WhatsApp

Meditasyon Nedir?

Meditasyon Nedir?

      Öncelikle meditasyonun ne olmadığını söylemek daha doğru olur. Meditasyon sadece bağdaş kurup "Ommm" diye ses çıkarmak, tütsü yakmak, yerden “yükselmek” ya da saatlerce sabit kalmak değildir!

     Peki meditasyon nedir?

     Farklı dillerde "Dalınç, güzel bir görünüş, bir düşünce karşısında kendinden geçercesine sessiz bir coşkuya dalma" gibi anlamlara gelmektedir. Farklı kültür ve dinlerde farklı ritüeller içermektedir. Ancak son zamanlarda yoğunlukla araştırılan ve dikkat çekilen noktalar "Mindfulness" (bilgece farkındalık)  ve "Öz şefkat" olmaktadır, bugün biraz bu çerçevede konuşuyor olacağız.

     Meditasyon zihni daha sakin ve berrak kılan bir beceridir. Zihni anın içinde tutup kolayca dağılmasını engellemek üzere eğitmenin bir yoludur. Günün akışı, zihni dağıtan ve uyaran şeylerle dolu. Meditasyon aslında her şeyi yavaşlatmanın bir yolu diyebiliriz, hem de zihnimizi rahatlatabildiğimiz ve bedenimizi stresten arındırabildiğimiz bir yol ! Kimi zaman bu birkaç nefeslik de olsa nefesin vücudumuzda aldığı yolu takip etmek olur, kimi zaman da zor bir anda kalbimizin üzerine koyduğumuz elimiz olabilir.

     Meditasyonun stresi, yılgınlığı, bunalımı ve acıyı azaltmanın yanı sıra mutluğu arttırdığı; sabır, şefkat ve hoşgörü seviyemizi yükselttiği kanıtlanmıştır. Kimi günler kolay gelirken kimi günler zor gelebilir. Önemli olan meditasyon halinin içinde kalmaktır. Bu bazen zorlayıcı bir duyguya elimizde büyüteçle merakla yaklaşmak, bazen de yalnızca elimizdeki minicik kuru üzümün tüm dokularını keşfetmek anlamına gelebilir. İşin özü tüm odağımızı yaşadığımız ana vermek, bizi pişmanlığa sürükleyen geçmişten ve kaygıya sürükleyen gelecekten arınmak diyebiliriz. Sadece zaman zaman kılık değiştirir.

     Özetlemek ve genele dökmek gerekirse günümüzde araştırılan şekliyle meditasyon; evet bağdaş kurup oturarak vücudunuzun yer ile temas eden her noktasına odaklanmak, otomatik pilotta sürüklediğimiz bedenimizin kumandasını elimize almak, uzanıp her kası aşama aşama sıkıp bırakmak, yürüdüğünüz Arnavut kaldırımlarının birbirinden farklı ve eğimli her bir taşının dokusunu hissederek yürümek, yoğun iş temposunda tuvalete kaçıp bir dakika da olsa derin nefes alıp vermek, o anın zor bir an olduğunu kendimize hatırlatıp belki kendi elimizi tutmak, önemli bir görüşmeden önce görüşmecilerin de bir zamanlar masum bir çocuk olduğunu düşünerek ortak insanlık bilincine dahil hissetmek, bir kuru üzümün rengine şeffaflığına ve buruşukluğuna uzun uzun bakmak, sabah kendimize hazırladığınız kahvenin kokusunu derin derin içinize çekmek olabilir.

     Yani meditasyon siz hangi anı yaşamak ve derinleştirmek isterseniz o an orada olabilir. Sizin meditasyonunuz sizin kararınız ve bir nefes kadar uzağınızda:)

Diğer Yazılar