Korku ve kaygının üstesinden nasıl gelinir

Korku ve kaygının üstesinden nasıl gelinir

Korku en güçlü duygulardan biridir. Zihniniz ve bedeniniz üzerinde çok güçlü bir etkiye sahiptir. Korku, acil durumlarda olduğumuzda, örneğin bir yangına yakalandığımızda veya saldırıya uğradığımızda, güçlü tepki sinyalleri oluşturabilir.

Ayrıca sınavlar, topluluk önünde konuşma, yeni bir iş, bir tarih ve hatta bir parti gibi tehlikeli olmayan olaylarla karşılaştığınızda da etkili olabilir. Algılanan veya gerçek olabilen bir tehdide doğal bir tepkidir. 

Anksiyete, şu anda değil, genellikle gelecekte bir tehdit veya bir şeylerin ters gittiği düşüncesiyle ilgili olan bazı korku türleri için kullandığımız bir kelimedir.

Korku ve endişe kısa bir süre devam edebilir ve sonra geçebilir ancak çok daha uzun sürebilir ve onlara takılıp kalabilirsiniz. Bazı durumlarda, yemek yeme, uyuma, konsantre olma, seyahat etme, hayattan zevk alma, hatta evden ayrılma, işe ya da okula gitme yeteneğinizi etkileyerek hayatınızı ele geçirebilir. Bu, sizi istediğiniz veya yapmanız gereken şeyleri yapmaktan alıkoyabilir ve ayrıca sağlığınızı da etkileyebilir.

Bazı insanlar korkuya kapılır ve onları korkutabilecek veya endişelendirebilecek durumlardan kaçınmak ister. Bu döngüyü kırmak zor olabilir, ancak bunu yapmanın birçok yolu vardır. Daha az korku duymayı ve korkuyla başa çıkmayı öğrenebilirsiniz, böylece yaşamanıza engel olmaz.

İlginizi çekebilir: Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir?

Seni ne korkutur?

Pek çok şey bizi korkutur. Yangın gibi bazı şeylerden korkmak sizi güvende tutabilir. Başarısızlıktan korkmak, başarısız olmamak için iyi şeyler yapmaya çalışmanıza neden olabilir, ancak duygu çok güçlüyse başarılı olmanızı da engelleyebilir. Neyden korktuğunuz ve bir şeyden korktuğunuzda nasıl davrandığınız kişiden kişiye değişebilir. Sadece sizi neyin korkuttuğunu ve nedenini bilmek, sorunları korkuyla çözmenin ilk adımı olabilir.

Seni endişelendiren ne?

Kaygı bir tür korku olduğu için yukarıda korkuyla ilgili anlattıklarımız kaygı için de geçerlidir. 'Anksiyete' kelimesi, endişeyi veya korkunun dırdır ettiği ve zamanla devam ettiği durumları tanımlamak için kullanılma eğilimindedir. Korku, şu anda olanlardan ziyade gelecekte bir şey hakkında olduğunda kullanılır. Anksiyete, sağlık uzmanları tarafından sürekli korkuyu tanımlarken sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Temel duygu aynı olduğundan, korktuğunuz ve endişeli olduğunuzda hissettiğiniz yollar çok benzerdir. 

İlginizi çekebilir: Kaygı Bozukluğu Nedir? Tedavisi ve Korunma Yöntemleri

Korku ve kaygı nasıl bir duygu?

Korkmuş veya ciddi şekilde endişeli hissettiğinizde, zihniniz ve bedeniniz çok hızlı çalışır. Bunlar olabilecek şeylerden bazıları:

 • Kalbiniz çok hızlı atar 
 • Çok hızlı nefes alırsınız
 • Kaslarınızı zayıf hissedersiniz
 • Çok terlersiniz
 • Mideniz bulanır veya bağırsaklarınızı gevşemiş hissedersiniz
 • Başka bir şeye konsantre olmakta zorlanırsınız
 • Başınız döner
 • Yerinde donmuş hissedersiniz
 • Yiyemezsiniz
 • Sıcak ve soğuk terleriniz olur
 • Ağzınız kurur
 • Kaslarınız gerginleşir

Bunlar, korkuyu hisseden bedeniniz sizi acil bir duruma hazırladığı için meydana gelir, bu nedenle kanınızın kaslara akmasını sağlar, kan şekerini yükseltir ve size vücudunuzun bir tehdit olarak algıladığı şeye odaklanmanız için zihinsel yetenek verir. 

Anksiyete ile, uzun vadede, yukarıdaki belirtilerden bazılarının yanı sıra daha rahatsız edici bir korku hissine sahip olabilirsiniz ve sinirlenebilir, uyumakta zorluk çekebilir, baş ağrıları geliştirebilir veya işinize devam etmekte ve plan yapmakta zorluk çekebilirsiniz. gelecek; seks yaparken sorun yaşayabilir ve özgüveninizi kaybedebilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: Takıntı Hastalığı – Obsesif Kompülsif Bozukluk-

Gerçek bir tehlikede değilken neden böyle hissediyorum?

İlk insanlar, genellikle fiziksel tehlike durumlarında olduğu gibi, korkunun neden olduğu hızlı, güçlü tepkilere ihtiyaç duyuyorlardı; ancak modern yaşamda artık aynı tehditlerle karşı karşıya değiliz. Buna rağmen, zihinlerimiz ve bedenlerimiz hala ilk atalarımızla aynı şekilde çalışır ve faturalar, seyahat ve sosyal durumlarla ilgili modern endişelerimize aynı tepkileri veririz. Ama bu sorunlardan kaçamayız veya fiziksel olarak saldıramayız!

Fiziksel korku duyguları kendi içinde korkutucu olabilir - özellikle bunları yaşıyorsanız ve nedenini bilmiyorsanız veya durumla orantısız görünüyorlarsa. Sizi bir tehlikeye karşı uyarmak ve ona yanıt vermeye hazırlamak yerine, korkunuz veya endişeniz, hayali veya küçük olabilecek herhangi bir algılanan tehdit için devreye girebilir.

Neden korkum kaybolup tekrar normal hissetmeme neden olmuyor?

Bilinmeyen bir şeyle karşılaştığınızda korku tek seferlik bir duygu olabilir. Ama aynı zamanda günlük, uzun süreli bir sorun da olabilir - nedenini bulamasanız bile. Bazı insanlar, belirli bir tetikleyici olmaksızın sürekli bir endişe duygusu hissederler.

Günlük yaşamda korku için pek çok tetikleyici vardır ve her zaman tam olarak neden korktuğunuzu veya ne kadar zarar göreceğinizi tam olarak çözemezsiniz. Bir korkunun ne kadar orantısız olduğunu görebilseniz bile, beyninizin duygusal kısmı vücudunuza tehlike sinyalleri göndermeye devam eder. Bazen korkuyla baş etmenin zihinsel ve fiziksel yollarına ihtiyaç duyarsınız.

Panik atak nedir?

Panik atak, fiziksel ve zihinsel korku hisleri tarafından boğulmuş hissettiğiniz zamandır - 'Korku ve kaygı nasıl hissettirir?' altında listelenen işaretler. Panik atak geçiren kişiler nefes almakta zorlandıklarını söylerler ve kalp krizi geçireceklerinden veya vücutlarının kontrolünü kaybedeceklerinden endişe duyabilirler. [8] Panik ataklarla ilgili yardım istiyorsanız bu kitapçığın sonundaki 'Destek ve bilgi' bölümüne bakın.

Fobi nedir?

Fobi, belirli bir hayvana, şeye, yere veya duruma karşı aşırı bir korkudur. Fobisi olan insanlar, endişe veya korkunun belirli nedeni ile herhangi bir temastan kaçınmak için çok büyük bir ihtiyaç duyarlar. Fobinin nedeni ile temasa geçme düşüncesi sizi endişeli veya panik yapar. [9]

Yardıma ihtiyacım olup olmadığını nasıl anlarım?

Korku ve kaygı zaman zaman hepimizi etkileyebilir. Sadece şiddetli ve uzun süreli olduğunda doktorlar bunu bir akıl sağlığı sorunu olarak sınıflandırır. Birkaç hafta boyunca sürekli endişeli hissediyorsanız veya korkularınızın hayatınızı ele geçirdiğini hissediyorsanız, o zaman doktorunuzdan yardım istemek veya bunun arkasında listelenen web sitelerinden veya numaralardan birini denemek iyi bir fikirdir. kitapçık. Aynısı, bir fobi günlük yaşamınızda sorunlara neden oluyorsa veya panik atak yaşıyorsanız geçerlidir.

Kendime nasıl yardım edebilirim?

Yapabiliyorsan korkunla yüzleş

Sizi korkutan durumlardan her zaman kaçınırsanız, yapmak istediğiniz veya yapmanız gereken şeyleri yapmayı bırakabilirsiniz. Durumun her zaman beklediğiniz kadar kötü olup olmadığını test edemezsiniz, bu nedenle korkularınızı nasıl yöneteceğinizi ve endişenizi nasıl azaltacağınızı bulma şansını kaçırırsınız. Bu kalıba girerseniz kaygı sorunları artma eğilimindedir. Kendinizi korkularınıza maruz bırakmak, bu endişenin üstesinden gelmenin etkili bir yolu olabilir. 

Kendini bil

Korkunuz veya endişeniz hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışın. Ne zaman olduğunu ve ne olduğunu not etmek için bir kaygı günlüğü veya düşünce kaydı tutun. Korkularınızla yüzleşmek için kendinize küçük, ulaşılabilir hedefler koymayı deneyebilirsiniz. Korkmuş veya endişeli olabileceğiniz zamanlarda size yardımcı olacak şeylerin bir listesini yanınızda taşıyabilirsiniz. Bu, kaygınızın altında yatan temel inançları ele almanın etkili bir yolu olabilir.

Korkunuz veya endişeniz hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışın. Ne zaman gerçekleştiğinin ve ne olduğunun bir kaydını tutun.

Egzersiz yap

Yaptığınız egzersiz miktarını artırın. Egzersiz biraz konsantrasyon gerektirir ve bu, zihninizi korku ve endişenizden uzaklaştırabilir. 

Rahatla

Gevşeme tekniklerini öğrenmek, zihinsel ve fiziksel korku hislerinde size yardımcı olabilir. Sadece omuzlarınızı düşürmek ve derin nefes almak yardımcı olabilir. Ya da kendinizi rahatlatıcı bir yerde hayal edin. Ayrıca yoga, meditasyon, masaj gibi şeyler öğrenmeyi deneyebilir veya sağlık podcast'leri dinleyebilirsiniz.

Sağlıklı beslen

Çok fazla meyve ve sebze yiyin ve çok fazla şekerden kaçınmaya çalışın. Kan şekerinizde ortaya çıkan düşüşler size endişeli duygular verebilir. Kafein kaygı düzeylerini artırabileceğinden çok fazla çay ve kahve içmekten kaçının. 

Alkolden kaçının veya ölçülü olarak tüketin

İnsanların gergin olduklarında içmeleri çok yaygındır. Bazı insanlar alkole 'Hollandalı cesareti' der, ancak alkolün yan etkileri sizi daha da korkmuş veya endişeli hissettirebilir.

Tamamlayıcı tedaviler

Bazı insanlar, rahatlama teknikleri, meditasyon, yoga veya t'ai chi gibi tamamlayıcı terapilerin veya egzersizlerin kaygılarıyla başa çıkmalarına yardımcı olduğunu bulur. 

İnanç/maneviyat

Dindar veya manevi iseniz, bu size kendinizden daha büyük bir şeye bağlı hissetmenin bir yolunu verebilir. İnanç, günlük stresle başa çıkmanın bir yolunu sağlayabilir veya diğer inanç gruplarına katılmak sizi değerli bir destek ağına bağlayabilir.

Nasıl yardım alabilirim?

Konuşma terapileri

Danışmanlık veya Bilişsel Davranışçı Terapi gibi konuşma terapileri, sizi ekranda bir dizi kendi kendine yardım alıştırmasına götüren Bilgisayarlı Bilişsel Davranış Terapisi de dahil olmak üzere kaygı sorunları olan kişiler için çok etkilidir. [16] Daha fazlasını öğrenmek için aile hekiminizi ziyaret edin.

İlaç tedavisi

Anksiyete problemlerinin kökenine bakmak yerine, kısa süreli yardım sağlamak için ilaç tedavileri kullanılmaktadır. İlaçlar, diğer tedaviler veya destek ile birleştirildiğinde en faydalı olabilir.

Yayımlama Tarihi: 7 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi: 4 Ekim 2022
Yayımlama Tarihi:
7 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi:
4 Ekim 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle