WhatsApp

Narsist Nedir?

Narsist Nedir?

Narsist nedir, kendini aşırı şekilde beğenme, büyüklenme ve kendine hayran olma durumudur. Bu durum, psikolojik bir rahatsızlık olarak görülür. Bu yaşanan duygu, narsist nedir sorusunun cevabı olarak açıklanabilir. Narsist kişilik bozukluğu olan kişilerde, sürekli olarak üstünlük duygusu vardır. Bulundukları ortamda en çok dikkat çeken kişi olmayı isterler. Sürekli olarak beğenilme gereksinimi duyarlar.

Empati yapma özellikleri yoktur. Yaptıkları her şeyde çevreden takdir görmeyi beklerler. Sürekli övülmekten hoşlanırlar. İnsanlar üzerinde hayranlık algısı oluşturmak narsist olan kişileri mutlu eder. Dışardan bakıldığında mesafeli, soğuk ve kibirli görünürler. Fakat içten içe kırılgan bir yapıları vardır. İncinmekten korkarlar.  Kendilerine verdikleri değerde eksiklikler bulunur. Aşırı özgüvenli görünseler de aslında öyle değildir. Bunu dışarıya yansıtmaksa en büyük korkularıdır. 

Narsizmin Belirtileri 

Narsist kişilik bozukluğuna sahip olan kişiler, bulundukları ortamda ilgi odağının kendileri olmasını isterler. Karşılarındaki insanları dinlemekten hoşlanmazlar. Kendilerine karşı üstün davranan kişilerin tavrından hoşlanmazlar. Yeniliğe açık değildirler. Yaşanan hemen her konuda kendilerini haklı görürler. Fazla kuralcılıktan hoşlanmazlar. Küçük olaylara çabuk sinirlenir.

Yaşanan olumsuz durumlardan genelde karşı tarafı sorumlu tutarlar. Kendi açılarından yaptıkları planlar tutmadığında öfkelenebilirler. Kendilerine hâkim olamayıp, saldırganlaşabilirler. Hep tek olmak isterler. Sürekli karşılarındaki insanı manipüle edici davranışlarda bulunurlar. Narsistler her zaman herkese karşı benmerkezcidir. 

Narsist Kişilik Bozukluğunun Nedenleri 

Temel nedenleri, genellikle çocukluktan kaynaklıdır. Çocukken çevreden aşırı şekilde övgü görme, gereğinden fazla hoşgörü narsist kişilik bozukluğuna neden olabilir. Bazen de aileden fazla baskı görme de buna neden olabilir. Herhangi bir istismar yaşama durumu da çocukta kişilik bozukluğuna yol açabilir. Kişi yaptığı hiçbir işte onaylanma ve takdir görme durumu yaşamadıysa, bu da olumsuz bir etkendir. Özellikle çocukluk çağlarındaki anne ile olan iletişim çok önemlidir.

Eğer aile, çocuktan sürekli olarak en zeki, en çalışkan olmasını beklerse, bu durum bir denge problemine yol açabilir. Çocuk yetiştirirken çocuğun kendi becerilerini ortaya çıkarmasını beklemek daha doğrudur. Överken de aşırıya kaçmak çok yanlıştır. 

Narsist Kişilik Bozukluğu Olan Birine Nasıl Davranılması Gerekir

Narsist nedir, diye düşünülünce, o kişiye karşı davranışlarda belirli bir sınır olmalıdır. Karşıdaki kişiyi kaybetme korkusu varsa eğer, bu yansıtılmalıdır. Duygusal ve psikolojik olarak, manipüle etmeye çalışırsa,  bu duruma engel olmak gerekir. Narsist nedir, sorusunun cevabı olarak düşünülen kişiye karşı suçluluk duygusu yansıtılmamalıdır. Narsist kişiyi sürekli övme gibi davranışlardan kaçınılması gerekir. 

Narsist Kişilik Bozukluğu Tedavisi Nelerdir

Narsistler tedaviye oldukça zor ikna edilir. Çünkü terapi görmeyi genelde zayıflık olarak görürler. Konuşarak, psikolojik danışmanlık alarak terapi görebilirler. Fakat bu durum narsistlerde uzun süre sonra sonuç verebilir. Bireysel davranışçı terapisi, kişilerin davranışlarına yön verme amaçlı yapılan bir tedavidir. Narsistlerde biraz daha kısa sürede sonuç verebilir. Bir de ilaç tedavisi vardır. Bu da geçici bir tedavi olarak görülür. Kalıcı etki sağlamadığı için fazla uygulanan bir yöntem değildir. 

Uzman desteğine başvurmak için tıklayın.

29 Eylül 2021

Diğer Yazılar