çocuk Gelişimi Öğretmenliği ve bir çok Okul Öncesi Eğitim Kurumunda eğitim ve aile danışmanlığı görevinde bulundu.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle