WhatsApp

Neden Bazı İlişkiler Bir Dargın Bir Barışık Yaşanır?

Neden Bazı İlişkiler Bir Dargın Bir Barışık Yaşanır?

*Aslında burada çocukken nasıl bir evde büyüdüğümüz epey etkili. Kavganın tartışmanın olağan olduğu, tansiyonun ne zaman yükseleceğinin belli olmadığı bir evde büyüdüysek; çocukken çok korksak bile yetişkin olduğumuzda da ilişkinin böyle yaşanması gerekiyormuş gibi hissedip buna göre davranabiliriz.

Bir Dargın Bir Barışık İlişki'nin Sebepleri Nedir?

*Aslında burada çocukken nasıl bir evde büyüdüğümüz epey etkili. Kavganın tartışmanın olağan olduğu, tansiyonun ne zaman yükseleceğinin belli olmadığı bir evde büyüdüysek; çocukken çok korksak bile yetişkin olduğumuzda da ilişkinin böyle yaşanması gerekiyormuş gibi hissedip buna göre davranabiliriz. Bizim için tanıdık olan odur. 

*İlişki durağanlaştığı an bize ürkütücü gelir ve neden yaptığımızın farkında olmadan tansiyonu yükseltebiliriz. Sonradan düşündüğümüzde incir çekirdeğini doldurmayan meseleler bizim için büyük tartışmalara dönüşür, bir gün konuşur 3 gün küs kalırız her tartışmadan sonra ayrılık kararı alır ama 5 gün sonra bir daha başa döneriz. 

*Çünkü aslında ilişki içinde düşünmeden ve otomatik davranıyoruzdur. 

*Farkında değilizdir ama yetişirken gözümüzün önünde nasıl bir ilişki varsa biz de öyle bir ilişki yaşıyoruzdur. Bir düşünebilsek o an bu davranışların bize hiçbir getirisi olmayacağını, bu tutarsızlığın ne bize ne karşımızdakine uzun vadede iyi gelmeyeceğini bunları yapmaktan kaçınırız belki ama dedim ya bunlar zaten bizim otomatiğe alınmış davranışlarımızdır. 

*Üstüne düşünmedikçe, bize ilmek ilmek işlenmiş bu kodlar için başka çözüm yolları bulunmadıkça da otomatikte kalırlar. 

*Öte yandan yaştan bağımsız olarak bir ilişki yaşama olgunluğunda değilsek, kendimizi tanımaktan çok uzaksak; kendimize dair farkındalığımız yetersizse ilişkide ne yapacağımızı bilemiyor da olabiliriz. 

Yayımlama Tarihi: 18 Şubat 2022
Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2022
Yayımlama Tarihi:
18 Şubat 2022
Güncelleme Tarihi:
18 Şubat 2022

Uzman klinik psikolog İlknur Kardaş. Yeditepe Üniversitesi ingilizce psikoloji lisansını tamamladıktan sonra Gelişim Üniversitesinde Klinik Psikoloji yüksek lisans programını bitirmiştir. Lisans eğitimi boyunca Doğa Koleji, devlet hastanesi, toplum ve ruh sağlığı merkezi gibi kurumlarda uzun süreli staj deneyimleri olmuştur. Mezuniyetinin ardından Düşler Akademisinde gönüllü psikolog olarak yer almıştır.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle