Kayıtsız İlgisiz Ebeveynlik Stili Nedir?

Kayıtsız İlgisiz Ebeveynlik Stili Nedir?

Pasif ve kayıtsız bir ebeveyn, çocuklarının davranışlarına "kayıtsız ve kayıtsız" olandır. Onlar için çocukları olup olmadığı belli değil. Bu gruptaki anne babalar izin verme konusunda yanlış toleransa sahiptir. Ebeveynler çocuklarına karşı ilgisiz oldukları için çocuklar kendilerini rahatsız hissedebilirler. Çocuklarını görmezden gelen ebeveynler, gerektiğinde çocuklarıyla yüzeysel ilişkiler kurabilirler. Çocuk ana-babasına karışmadığı sürece çocukta görünürde büyük bir sorun yoktur. Bir çocuk anne-babasına müdahale edip engel olduğunda çocuğa düşmanca ve düşmanca bir tavır takınır. Çocuğunuzu düşman ordusu ilan ediyorsunuz. Sonra yine çocuğa kayıtsızlık gösterirler.

Hangi Ebeveynler Çocuklarına Karşı İlgisiz Kalır?

Ebeveynlerin farklı kişilik yapıları vardır. Rahat, sakin, kayıtsız, pasif veya agresif olabilirler. Öte yandan bazı ana-babalar çocuklarına karşı ilgisiz davranmakta ve çocuklarına ilgi ve şefkat göstermemenin doğru olduğuna inanmaktadırlar. Neden böyle düşünüyorsun olasılık: "Çocuklar şımartılabilir. Ertesi gün annesini annesi, babasını babası olarak bilmeyecek. Anne ve babasının evdeki otoritesi sarsıldı. Bu doğru ebeveynlik tutumu, annem babam bize böyle davranırdı."

Bunu bilimsel olarak asılsız bir düşünceden isteseler de onlar çocuk, kendimizle yakın ilişkiler kurmaktan kaçınıyoruz. Birkaç yıl sonra yaptıkları hataları fark ettiler ve bu hataları telafi etmek için "Oğlum/kızımla yaşayamam, en azından torunlarımla yaşayabilirim" diye düşündüler. Bize rüşvet verirler. Torunlarımın sevgisini kazanmak için çocukların kurallarında küçük boşluklar açarlar ve torunları için güvenli bir sığınak sağlarlar. Ancak tüm bu makyaj çabaları, çocukların geçmişte sahip olmadığı sevgiyi geri getirmiyor.

Kayıtsız ve Pasif Anne Baba Tutumunun Çocuk Gelişimindeki Etkileri

Kayıtsızlığa, kayıtsızlığa ve pasif ebeveyn tutumlarına maruz kalan çocuklar, düşmanlıktan çok kayıtsızlıkla savaşırlar. Genellikle görmezden gelinirler, ebeveynlerinin dikkatini çekmek için arızalanırlar. Çoğu durumda, iyi davranan ve sorun çıkarmayan çocuklar kimsenin umurunda değildir. "Ağlamayan bebeklerin memesi olmaz" denir. Buradan çıkardığımız sonuç, eğer çocuklar mutlu olmak istiyorlarsa ağlamalılar. "Eğer ailemin dikkatini üzerime çekmek istiyorsam kesinlikle kötü şeyler yapmalıyım. Eğer davranırsam, beni görmezden gelmezler. Davranış kötü ise, küçük de olsa, çocuk "evimle temas noktası" fikrine kapılacaktır.

Ebeveynlerin Çocuklara Uyguladıkları Ödül/ Ceza Yöntemleri

Ceza bir ödüldür. Çünkü çocuğa zaten kısa bir süre için orada olduğu hissini verir. Çocuklar saldırgan, saldırgan ve suçlu davranabilirler. Ebeveynler, çocuklarında olumlu davranışlardan ziyade olumsuz davranışları pekiştirme eğilimindedir. Ama eğer çocuğunuz iyiyse, söylememiz gereken birkaç söz var. Aferin, oğluma / kızıma bak, tek başına ne kadar iyi oynuyor. Bir süre sonra çocuğunuzun davranışı olumlu yönde değişecektir, bu nedenle çocuğunuzun davranışının geliştiğinden emin olun. Davranışınızı değiştirmek istiyorsanız önce olumlu davranışınızı güçlendirin, çocuğunuzla iyi iletişim kurun, ardından çocuğunuzun olumsuz davranışlarına bakın. Düzeltmesi kolay bir işlemle başlayın. Çocuğunuza ilerledikçe ahlaki bir ödül vermeyi unutmayın.

 

Yayımlama Tarihi: 15 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
15 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
10 Mart 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle