İnce motor becerileri nelerdir?

İnce motor becerileri nelerdir?

İnce motor beceriler, el ve bileklerimizdeki küçük kasları kullanarak hareket yapabilme yeteneğidir. Okulda, işte ve günlük yaşamda önemli görevleri yerine getirmek için bu becerilere güveniriz.

Bu küçük hareketler çoğu insana o kadar doğal gelir ki genellikle onları düşünmeyiz. Ancak ince motor becerileri karmaşıktır. Beyin ve kaslar arasında koordineli bir çabayı içerirler. Koşmak veya zıplamak gibi daha büyük hareketler yapmamızı sağlayan kaba motor becerileri üzerine inşa edilmiştir .

İnce motor becerileri ne zaman kullandığımıza dair bazı örnekler:

  • Kalem veya kurşun kalem tutmak

  • Resim çizme ve düzgün yazma

  • klavye kullanma

  • Makas, cetvel ve diğer araçları kullanma

İnsanlar ayrıca giyinmek ve dişlerini fırçalamak gibi günlük işleri yapmak için ince motor becerilere ihtiyaç duyarlar.

İlginizi çekebilir: Çocuklarda Aşı Takvimi

İnce motor becerileri nasıl gelişir?

İnce motor beceriler bebeklik döneminde gelişmeye başlar ve çocuklar büyüdükçe gelişmeye devam eder. Çocukların hepsi aynı hızda gelişmez, ancak  farklı yaşlarda ulaştıkları noktalar vardır.

Örneğin, 5 veya 6 yaşlarındaki çocuklar genellikle şekilleri ve harfleri kopyalayabilir ve bir kaşık veya çatalı kolaylıkla kullanabilirler. 7 veya 8 yaşında, genellikle ayakkabılarını bağlayabilir ve düğmelerini ve fermuarlarını kendi başlarına çekebilirler.

İnce motor becerilerde sorun

İnsanlar her yaşta ve farklı nedenlerle ince motor becerilerde sorunlar yaşayabilirler. Küçük çocuklar mücadele ettiğinde, yaygın bir neden gelişimsel koordinasyon bozukluğudur. Bazen dispraksi olarak adlandırılır.

İnce motor becerileri, kaba motor becerileri ve motor planlamayı etkiler. Ömür boyu sürer, ancak motor becerileri gelişebilir. Mesleki terapi ise bu gelişime yardımcı olabilir. Çocuklar bu gelişimleri okullarda alabilirler. Yetişkinler ise, özel olarak çalışan bir terapist veya uzman bularak gelişimlerine fayda sağlayabilirler.

Bununla ilgili olarak uzman desteği almak için Psikolog/Psikolojik Danışman kadromuza göz atabilirsiniz.

Ek olarak çocuğunuzun gelişimi için ise Çocuk Gelişimci/Çocuk Gelişim Uzmanı kadromuza göz atabilirsiniz.

Yayımlama Tarihi: 8 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi: 6 Ekim 2022
Yayımlama Tarihi:
8 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi:
6 Ekim 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle