İdrar Kaçıran Çocuğa Ne İyi Gelir?

İdrar Kaçıran Çocuğa Ne İyi Gelir?

Çocukluk döneminin en nemli sıkıntıları arasında yer alan idrar kaçırma, psikolojik kaynaklı olabilirken, fiziksel sağlık sorunları da ilerleyen dönemlerde de idrar kaçırma sürebilir. Tuvalet eğitimini sorunsuz bir şekilde tamamlayan çocuklarda 4 yaşından itibaren gece ve gündüz alt ıslatmaları sona erer ve çocuklar yataklarından kuru bir şekilde kalkmayı başarır. Fiziksel anlamda mesane gelişiminin farkında olmayan çocukların idrar torbalarının dolduğunun farkında olmamaları istemsizce idrar kaçırmalarına neden oluyor.

Çocuklarda İdrar Kaçırma Nasıl Anlaşılır?

Bebeklik döneminden itibaren bez kullanma ve tuvalet eğitimi gibi süreçler çocukların idrar kaçırma gibi durumlarla karşılaşmalarına neden olabiliyor. İdrar kaçıran çocuklara bu doğrultuda hasta gözüyle bakmaktansa, gece ya da gündüz fark etmeksizin neden idrar kaçırıldığının sebeplerine odaklanılmalıdır.

Erkek çocuklarda daha sık karşılaşılan idrar kaçırma; sıvı alma alışkanlığının normalin üzerinde olması, stresli bir süreçten geçmiş olan çocuklar ve genetik yatkınlık gibi faktörler çocukta idrar kaçırma sorununun tam tespiti için gözlenmesi gereken detaylardır. Kronik kabızlık çeken çocukların birçoğunda da idrar kaçıma sorunu görülmektedir.

Uzman kontrolünde doğru bir teşhis ve tedavi için gerekirse çocukların tuvalete çıkma alışkanlığı ile ilgili bir tablo tutmak tedaviye yön verecek olan unsurlardan biridir. Ayrıca uyku düzeni de idrar kaçırmanın tetiklenmesi konusunda yakın takibe alınması gereken bir konudur. Uyku problemi olan çocukların birçoğunun sabahları yataklarını ıslatış bir şekilde uyanmaları kaçınılmaz olabiliyor. Çocukluk çağında uyku apnesi gibi rahatsızlıklar idrarın kontrol edilmesini de zorlaştırır.

Çocuklarda İdrar Kaçırmanın Tedavisi

Fizyolojik rahatsızlıkların nadir olması dışında, çocuklarda idrar kaçırmanın nedenleri genellikle yüzeyseldir. Gündelik alışkanlıklarda köklü bir değişiklik idrar kaçırmaların son bulmasını sağlar. Uyku öncesi sıvı tüketimini bitirmek ve uyumadan önce birkaç kez tuvalet ihtiyacının kontrol edilmesi gibi küçük değişiklikler büyük ölçüde tedavi niteliği taşır.

Beslenmenin idrar kaçırma ile ilgisi birçok kişi tarafından yadırgansa da; çocukların çokça kafeinli ve gazlı içecekleri tüketmeleri de idrar kaçırmaya neden oluyor. Bu tür içeceklerin kısıtlanması ve sağlıklı bir sindirim sistemi için sebze ve meyve ağırlıklı beslenmelerini sağlamak yararlı olacaktır. Gösterilen bunca çabanın sonucunda hala idrar kaçırmaya devam eden çocuklarda alarm tedavisini ilaç tedavisi takip eder.

İdrar Kaçıran Çocuklara Yaklaşım Nasıl Olmalı?

Yaptığının bilincince olan ancak istemsizce idrar kaçıran çocukların utanma duyguları bu dönemde fazlasıyla gelişir ve aile büyüklerinin yanış davranışları ömür boyu içe kapanık bireylerin yetişmesine yol açar. Öncelikle hiçbir çocuğun kendi konforunu bozacak olan alt ıslatmayı isteyerek yapmayacağı bilinmeli ve çocuklara yardımcı bir üslupla yaklaşılmalıdır.

Geçici olan bu durumun çocuklar tarafından idrak etmelerini sağlamak anne ve babaların görevidir. Suçlayıcı ve rencide edici tavırlardan uzak durulmalıdır. Aksi halde idrar kaçırmaya kaygı bozukluğu gibi psikolojik sorunların eklenmesi ile sağlıklı ruh sağlığı olan çocuklardan bahsetmek mümkün olmaz.

 

Yayımlama Tarihi: 15 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
15 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
10 Mart 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle