Kolostrum Nedir?

Kolostrum Nedir?

Doğumdan hemen sonra salgılanmaya başlayan anne sütüne kolostrum denir. Halk arasında ağız sütü olarak da bilinen kolostrum annenin salgıladığı ilk süttür. Bu süt, bebeğin büyüme ve gelişmesini destekleyen zengin bir içeriğe sahiptir. 

Kolostrumun Özelliği Nedir?

Kolostrum bebekler için gerekli olan tüm besin içeriklerine sahiptir. Protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineraller başta olmak üzere bebeğin gelişimini destekleyen zengin bir besin içeriği vardır.
İlk süt denilen kolostrum, doğumdan hemen sonra salgılanır. Genellikle anne sütünden biraz daha koyu renkte olur. Açık kahverengi, koyu sarı gibi renk tonu kişiden kişiye farklı tonlarda olabilir. Ancak bu konudaki ayırt edici özelliği anne sütü gibi beyaz değil, koyu renkli olmasıdır. Kolostrumun kıvamı ise yine anne sütünden biraz daha yoğundur. Krema gibi, sütten daha az akışkan bir kıvamda olması beklenebilir.

 

Kolostrumun Faydaları

 

 • Bebek için doğal bir antibiyotik görevi görür.
 • Bebeğin üst solunum yollarını korur ve alerjik reaksiyon riskini azaltır.
 • Sindirim sistemini geliştirir.
 • İçerisindeki büyüme faktörü sayesinde hızlı ve sağlıklı bir şekilde büyüme gelişim göstermesini sağlar.
 • Bebeğin yeterince doymasını sağlar.
 • Enfeksiyon riskini azaltır.
 • Yenidoğan sarılığı riskini azaltır.
   

  Bebek için ilk süt oldukça önemlidir. Bu nedenle her bir damlasına kadar bebeğe olan faydalarını düşünmek ve ilk günden itibaren bebeğin beslenmesine özen göstermek önemlidir. Emzirmeye başlayan bazı kadınların meme ucu yapısı içe dönük olabilmektedir. Bu nedenle bebeğin memenin ucunu ağzına alması ve emmesi zor olabilir. Böyle durumlara hazırlıklı olmak ve destek almak süreci kolay atlatmanızı sağlar.  Kolostrum Kaç Gün Gelir?

  Halk arasında ağız sütü olarak bilinen kolostrum ne zaman gelir diye merak eden ebeveynler oldukça yaygındır. Çünkü doğumdan hemen sonra bebeğin beslenmesini sağlayacak bu ilk süt bebek için çok kıymetlidir. 

  Kolostrum bebeğinizin doğumundan hemen sonra salgılanmaya başlar. Ortalama 4-5 güne kadar da salgılanmaya devam edebilir. Kolostrumun azalmaya başlamasıyla anne sütünün rengi daha açık ve beyaz tonlara doğru geçer ve kıvamı daha akışkan olur. Kolostrum salgılanırken bebeğinizin bu sütün her bir damlasıyla beslenmesi önemlidir.

  Sütünüzün gelmeye başladığı ilk günden itibaren memeden süt sızması gayet normaldir. Emzirme döneminde sıklıkla yaşanan bu durumun önüne geçmek hassaslaşan meme ucunuzu tahriş etmeyecek göğüs pedi ile mümkün.

  İlk günlerden salgılanan kolostrum miktarı gözünüze az gelebilir. Bu durum birçok ebeveyn için bebeğin doyduğundan şüphe etmeye neden olabilir. Ancak bu dönemde bebeğinizin midesi de çok küçüktür. Bebeğinizin ilk beslenmesi azar azar kısa aralıklarla olabilmektedir.

  Bebeğinizin büyüme ve gelişmesi için sütünüzün her bir damlası kıymetlidir. Bu nedenle bebeğinizi emziremeyeceğiniz zamanlarda uygun ve sağlıklı bir şekilde sütünüzü sağmanız gerekmektedir.

   

 

Yayımlama Tarihi: 20 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi: 4 Nisan 2022
Yayımlama Tarihi:
20 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi:
4 Nisan 2022

Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik bölümü mezunuyum. 22 yaşındayım. Yaklaşık 1 yıldır emzirme danışmanlığı eğitimi veriyorum. .

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle