İlgisiz Anne Baba Tutumu Nedir? 

İlgisiz Anne Baba Tutumu Nedir? 

Kayıtsız ve kayıtsız bir ebeveynin tutumu, çocuğunun isteklerini kontrol veya kısıtlama olmaksızın kabul eden bir ebeveynin tutumudur. Kayıtsız bir ebeveynlik tutumunda, ebeveynler çocuklarını ihmal perspektifinden ve hatta psikolojik olarak reddederler. Anne babalar çocuklarının ihtiyaçlarının farkında değiller. Nerede ve ne yaptığıyla pek ilgilenmez ve varlığından rahatsız olur, bu yüzden çocuğunu olabildiğince uzak tutmaya çalışır. Kayıtsız ebeveyn tutumları, çocuklarına olan sevgilerini en aza indirir ve davranışları üzerinde onlara hafif bir kontrol sağlar.

İlgisiz Anne ve Baba Davranışları

Kayıtsız ve kayıtsız ebeveyn tutumunda, ebeveynler çocuklarını görmezden gelir ve hatta psikolojik olarak onları reddeder. Çocuğun ilgi ve ihtiyaçlarını bilmiyor. Nerede ve ne yaptığıyla pek ilgilenmez ve varlığından rahatsız olur, bu yüzden çocuğunu olabildiğince uzak tutmaya çalışır. Kayıtsız bir ebeveynin tutumu, en az görünen ebeveynin tutumudur. Çocuklarını sevin ve davranışları üzerinde biraz kontrol sahibi olun. İlgisiz ve ilgisiz anne babalarla yetiştirilen çocukların tek amacı biraz sevgi kazanmak, dikkat çekmek ve varlığını kanıtlamaktır.

Ertesi yıl ev ortamında bulamadığı ilgi ve sevgiyi arar. Aşk mesajını küçük de olsa farklı yorumlar ve güvenli bir sığınak arar. Bu tutumla ailelerde yetişen çocuklar kendilerini ve dürtü düzenlemelerini olumsuz etkileyerek saldırganlık, dayak, kusma gibi olumsuz davranışa yönelik davranışların artmasına neden olur. İlgisizlik, ilgisizlik ve ihmal edilen anne babalar çocukları için çeşitli problemlere neden olur. Saldırganlık, özsaygı ve özdenetim eksikliği, kopmuş aile ilişkileri gibi.

Çocuklarda İlgisiz Anne ve Babaya Karşı Beslenen Öfke

Çocuk büyüdükçe ailesiyle daha çok çatışmaya girer ve ailesinden intikam almanın yollarını arar. Büyüdükçe ailesinden uzaklaşır. Anne babanızın ilgiye ve bakıma ihtiyacı varsa, onlar için orada değillerdir. İlgiye ve sevgiye ihtiyacı varsa, bu ilgi ve sevgi anne ve babası tarafından reddedilmiştir. Kayıtsız bir anne-baba tutumu içinde büyüyen çocukların tek amacı biraz sevgi kazanmak, dikkat çekmek ve varlığını kanıtlamaktır. Kayıtsızlık ebeveynlik, ebeveynlerin çocukları için yapabilecekleri en kötü kötülüktür ve ertesi yıl ev ortamında bulamayacakları ilgi ve sevgiyi ararlar. Aşk mesajını küçük de olsa farklı yorumlar ve güvenli bir sığınak arar.

Anne ve Babanın Çocuğa İlgisizliğini Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Kayıtsız ve kayıtsız anne-baba tutumuna maruz kalan çocuklar, düşmanlıktan çok kayıtsızlıkla savaşırlar. Genellikle görmezden gelinirler, ebeveynlerinin dikkatini çekmek için arızalanırlar. Çoğu durumda, iyi davranan ve sorun çıkarmayan çocuklar kimsenin umurunda değildir. “Ağlamayan bebeğe emzik verilmez” derler. Buradan çıkan sonuç şudur: "Bir çocuk doymak istiyorsa ağlamalıdır." Çocuklar saldırgan ve suç teşkil eden davranışlar sergileyebilir ve davranışlarını geliştirebilir. Ama eğer bir çocuk iyi davranırsa, söylememiz gereken olumlu ve ruhunu okşayan birkaç söz ifadesi ile onunla ilgilendiğinizi hissettirebilmeniz mümkündür.

 

Yayımlama Tarihi: 15 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
15 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
10 Mart 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle