Katatonik Şizofreni 

 Katatonik Şizofreni 

Bugün hastalık kişinin ruhsal problemleri arasında yer alan duygusal ve sistemlerinin farklılık göstermesi ile bunları karşısındaki mi sana belli etme durumuna verilen isimdir. Şizofreni hastaları başkaları tarafından yönlendirildiğini düşünürler. Kafalarının içinde kendine ait olmayan ses ve yapıda cisimlerin dolaştığını düşünmektedirler.

Kendilerine ait duygu ve düşüncelerini denetlendiğini düşünüp ve bunu hissederler. Durumlara sanrı adı verilmektedir. Şizofreni hastalığı kişinin belli bir süre hiç hareket etmeden kalması durumudur. Bu hastalığa sahip insanlar genelde hareket etme yetisini kaybetmiş insanlardır. Belirgin bir psiko-motor hastalığı da denir. Katatonik şizofreni hastalığı kişilerin günlük yaşantısını da olumsuz etkiler.

Basit Şizofreni  Belirtileri Nelerdir?

Katatonik Şizofreni Hastalığı Belirtileri

Katatonik şizofreni hastalığı, çoğu insan tarafından bazen fark edilmez. İnsanlar bazen Bu hastalığı kendilerinde oluştuğunu çok sonradan fark eder. Katatonik şizofreni hastalığı olan insanlarda beceri ve değişikliklerini içeren birçok farklı tür semptom bulunur. Hastalığın kendini ilk kez belli ettiği vakitlerde ikisinin ağır ve şiddeti oldu gözlemlenir. Yaygın şizofreni belirtileri 3 sınıfta ayrılırlar. Bunlar sırasıyla pozitif belirtileri, negatif belirtiler, dezorganize belirtilerdir.

Normalde bir evde kendini belli etmemiş hastalık türü gerçek ile bağlantısı bulunmayan psikolojik ve ruhsal bir problemdir. Burada kullanılan pozitif belirti olumlu ya da iyi bir belirti olduğu anlamına gelmez.

Ağır Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Katatonik Şizofreni Hastalığının Nedenleri

Katatonik şizofreni hastalığının ortaya çıkması birçok farklı nedeni son sonucunda oluştuğu gözlemlenir. Bunlardan birisi genetik yatkınlık tam ortaya çıktı gözlemlenir. Aile bireylerinde görülmesi oldukça riskli bir durum olarak teşhis edilmektedir. Beyin kimyası, beyin anatomisi çevresel faktörlerin dalgalanması sonucunda bu hastalığın ortaya çıktığı görüşün savunulur.

Katatonik şizofreni hastaları genelde hareketsizdir ve çevrelerinde oluşan herhangi bir olay veya durum da hareketsiz bir şekilde bulunmaktadır. Çok katı ve sert bir yapıya sahip olurlar. Hareket etmekte oldukça isteksiz oldukları gözlemlenir. Ara sıra yüzlerini buluşturarak ve biçimsiz davranışlar göstermeleri sonucunda karşı tarafa garip etkiler bırakmaktadır. Başkalarının söylediği bir kelimeyi bir cümleyi tekrar ettikleri de görülmektedir. Yetersiz beslenme durumların yaşanması, bitkinlik durumu ve kendilerine zarar verme risk değeri oldukça yüksektir

Paranoid Şizofreni

Katatonik Şizofreni Hastalığı Kimlerde Görülür?

Şizofreni hastalığı herkese görülebilen bir hastalık çeşididir. Bu hastalık etkilerinde cinsiyet ayrımı yapılmaz. 20 yaş ve üzeri insanlarda görüldüğü tespit edilmiştir.  katatonik şizofreni hastalığı, belirtilerinde çoğu zaman genetik faktörlerin etkili olduğu görülmektedir. Bu hastalık çeşidi kimi zaman küçük yaş aralığındaki çocuklarda da görüldüğü tespit edilmektedir. Hemen hemen herkesin yaşayabileceği bir hastalık çeşididir.

Katatonik şizofreni hastalığı erkek ve kadınlarda eşit miktarda görüldüğü uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Fakat kadınlarda erkeklere oranla daha erken tespit edildiği ve görüldüğü araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bir test sonucudur.

 

Yayımlama Tarihi: 14 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi: 4 Ekim 2022
Yayımlama Tarihi:
14 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi:
4 Ekim 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle