Kitap Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Kitap Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Çocuklarımız için kitap seçimi yaparkan ebeveynler olarak çok dikkat ederiz. Peki aldığımız kitaplar içeriksel olarak iyi olsa da, biçimsel olarak doğru mu? 

Kitap, çocuğun yaşına ve gelişimine uygun rahatlıkla taşıyabileceği büyüklük ve ağırlıkta olmalıdır. Çocuğun ilgisini çekmek için değişik boyutlarda kitaplar da tercih edilebilir. İdeal olan 16x23 cm ölçüleridir. 
Kitap kapağı, çocuğun dikkatini çeken ilk biçimsel özelliktir ve ilk tanışma aracıdır. Renkli, konuyu anlatan uygun bir resim ve adın yazıldığı bir kapak olmalıdır. Sağlam ve kaliteli olmalı, kullanılan kağıt ışığı yansıtmamalı (gözü yormamalı), mat renkli ve temiz olmalıdır. Merak uyandırmalıdır.

Kitap Seçimi Yaparken Tipografi Önemli mi?

Tipografi (basım), okunaklı olmalıdır. Harf arası boşluklar tutarlı olmalı, okuma güçlüğü yaratmamalıdır. Mizanpaj (sayfa düzeni), metnin okunmasını kolaylaştırmalı, yazı ve resim düzenlemesi iyi yapılmalıdır. Harfler uygun büyüklükte, yükseklikte ve genişlikte olmalıdır. Satır ve harf aralıkları sıkışık olmamalıdır. Yazım ve noktalama kurallarına mutlaka uyulmalıdır. 
Resimler, çocuk kitaplarının en önemli özelliklerinden biridir. Çocuk, kitabı resim ile okur, içeriği resim ile kavrar. Resimler sanat değeri taşımalı, çocukta resim yapma isteği uyandırmalıdır. Estetik gelişimi, duyarlılık ve hayal gücünü geliştirebilmelidir. Açıkladığı olay ile resim aynı sayfada bulunmalı, yazıyı ezmemelidir. Resimlerin sağda olması çocuğun ilgisini diri tutabilir. Kimlik gelişimini desteklemeli, anlaşılır olmalı, görme duyusunu desteklemelidir. Yazı, renk ve resim bir bütündür. İyi çizilmiş siyah beyaz resimlerde çocuklara estetik zevk verebilir. Çekilmiş fotografta kullanılabilir. Yaş büyüdükçe resim oranı azalmaya başlar.

Yayımlama Tarihi: 17 Ocak 2022
Güncelleme Tarihi: 4 Nisan 2022
Yayımlama Tarihi:
17 Ocak 2022
Güncelleme Tarihi:
4 Nisan 2022

Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi bölümünden mezun olmuştur. Üsküdar Üniversitesi'nde Çocuk Gelişimi alanında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Gelişim testleri, çocuk objektif testleri ve projektif testleri uygulayıcısıdır. Lisans eğitimi sırasında birçok kongreye katılmıştır.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle