Her Yaşta Âşık Olunur Mu?

Her Yaşta Âşık Olunur Mu?

Büyüklerimiz genel manada söylediklerinde yanılmadıkları gibi konu aşk olunca da yanılmamışlar. Sıklıkla duyduğumuz ve nesilden nesile aktarılan ‘aşkın yaşı yoktur’ sözü doğru. Yapılan araştırmalar bireylerin cinsel kimliklerimi tanımaya başladıkları andan, ölünceye kadar olan zaman diliminin herhangi bir safhasında âşık olabileceğini doğruluyor. Yani kişiler orta çocukluk döneminden ömürlerinin sonuna kadar âşık olabilirler.

Aşk Nedir?

Bu konuya cevap verebilmek için hem erkekler hem de kadınlar tarihsel süreç içerisinde tanımlamalar yapmışlardır. Bu noktada önemli olan ise yapılan tanımlamaların hepsinin eksik bir tarafının bulunması. Bunun nedeni ise herkes için aşk tanımının son derece değişken olması. Âşık olan kişilerin neredeyse tamamı bu tarz bir duyguyu hiçbir zaman yaşamadıklarını dile getirmektedir. Bu durum geçmişte de yaşanmış olacak ki bazı düşünürler aşka ilahi bir vasıf yüklemiş ve bu duygunun Tanrı tarafından insana bahşedilen en yüce duygu olarak tanımlamışlardır.

Bazı düşünürler ise bunun vücutta meydana gelen bir takım değişikliklerden ibaret olduğunu söylemiştir. Aslında iki tanımlamada doğrudur. Son yapılan araştırmalar, aşkın beyinde gerçekleşen bir takım hormanal değişimler ile oluştuğunu ve söz konusu hormonların 3 sene içerisinde normale döndüğünü göstermiştir. Bu tespitin tek eksik yanı ise aşkın sadece hormanlar ile açıklanamayacak kadar ilahi bir duygu olmasıdır.

Aşkın Hikâyesi

Eski zamanlarda söylenilen bir rivayete göre: ‘Tanrı, erkek ve kadını yaratır. Tıpkı diğer duygularını insanların yaşamasını istediği gibi, Kendi bünyesinde bulunan aşkı da insanın yaşamasını ister. Bunu ise vücutta meydan gelen bir takım değişimler ile sağlayabileceğini değerlendirir ve aşkı yaşaması için gereken biyolojik unsurları insana koyar. Tanrının buradaki amacı ise insanların kendi arasındaki yaşadıkları aşkın daha büyüğünü kendisin de bulmasıdır.

Her şeyi tamamladıktan sonra insanları dünyaya bir kadın ve bir erkek olarak gönderir. Kadın ile erkek koca dünyayı geze dolaşa birbirlerini bulur ve âşık olurlar. İnsan bu ya Tanrı’yı tamamen unutur. Tanrı’nın ise o günden itibaren insana küstüğü ve insanı lanetlediği düşünülür. Bu nedenle dünyada yaşanan tüm aşkların az veya çok acı verdiği söylenir.

Aşk Her Yaşta Olabilir Mi?

Aşk Tanrı tarafından insana bahşedilen en yüce duygudur. Bu nedenle diğer tüm duygulardan daha kıymetli olduğu ise şüphesizdir. Aşk üzerine bilimsel çalışmalar devam etmekte olup insanlar olarak bir şeyden artık eminiz. İnsanlar cinsel kimliklerini keşfettikleri yaştan itibaren her yaşta âşık olabilirler.

Her kim ben hayatımda hiç âşık olmadım diyorsa, bilin ki yalan söylüyor. Yine bilimsel araştırmalar gösteriyor ki insanlar kimi zaman farkında olarak, kimi zaman ise farkında olmayarak aşkı hayatında en az bir kere tecrübe ediyor. Bu nedenle siz siz olun ben asla âşık olmadım diyen birine asla inanmayın.

Psikolog veya Psikolojik Danışman desteği için tıklayın.

Çocuk Gelişim Uzmanı desteği için tıklayın

Yayımlama Tarihi: 7 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi: 6 Ekim 2022
Yayımlama Tarihi:
7 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi:
6 Ekim 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle