Mide Bulantısı

Mide Bulantısı

Mide bulantısı pek çok sebebe bağlı olarak meydana gelen bir tür rahatsızlık olmaktadır. Pek çok kişide bu problem söz konusu olabilir. Bazen bir hastalık belirtisi olarak ya da gebelik belirtisi olarak ön plana çıkmaktadır. Bu durum ile karşı karşıya kalan kişiler evde pek çok farklı yöntem ile sorunu ortadan kaldırabilir. Aynı zaman da çeşitli ilaçlar ile de mide bulantısını ortadan kaldırmak mümkün olur.

Mide bulantısının temel sebepleri araştırmalı ve etken olan hastalık durumu ortadan kaldırılmalıdır. Özellikle çocuklarda ve yaşlı insanlar da çok fazla ortaya çıkmaktadır. Midede yaşanan bir problem sonucunda da mide bulantısı durumu meydana gelebilir. Temel sebebi bilinmeden herhangi bir tedavinin uygulanması doğru değildir. 

Mide Bulantısı Nedir?

Midede oluşan ya da başka bir yerde oluşan bir problemden kaynaklı kusma isteğinin gelmesi durumuna mide bulantısı adı verilmektedir. Mide ile ilgili en çok karşılaşılan sorunlardan biridir. Birçok farklı sebebe bağlı olarak meydana gelebilir. Mide bulantısının temel sebebi ortaya konduktan sonra nasıl bir tedavi uygulanacağına kara r verilir.

Gebelikle mide bulantısının oluşması insanları tedirgin etmez. Fakat mide bulantısı pek çok ciddi hastalık ya da durumun habercisi olabilir. Bu sebeple sık sık midede bulantı durumu yaşayan kişilerin uzman bir doktora başvurması ve durumu son derece ciddiye alması gerekir. Mide bulantısının sebepleri doğru bir şekilde araştırılıp geçmemesi durumunda da doktora zaman kaybetmeden başvurmak gerekir.

Mide Bulantısının Sebepleri Nelerdir?

Mide bulantısının pek çok farklı sebebi olabilir. En temel sebeplerinden biri hamilelik olmaktadır. Gebeliğin ilk 2 ila 3 ayı arasında ciddi bir mide bulantısı olur. Yemek kokularına ve tatlarına karşı duyulan hassasiyet durumu mide bulantısını tetikleyen durumlardan biridir. Gebelik döneminde yaşanan bu bulantı durumu son derece normal karşılanır ve bir süre sonra geçmeye başlar. Bu sebeple telaş durumu yaşamadan bu dönemi en doğal şekilde atlatmak gerekir. Diğer bir sebebi ise zehirlenme olabilir. Zehirlenme durumunda mide hassaslaşır ve çıkarma isteği söz konusu olur. Aynı zaman da midede oluşan reflü ya da yanma hissi de bir süre sonra mide bulantısının oluşmasına sebep olur.

Mide Bulantısı Kimlerde Görülür?

Mide bulantısı regl döneminde kadınlar da çok sık görülen bir durumdur. Karın ağrısından kaynaklı olarak baş ağrısı ve mide bulantısının ortaya çıktığı bilinir. Bu gibi durumlar son derece normal kabul edilir. Aynı zaman da çocuklarda da mide bulantısının çok sık yaşandığı bilinir. Bunun sebebi ise çocukların sindirim sisteminde çok sık problem yaşanmasıdır. Mide bulantısı oluşan kişiler çeşitli hastalıktan kaynaklı da oluşabilir. Bulantıyı ortadan kaldırmak için bitkisel kaynaklı olan yöntemleri tercih etmeniz son derece etkili olur. Fakat mide bulantısını geçirmek için mevcut olan ilaçları da alabilirsiniz.

Uzman desteğine başvurmak için tıklayın.

Yayımlama Tarihi: 29 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
29 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi:
12 Mart 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle