WhatsApp

Kaba Motor Becerileri Nelerdir?

Kaba Motor Becerileri Nelerdir?

Kaba motor beceriler, gövdemizdeki, bacaklarımızdaki ve kollarımızdaki büyük kasları içeren görevleri yapmamıza izin veren yeteneklerdir. Tüm vücut hareketlerini içerirler. Koşmaktan yaprakları toplamaya kadar her türlü fiziksel aktivite için kaba motor becerileri kullanırız. 

Çoğu insan bu becerileri kolayca ve otomatik olarak kullanır. Ancak kaba motor beceriler göründüğünden daha karmaşıktır.

Kasların ve nörolojik sistemin koordinasyonunu içerirler. Denge ve koordinasyonu etkilerler. Ayrıca kalem kullanmak gibi küçük hareketler yapmamıza yardımcı olan ince motor becerilerin temelini oluştururlar .

Kaba motor beceriler diğer yeteneklerle ilişkilidir. Bunlar şunları içerir:

  • Denge
  • Koordinasyon
  • Beden farkındalığı
  • Fiziksel gücü
  • Reaksiyon süresi

Zayıf kaba motor becerilere sahip olmak, insanları yaşamın her alanında etkileyebilir. Önemli görevleri ve okulu, işi ve evi yapmayı zorlaştırabilir. Motor becerilerle ilgili zorluk, benlik saygısına da zarar verebilir.

Kaba motor becerileri nasıl gelişir?

Kaba motor beceriler bebeklik döneminde gelişmeye başlar ve çocukluk boyunca gelişmeye devam eder. Çocukların hepsi aynı hızda gelişmez, ancak genellikle farklı yaşlarda ulaştıkları kilometre taşları vardır.

Örneğin, 3 veya 4 yaşlarındaki çocuklar tipik olarak iki ayakla zıplayabilirler. 7 veya 8 yaşında, genellikle eğitim tekerlekleri olmadan bisiklete binebilir ve küçük topları yakalayabilirler. Çocuklar, araları ve ergenlikleri sırasında daha koordine olmaya devam eder.

İlginizi çekebilir: Bir çocuğun ergenliğe girdiği nasıl anlaşılır?

Kaba motor becerileri ile ilgili sorun

Kişiler her yaşta ve farklı nedenlerle kaba motor becerileri ile ilgili sorunlar yaşayabilirler. Ancak erken çocuklukta zorluklar başladığında, yaygın bir neden gelişimsel koordinasyon bozukluğudur. Bazen dispraksi olarak adlandırılır.

Kaba motor becerileri, ince motor becerileri ve motor planlamayı etkiler. Hayat boyu sürer, ancak motor becerileri geliştirmenin yolları vardır. Mesleki terapi ana tedavidir ve çocuklar bunu okullarda alabilirler. Yetişkinler ise, özel olarak çalışan bir terapist veya uzman bularak gelişimlerine fayda sağlayabilirler.

Ebeveynler ve bakıcılar için sonraki adımlar

Çocuğunuzun kaba motor becerileri hakkında endişeleriniz varsa, uzmanlarımız ile konuşun.

 

Yayımlama Tarihi: 8 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi: 4 Ekim 2022
Yayımlama Tarihi:
8 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi:
4 Ekim 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle