WhatsApp

Meme Kanseri Farkındalık Ayı!

Meme Kanseri Farkındalık Ayı!

1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı

Meme kanseri kadınlarda görülen kanser tipleri arasında birinci sırada yer almaktadır. Meme kanseri, çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkarak ilerleyebilmektedir. Genetik, sigara kullanımı, alkol tüketimi, fiziksel aktivite eksikliği gibi birçok faktörün kanser gelişiminde rol oynadığı bilinmektedir. Hayat boyu her 8 kadından birinin kansere yakalanma riski vardır. Tedavinin en önemli adımı ise erken tanıdır.

Söz konusu Meme Kanseri olduğunda ilk ve erken tanı mercisi bizzat kendinizsiniz. İhtiyacınız olan sadece kendi kendinize yapacağınız meme muayenesini öğrenmek! 20 YAŞ ÜSTÜ HER KADININ KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİNİ BİLMESİ VE HER AY UYGULAMASI meme kanserinin teşhisi için son derece ÖNEMLİDİR. Çünkü kendi kendine meme muayenesini hayatına geçirmiş bir kadın, memelerinin yapısını, normalini ve olabilecek değişiklikleri ilk fark eden kişi olacaktır. 

  • 20-40 yaş arası ayda bir kez elle meme muayenesi
  • 40-65 yaş arası ayda bir kez kendi kendine meme muayenesi yapması ve iki yılda bir mamografi çekilmesi gerekmektedir.

Peki meme muayenesinde hangi bulguları arayacağız?

Kendi kendine meme muayesinin adet başlangıcından 5-7 gün sonra yapılması tercih edilmelidir. Duşta, yatarken veya ayakta yapabilirsiniz. Memede şekil değişikliği, kızarıklık, portakal kabuğu görünümü, meme başı çöküklüğü, akıntı, kaybolmayan şişlik gibi normalde var olmayan bulguları ararız. Herhangi bir şüphede hemen doktora başvurulmalı ve teşhiş için değerlendirilmelidir. KENDİ KAHRAMANINIZ OLUN. Kendi kendinize meme muayenesini mutlaka öğrenerek, hayatınıza yerleştirin. Unutmayın her gün meme kanseri için muayene günüdür. Ayrıca bu muayeneyi partnerinize öğreterek ondan da isteyebilirsiniz!

 


Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamaya Özel 189 ₺ Tüm Uzmanları Görüntüle