Mastürbasyon Bağımlılığı Nedir? 

Mastürbasyon Bağımlılığı Nedir? 

Mastürbasyon her kültürde var olan bir olgudur. Gençler, yetişkinliğe adım atma sırasında, cinsel ilişkilerine girmeden önce neyi sevdiklerini mastürbasyon yaparak keşfederler.  Bununla birlikte, mastürbasyon dürtünüzü kontrol edemiyorsanız ve sık sık mastürbasyon yapmak, okul, iş veya sosyal hayatınızı etkiliyorsa, kontrolü yeniden kazanma fırsatınız vardır.

Mastürbasyon bağımlılığı, obsesif-kompulsif bir istektir. Ancak sık ve düzenli mastürbasyon otomatik olarak bağımlı olduğunuz anlamına gelmez. Tıpta ve psikolojide mastürbasyon bağımlılığı hakkındaki görüşler hala tartışmalıdır. Çünkü birçoğu bunun sadece güçlü bir dürtü olduğunu ve gerçek bir bağımlılık olmadığını iddia eder. Yine de, mastürbasyon bağımlılığı nedeniyle çok travmatik deneyimleri olan insanlar mevcuttur.

İlginizi çekebilir: Fantezi Nedir?

Mastürbasyon Bağımlılığının Göstergeleri

Günümüzde mastürbasyon bağımlılığını teşhis etmek için tanımlanmış bir kriter yoktur. Bununla birlikte, etkilenenlerde tekrarlayan kalıplar vardır. Bu kalıplar şu şekildedir. Mastürbasyon yapmayı kendi iradenizle durduramıyorsanız, tam anlamıyla karşı konulmaz hale geliyorsa, bu duruma bir güçsüzlük hali eşlik eder. Mastürbasyon dürtüsünü tatmin etmek için işiniz, uykunuz, hobileriniz ve hatta ilişkileriniz zarar görüyorsa, bir bağımlıktan söz edilebilir.

Depresyon, anksiyete bozukluğu veya uyuşturucu bağımlılığınız varsa, mastürbasyon bağımlılığı tüm bunlara eşlik eder. Böylesi bir durumda bağımlılık artık psikolojik bir yük haline gelir. Mastürbasyon bağımlılığı günlük hayatınızı belirlemeye başladıysa, bu durum da bağımlı olduğunuz göstergelerinden biridir. Tüm bunlar yaşanırken bağımlılıkla ilgili tüm iddia ve öneriler ret edilir. Cinsel organ sürekli tahriş olur. Düşünceler insanı sürekli mastürbasyon yapmaya iter. Zamansız mastürbasyon faaliyetleri ortaya çıkar.

İlginizi çekebilir: Vajinusmus Nedir?

Mastürbasyon Bağımlılığının Nedenleri

Mastürbasyon bağımlılığının birçok nedeni vardır. Bunlardan ilki beyindeki doğal nörotransmit dengesizliğidir. Sinir bozuklukları da bir başka neden olarak karşımıza çıkıyor. Davranış bozukluğu ve depresyon bilinen nedenlerdendir. Beyindeki sinir yollarındaki değişiklikler de mastürbasyon bağımlılığının nedenleri arasındadır. 

Mastürbasyon Bağımlılığı Tedavi Seçenekleri

Mastürbasyon hayatınızı olumsuz etkileyip etkilemediğini ve eğer öyleyse bununla nasıl başa çıkılacağını öğrenmek için konuşma terapisi harika bir yol olabilir. Profesyonel bir terapide şu sorular sorulur. Mastürbasyonla ilgili duygu ve davranışlarınız nelerdir. Porno kullanımı gibi diğer zorlayıcı cinsel davranışlarda bulunuyor musunuz? Zorunlu mastürbasyonunuzun neden olduğu problemler var mı? Geçmişte bir travmaya sahip misiniz?

Tüm bu sorular, terapistinizin davranışınızın zorlayıcı olarak görülüp görülmediğini belirlemesine yardımcı olacaktır. Ayrıca duygularınızı işlemenize, zorlayıcı davranışınızın temel nedenini belirlemenize ve davranışı durdurmanın veya azaltmanın bir yolunu bulmanıza yardımcı olabilir. Terapistinize söylediklerinizin tamamen gizli olduğunu unutmayın.

Toplantılarınızı başkalarıyla tartışmanıza zaten izin verilmez. Mastürbasyon bağımlılığınızı tedavi edecek bir ilaç yoktur. Bununla birlikte, mastürbasyon bağımlılığı ile ilgili altta yatan neden akıl hastalığıyla ilişkili olmaktadır. Bunlar depresyon, bipolar bozukluk ve anksiyete ile ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda akıl hastalığınız ile ilgili verilen reçeteli ilaçlar. Bağımlılığınız ile ilgili sorunu çözebilir.

 

Yayımlama Tarihi: 15 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi: 6 Ekim 2022
Yayımlama Tarihi:
15 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi:
6 Ekim 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle