Kıskançlık ve Başa Çıkma Yolları

Kıskançlık ve Başa Çıkma Yolları

Kıskançlık, herhangi bir romantik ilişkide genellikle çekişmeye ve anlaşmazlığa yol açan duygulardan biridir. Bu duygunun bir ilişki üzerinde farklı etkileri olsa da çoğu zaman yıkıcıdır ve belli bir düzeyde ilişkisel kopukluklar ortaya çıkabilir.

Kıskançlıkla ilgili en önemli şey, sinsi olma eğiliminde olmasıdır. Bir partnerin ilişkiye yönelik bir tehdit hakkında biraz endişe duymasıyla başlar. Üzerinde durulmazsa, bu hafif endişe hızla kontrolden çıkabilir.

Kıskançlık nedeniyle, işlevsiz ve saldırgan davranışlar görülen karmaşık ve yoğun bir duygu ortaya çıkar. Bu, geçmişte ilişki partnerleri arasında güvensizlik oluşturan ve kendinizi güvende hissetmemenize sebep ola gerçek olaylardan da kaynaklanabilir. Çoğu zaman yaşanan kıskançlık mantıksızdır ve duygusal çatışmaya ve aşırı tepkiye yol açar.

Kıskançlığın Etkileri

İnsanlar birçok nedenden dolayı kıskanabilir ve bunlardan bazıları diğerlerine göre çok daha sağlıklıdır. Gerçek şu ki, kıskançlık duygularının nasıl bir mesajla iletildiğine bağlı olarak, diğer eş onları olumlu şekilde alabilir. Ancak sebep ne olursa olsun bu, ilişkiye zarar verebilecek bir güç haline de gelebilir.

Kıskançlık, eşlerinin ilgisini kaybetmesinden veya sadakatsiz olmasından endişe ettikleri için, kıskanan tarafı aşırı tetikte olamaya da sürükleyebilir. Kıskanan kişinin bu hissi, paranoya, öfke veya öfke gibi farklı duygu durumlarıyla görülebilir. Durum kontrolden çıktığında, insanlar kıskanç partnerden uzaklaşmaya başlayacaklardır. Ne yazık ki, bu beklenen ayrılma, kıskanç partner için bir tür kendi kendini gerçekleştiren kehanet gibi görünebilir. Temelde farklı inanç sistemlerinden (terk edilme veya yalnızlık korkusu gibi) dolayı ortaya çıkan korku kıskançlığı besleyebileceğinden bu yerinde bir teşhis olabilir. İnsanlar çevresel ipuçlarını yanlış yorumlayabilir ve hatta onlarla hiçbir ilgisi olmayan davranışları aşırı kişiselleştirebilirler. Böylece kıskanan tarafın bakış açısı oldukça eksik ve çarpık bir hale gelebilir.

Sonuç olarak insanlar eşlerinin davranışlarına karşı aşırı hassas hale gelebilirler. Kıskançlık, insanları aşırı sahiplenici, kontrol edici ve hatta muhtemelen istismarcı yapabilir. Kıskanç bir eş, takıntılı olmaya ve hatta takip etme davranışları sergilemeye başlayabilir. Kıskanç insanlar, başka şeyler hakkında düşünmekte zorlandıkları için bu endişelerle çok fazla uğraşabilirler. 

Kıskançlık kişinin ilişkisini boğabilir. Sağlıklı birlikteliklerde aşırı kıskançlık yoktur. Bu durum, tartışmalara, hayal kırıklıklarına ve iki taraf için de genel bir memnuniyetsizliğe neden olabileceğinden, ilişki toksik bir hale dönüşebilir. Yüzeyde aşk ya da tutku gibi görünen kıskanç duygulara kendinizi kaptırdığınız an sürüklenmeye devam edersiniz. Aslında gerçek aşk bir bu tür kıskanç ilişkilerde asla yerini bulamaz.

Bir İlişkide Kıskançlık Nasıl Yenilir?

Bir ilişki kıskançlıkla çevrelendiğinde genellikle partnerler arasında iletişim kopuklukları meydana gelir. Böyle bir durumda çiftler, kıskançlığın çözümü, yıpranan iletişim bağlarını iyileştirmek ve onarmak için bir şeyler yapabilirler. İletişim hatları yeniden açılmalı, iki taraf da korku ve kaygılarını birbirini suçlamadan, empati kurarak ve ben dili kullanarak kıskançlığın sebeplerinin paylaşılması gerekmektedir.

Her iki taraf da ilişkinin güçlü yanlarına odaklanmalı ve ilk etapta neden birlikte olduklarını hatırlamalıdırlar. İlişkiyi kurtarmak için birlikte, iş birliği içinde çalışmak, güveni bir ilişkiye yeniden ekebilir ve olması gereken huzuru geri getirebilir.

Siz de ilişkinizde ciddi sıkıntılar yaşıyorsanız çözüm konusunda neler yapabileceğimizi bulabilmemiz için buradan bir online randevu alabilir, benimle probleminiz hakkında detaylıca konuşabilirsiniz. 

 

Yayımlama Tarihi: 16 Ocak 2022
Güncelleme Tarihi: 6 Ekim 2022
Yayımlama Tarihi:
16 Ocak 2022
Güncelleme Tarihi:
6 Ekim 2022

Bahçeşehir Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik ile Psikoloji mezunuyum. Aynı üniversitede Klinik Psikoloji eğitimi alıyorum. Temel olarak Bilişsel Davranışçı Terapi yaklaşımıyla ilerliyorum. Psikanalitik Terapi ve Varoluşsal Terapi de seanslarda destek aldığım yaklaşımlar. Ağırlıklı olarak çalıştığım alanlar; Obsesif Kompulsif Bozukluk, Kaygı Bozuklukları (Panik Atak, Genel Kaygı Bozukluğu, Fobiler, Sosyal Anksiyete), Travma Sonrası Stres Bozukluğu, Depresyon, Yeme Bozuklukları, Beden Algısı Bozukluğu, Hastalık Hastalığı, Münchausen Sendromu, Kişilik Bozuklukları (Narsizm, Obsesif Kompulsif Kişilik Bozukluğu, Bağımlı Kişilik Bozukluğu, Çekingen Kişilik Bozukluğu), İlişki Problemleri, Bağlanma Sorunları, Öfke Kontrolü, Aldatma, Aldatılma, Kıskançlık, Terk Edilme Korkusu, Yalnızlık Korkusu, Mükemmeliyetçilik, Özgüven Eksikliği, Mobbing, Stres Yönetimi, Sınav Kaygısı, Ölüm Korkusu, İş-Yaşam Dengesi.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle