İki Yaş Sendromu Diye Bir Şey Var Mı?

İki Yaş Sendromu Diye Bir Şey Var Mı?

İki Yaş Sendromu Denilen Dönem Nedir?

2 Yaş, ben özerkim dönemidir. Çocuk, annenin bir parçası olmadığını 2 yaşın sonunda anlamaya başlar. Fizyolojik olarak ayrıldığını anlasa da psikolojik olarak anlaması daha uzun sürer (4-5 yaşa kadar sürebilir). Her şeye “hayır” der ama neye hayır dediğini bilmez. Sebepsizce inatlaşabilir, kıskanç olabilir, yalan söyleyebilir. Bu süreç geçicidir. Her istediğini ağlayarak yaptırmaya çalışabilir. Kişilik basamaklarının oturmaya başladığı dönemdir. Eğer çocuk bu dönemde herhangi bir başarıya ağlayarak ulaşırsa ya da çok sert bir tepki verilirse; bu davranışı yerleşik davranış olmaya başlar. Ağlayarak çocuğun her istediğini yapmak çocuğa acımaktır. Bu da yapılabilecek en kötü şeydir. Şefkatli ve merhametli olunmalı, mantıksız olan hiç bir şey onaylanmamalıdır. 

İki Yaş Sendromu Döneminde Ne Yapılmalı? 


Bu dönemin rahat geçebilmesi için; 0-1 yaşta anne ile sağlıklı bağ kurulmuş olmalıdır. Bağlanma ile güven ön plana çıkar, güvenli bağlanma sağlanmazsa 2 yaş sendromu zor geçer. Anneye güvenli bağlanamayan çocuk, yetişkinliğinde de güven konusunda problem yaşayabilir. Bütün gelişimsel dönemlerde çevre, değişkenler ve bu değişkenlerin yarattığı stres kontrol altına alınamayabilir. 
Özel gereksinimli çocuklarda duygular daha yoğun yaşanabilir. Net kural konulmalıdır. Normal gereksinimli çocuk; bir süre sonra ikna olur, muhakeme yapabilir fakat özel gereksinimli çocukta muhakeme daha sınırlıdır. 
Gelecekte güven problemi yaşamayan, özgüvenli, ağlayarak istediğini yaptırmaya çalışmayan, özsaygısı olan yetişkinler ve daha kolay geçirebilecek gelişimsel dönemler için anne ile güvenli bağlanma önemsenmelidir. 

Yayımlama Tarihi: 9 Aralık 2021
Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2022
Yayımlama Tarihi:
9 Aralık 2021
Güncelleme Tarihi:
24 Şubat 2022

Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi bölümünden mezun olmuştur. Üsküdar Üniversitesi'nde Çocuk Gelişimi alanında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Gelişim testleri, çocuk objektif testleri ve projektif testleri uygulayıcısıdır. Lisans eğitimi sırasında birçok kongreye katılmıştır.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle