Masal Kitabı Önerileri

Masal Kitabı Önerileri

Masallar, çocukların dil gelişimine katkıda bulunur, zihinsel gelişimine, sosyal becerilerine katkıda bulunur. Kelime haznesini geliştirir, küçük yaştan itibaren okuma alışkanlığı kazandırır. Çocukların yaratıcı düşünce becerisini kazanmanın ilk adımı masal okumaktır. Olağanüstü olayların anlatıldığı masalları okuyan çocuklar için imkansız kavramı zayıflıyor. Her şeyin gerçekleşebilme olasılığını güçlendiriyor, çocuğun başarma azmini güçlendiriyor. Her şeyi hayal edebiliyor.. Ünlü şairimiz Cemal Süreya; “Masal dinlememiş çocuklar büyüyünce kedi resmini bile cetvelle çizer…” demiş. Burada bizi bekleyen büyük bir tehlikeden bahsediyor şairimiz. Çocukların hayal dünyasını geliştirmek, onların bambaşka bir dünya inşa etmesine olanak sağlamaktır.

Çocuklara masal okumak, onlara hayattan haberler vermektir. Hayvan masalları okuyan çocukların hayvan dostları edinmesi beklenen bir davranıştır. Çünkü masallar aracılığıyla da olsa, hayvanların da insanlar gibi bir takım his ve duygulara sahip oldukları öğrenilir. Hayvan sevgisi gelişir, aynı şekilde bitki masalları okuyan bir çocuk da bitkilere karşı olumlu davranışlar geliştirebilir. Özetle; sevgiyi, saygıyı, güzeli, çirkini, doğruyu, yanlışı her şeyi çocuklara masal ve hikaye okutarak öğretmek mümkündür. Şimdi çocuklarınıza okuyabileceğiniz birkaç masal kitabı önerisinde bulunmak istiyorum; 

Çocuklarınız için masal kitabı önerileri

1. Hiçbir şey yapmama günü 

2. Bedenim bana ait 

3. Prens Sharman nerdesin ? 

4. Çocuğum haklarım var 

5. Kalbindeki Cevap 

6. Köpekler bale yapmaz 

7. Bir milyon ne kadar büyük ? 

Yayımlama Tarihi: 2 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2022
Yayımlama Tarihi:
2 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi:
12 Ocak 2022

Merhabalar ben psikolojik danışman Havva Alıcı. 2020 yılında Hacettepe Üniversitesi psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünden mezun oldum. Aynı yıl Anadolu üniversitesinde aynı bölümde yüksek lisansa başladım. Yaklaşık bir yıldır aktif şekilde danışan görmekteyim.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle