Mobbing Nedir?

Mobbing Nedir?

Mobbing nedir? Bir işçinin veya bir grup işçinin belirli bir süre boyunca (haftada en az bir kez) sistematik olarak bir dizi psikolojik şiddet eylemine maruz kalması durumudur.

İşyerlerinde bu durum her an ortaya çıkabilir, kadınları ve erkekleri eşit şekilde etkiler ve iş hiyerarşilerini anlama durumlarını etkileye bilir. Kökeni, insanlar arasında oluşturulan ilişkilerde bulunur. Zorbalığa neden olabilecek değişkenlerden bazıları şunlardır:

İşin organizasyonu, Mobbing nedir kapsamında mobbing mağduru ilk etapta işini kötü yapacak şekilde görevlendirilmeye başlanabilir. Bu, bir yandan niceliksel aşırı yükü olan görevlere atandığında elde edilir. Yani, işçinin iş için yüksek bir talebi olacak ama onun üzerinde çok az kontrolü olacak şeklindedir. Öte yandan, niteliksel bir açığınız da olabilir. Sıkıcı, işe yaramaz ve tekrarlayıcı olma özelliği taşıyan işleri yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bütün bunlar, çatışmaların ortaya çıkmaya başlaması ve bir tür psikolojik taciz ve mobbing ile sonuçlanması için ideal üreme zemini olabilecek strese neden olur.

Mobbingi Başlatan Görevler

Bir kişi her zaman aynı görevleri yerine getirdiğinde, monotonluk ve sürekli tekrarlama, ekip üyeleri arasında rahatsızlığa ve çatışmaya neden olabilir. İş, çalışan için bir zorluk teşkil etmiyorsa veya onun profesyonel veya kişisel düzeyde gelişmesine izin vermiyorsa, sonuçta baskıya, hayal kırıklığına neden olabilir ve çoğu durumda bu çalışanın rahatsızlığını bir tür tacizle kendisine kanalize etmesine yol açabilir.

Mobbing nedir kapsamında belirtiler, bir çalışanın bir tür ahlaki tacizden mustarip olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilecek birçok gösterge vardır:

Patron veya tacizci, mağdurun iletişim kurmasını engelleyebilir. Konuşurken konuşmasını sürekli kesintiye uğrayacak ve kendini ifade edememesini sağlayabilir.

Ek olarak, akranları kurbana bağırabilir ve kötüleyebilir. Özel hayatınızı ve yaptığınız işleri eleştirebilirler. Bazen sizi sözlü, yazılı veya telefonla tehdit de edebilirler. Son olarak, varlığınızı görmezden gelecekler, diğer insanlara o yokmuş gibi hitap edecek ve mağdurla teması reddedeceklerdir.

Sosyal izolasyon Şeklinde Mobbing

Sosyal izolasyon, sosyal temasları sürdürmeme ve mobbingi teşvik etme durumu için bir dizi eylemde bulunabilirler. En sık görülenler, konuşmamak veya doğrudan patronla, meslektaşıyla konuşmasına veya meslektaşlarının onunla konuşmasına izin verilmeyebilir.

İşçilerin geri kalanı önünde itibarsızlık, işyeri tacizi işin veya kişisel itibarın zedeleme amacı taşıyan faaliyetlerden önce de ortaya çıkabilir. Mobbing nedir kapsamında bunu başarmak için saldırgan, kurbanın küfürlerini, iftiralarını, söylentilerini, dedikodularını veya hastalıklarını icat edecektir.

Ayrıca jestleri, duruşları veya sesinizi taklit ederek sizinle alay edecek, özel hayatınız, uyruğunuz, kökeninizle alay edecek veya durumu aşırıya götürmeye çalışarak akıl hastalığına vurgu yapabilir.

Aşağılayıcı işler yapmak zorunda kalabilirsiniz, kötü niyetli faaliyetleriniz izlenir ve kayıt altına alınır, mağdurun verdiği kararlar sorgulanır veya cevaplanır. Son olarak, jest ve tekliflerle cinsel taciz vakaları da olabilir.

Yayımlama Tarihi: 29 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
29 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi:
12 Mart 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle