WhatsApp

Narsism Nedir? Narsist Kişilik Bozukluğu Nedir? 

Narsism Nedir? Narsist Kişilik Bozukluğu Nedir? 

Narsistik kişilik bozukluğu, aşırı dikkat ve tanınma ihtiyacı ile karakterize edilir. Genellikle kendini beğenmiş veya kibirli tavrın arkasında acı ve ıstırap vardır ve temelde zayıf bir benlik bulunur. Narsist bir kişiliğe sahip insanlar, aşırı derecede dikkat, onay ve beğeniye ihtiyaç duyarlar. Genellikle kibirleri ve kendilerini idealleştirmeleri ile öne çıkarlar. Eleştiriye dayanamazlar ve başarısızlık onları ciddi krizlere sürükleyebilir.

Narsist bireyler, diğer insanlarla empati kurmakta güçlük çekerler ve başkalarına karşı küçümseyicidirler. Narsistlerle uğraşmak bu nedenle çok zordur. Toplumumuzun giderek narsist hale gelip gelmediği konusunda her zaman tartışmalar vardır. İnsanlar sadece başarılarına ve kendilerini mükemmel ifade etmelerine mi odaklanıyor? Bunun net bir cevabı yok. Ancak narsisizm, insanları uzun zamandır meşgul eden bir olgudur. Yunan mitolojisinde bile, kendi yansımasına âşık olan ve diğer herkesin sevgisini reddeden bir genç olan Narcissus'u bulabilirsiniz.

Narsist Nedir?

Narsistik Kişilik Bozukluğu Belirtileri

Narsistik kişilik bozukluğu, insanların sosyokültürel çevrenin beklentilerinden önemli ölçüde sapan davranış, düşünce ve duygularda belirli bir kalıp göstermesidir. Bu esnek olmayan kişilik özellikleri, sosyal, mesleki ve/veya diğer alanlarda acı çekmeye yol açar. Ruhsal bozuklukların tanısal ve sayısal el kitabına göre Narsistik kişilik bozukluğu belirtileri değişir. Özel ve benzersiz olduklarına ve yalnızca özel veya saygın kişiler tarafından anlaşıldıklarına inanırlar. Karşı taraftan aşırı hayranlık beklerler. Başkalarının kendilerine özel ayrıcalıklı muamelede bulunmalarını ve otomatik olarak onların beklentilerine yanıt vermelerini isterler.

Hedeflerine ulaşabilmek için başkalarından faydalanırlar. Empatinin zerresi yoktur. Her olayı kendi taraflarından yorumlarlar. Başkalarını aşırı derecede kıskanır veya başkalarının onları kıskandığına inanır. Bununla birlikte, narsistik kişilik bozukluğu belirtileri her zaman o kadar net değildir. Etkilenenlerden bazıları kibirlerini açıkça göstermezler. Belirtiler ancak çok yakından bakıldığında görülebilir.

Narsist Ne Demek?

Narsistik Kişilik Bozukluğu Teşhisi

Narsistik kişilik bozukluğunun teşhisi için bir psikiyatriste veya psikoterapiste danışılmalıdır. Tanı kriterlerine dayalı olarak belirli sorulara dayanarak teşhis konulabilir. Narsistik kişilik bozukluğu teşhisi konulurken hastaya şu sorular sorulur. Hayatta harika şeyler yaptığınızı düşünüyor musunuz? Sık sık başkalarının sizin büyüklüğünüzü göremediği izlenimine kapılıyor musunuz? Ya da başkalarının duyguları ve ilgi alanları ile uğraşmayı yorucu buluyor musunuz?

Ayrıca terapist, yakın aile üyelerine etkilenen kişiyi nasıl deneyimlediklerini de soracaktır. Teşhis koyarken, histrionik kişilik bozukluğu (benmerkezci ve teatral davranışla karakterize edilen) ve Borderline kişilik bozukluğu gibi hastalıklardan ayırt etmek önemlidir. Pek çok hasta, "narsistik kişilik bozukluğu" teşhisini kendi şahsına yönelik bir saldırı olarak algılar. Klinik tablonun arka planı hakkında iyi bir açıklama çok önemlidir.

Teşhis, etkilenen kişiyi yargılamak için değil, kendisini ve çevresini daha iyi anlamasına yardımcı olmak içindir. Bu anlayış, hem etkilenenler hem de yakınları için çok rahatlatıcı olmaktadır.

 

14 Ekim 2021
Diğer Yazılar

Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamaya Özel 189 ₺ Tüm Uzmanları Görüntüle