İnsan Psikolojisi Nasıl Bir Şeydir? 

İnsan Psikolojisi Nasıl Bir Şeydir? 

Psikolojinin çokça dalı vardır. Karşılaştırmalı psikoloji, hayvanların karakteri ve zihinsel ömür ile ilgili hareketlerden söz eder. Ve şu dal psikoloji haricinde hayvan hareketlerini inceleyen bilim dalları (etoloji vb.) ile alakalıdır. 

Psikolojinin dalları ilk olarak insanlarla alakalı olmasına istinaden hayvanların davranışları ve de zihinsel durumları, evrimsel süreçler beraberinde güçlü bir yere sahip olması için ve bunlar beraberinde psikolojide bir durum olduğu için psikolojik araştırmaların mühim bir halidir. İnsan psikolojisi nasıl bir şeydir sorusuna cevap olabilir. 

Psikoloji Dalları 

Kişilik psikolojisi; hareketler, düşünceler ve duygular, yani genel olaraktan “bireyin kişiliği” ismiyle adlandırılan hep kalan psikolojik durumları inceler. 

Gelişim psikolojisi; çoğunluk olarak insanın hayatı süresince aklının ne tür geliştiğine dikkate alır ve insanların dünyadaki durumları ne şekil anladığını, neler yaptığını, algıladığını ve bu durumları yaş aldıkça nasıl farklılaştığını anlamaya uğraşır. Ve bu; entelektüel, bilimsel, ruhsal, sosyal ya da ahlaki hallere odaklanabilir. 

Kantitatif psikoloji; psikolojik kanıtlarda sayısal ve planlı bir modellemenin durumunu anlatır. Ve hareketler verileri araştırıp açıklamak için planlı yöntemlerin durumunu izlemektedir. 

Psikometrik psikoloji; aklın, yeteneklerin, hareketlerin ve kişisel hallerin durumunu ele alan psikolojik seviyenin teorisi ve işiyle ilgilenen, psikolojinin bir dalıdır. 

İnsan Psikolojisinin Farklılıkları Nelerdir?

İnsanların hareketleri, zihinsel hallerini ve onların içerisinde yatan durumları insan psikolojisi düşünülür. Bütün insanlar etrafında gerçekleşen durumlara farklı tepkiler verirler. Durumlar benzer olsa da ortaya çıkan fiziksel ve de ruhsal hallerin farklı olmasını belirleyen haller, kişinin psikolojisidir. İnsan psikolojisi nasıl bir şeydir derseniz bunu diyebiliriz. İnsanların davranış hareketleri, zihinsel durumları ile tamamen ilişkili bir durumdur. Bundan ötürü psikolojisi kötü olan insanlar davranış yanlışlarını bakılması normaldir.

Örneğin akıllı bir insanın verdiği tepkiler davranış durum değişikliği olan bireyler olaylara çok tepki gösterebilir ya da tam zıttı bir şekilde boş halde kalabilirler. Her durumdan önce pozitif psikolojinin Polyannacılık’tan daha değişik bir şey olmasını fark etmek gerekmekte. Polyannacılık yaşadığımız yaşamda olumsuz hiçbir durumu yaşamamak, her şeye iyi yaklaşmaktır. Psikolojinin pozitife çevrilmesi demek yaşanılmış olan olumsuz olayları olumlu olarak düşünebilmek ve olumsuz her şeye karşı adeta siper alarak olumlu düşünceye dikkatinizi vermektir.

Psikoloji Bilimi Neye Yarar?

Psikoloji, insan hareketlerini anlamaya çalışır, fakat hareketin çoğu ruhsal sorunları anlaşılması ve bu durumları tedavi yapmak üzerinedir. Farklı bir psikoloji sorunu barındırmayan insanların ise her an iyi bir yaşam yaşadıkları söylemek doğru değildir.

Mutlu veya mutsuz yaşamayan insanların, yaşam hallerini arttırmak ve daha fazla halde doyum yaşamalarına yardımcı olmak için pozitif durumları araştırma, çalışma ve öneri ihtiyaç istenmektedir. İnsanın çok güçlü ve olumlu hallerini keşfetmesi ve pozitif durum ile bunlara inanması bireyler ile beraber aileyi, toplumu ve tüm insanları da etkilemektedir. İnsan psikolojisi nasıl bir şeydir sorusuna cevabı böyledir. 

 

Yayımlama Tarihi: 19 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
19 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
10 Mart 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle