İdrar Kaçırma Kaç Yaşa Kadar Normal? 

İdrar Kaçırma Kaç Yaşa Kadar Normal? 

İdrar kaçırma problemi  vajinal enfeksiyonlar, Mesane enfeksiyonları, mesane taşları, hormonal değişimler, mesane çıkışı tıkanıklığı, doğum yapma gibi fiziksel rahatsızlıklardan kaynaklanabileceği gibi psikolojik temelli de olabilmektedir. Tıbbi ismi üriner inkontinans ya da enürezis nokturna olarak geçmekte olan idrar kaçırma durumu, her yaştan bireyde görülebilmektedir. İdrar kaçırma kişinin kontrolü dışında gerçekleşen idrar yapma durumudur. Bu durum sıklaşmaya başladığında hastalık kategorisine girdiğinden uzman kontrolünde tedavisi gereklidir.

İdrar Kaçırma Neden Olur?

İdrar kaçırma hali sürekli hale geldiyse tıbbi bir hastalık olarak kabul edilmektedir. İdrar kaçırma pek çok farklı şekilde tedavi edilebilmektedir fakat öncelikle idrar kaçırmanın tam olarak neden kaynaklandığını bilmek gerekecektir. Pek çok farklı tipte idrar kaçırma durumu oluşabilmektedir. Sıkışma tipi idrar kaçırma olarak isimlendirdiğimiz idrar kaçırma mesane kaslarının kasılması sonucu meydana gelmektedir. Eğer koşma, ağır bir şey kaldırma, öksürme, hapşırma gibi durumlar sonucu idrar kaçırma söz konusu ise bu stres tipi idrar kaçırma olarak değerlendirilebilmektedir. Stres tipi idrar kaçırma rahatsızlığının nedeni ise idrar torbası içerindeki basıncın yükselmesidir.

Çocuklarda İdrar Kaçırma

Çocukluk döneminde idrar kaçırma ebeveynlerin kabusu olsa da oldukça sık görülen doğal bir durumdur. Çocukluk döneminde idrar kaçırma durumu gün içerisinde ya da gece uyurken görülebilmektedir. Sağlıklı bir çocuğun 2 ile 4 yaş arasında idrarını tutabildiği bilinmektedir. Geceleri idrar kontrolü durumu ise daha çok 3 ile 5 yaş arasındaki süreçte gerçekleşmektedir. 6 yaşından sonra devam eden idrar kaçırma durumu hem ebeveynleri hem de çocuğu sosyal ve psikolojik anlamda etkileyebilmektedir. Çocuklarda idrar kaçırma ciddiye alınması gereken önemli bir durumdur. Özellikle okul çağında olan çocukların sosyal yaşamını oldukça negatif yönde etkileyebilen idrar kaçırma durumunun ebeveynler tarafından ihmal edilmesi çocukta psikolojik travmalara sebebiyet verebilecek ciddi bir durumdur.

İdrar Kaçırma Sorunu İçin Çözümler

İdrar kaçırma sorunu için uygulanabilecek basit birkaç çözüm ile idrar kaçırma durumunun üstesinden gelebilmek mümkün. İlk yapılması gereken şeylerden bir vücuda sıvı alımı ile ilgili bir düzenleme yapılmasıdır. Özellikle akşam yemeğinden sonra sıvı alımını sonlandırmak ya da azaltmak faydalı olacaktır. İdrar kaçıran kişi eğer çocuksa gece bez bağlanması gibi bir durum asla söz konusu olmamalıdır. Bez kullanımı sonrasında çocuk daha rahat davranabileceğinden idrar kaçırma durumu devam edecektir.

Mesaneyi tahriş edebilecek olan gıdalardan uzak durmakta idrar kaçırmama konusunda faydalı olabilmektedir. Bazı ağır kokan peynirler, bol baharat içeren yiyecekler mesanenin aşınmasına neden olabilmekte ve idrar kaçırmayı tetikleyebilmektedir bu gıdalardan uzak durmak yardımcı olabilmektedir. Obezite ya da kabızlık gibi sorunlarında idrar kaçırmaya neden olabildiği bilinmektedir. Gerekli önlemleri aldığınız ve diyetinizi uyguladığınız halde bir iyileşme sağlanamadıysa bir uzman desteği almak faydalı olacaktır.

 

Yayımlama Tarihi: 15 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
15 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
10 Mart 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle