Hamilelikte Uykunun Rolü Ve Önemi 

Hamilelikte Uykunun Rolü Ve Önemi 

İlk kez anne olacağını duyan ve heyecanlanan kadınların pek çoğun da uykusuzluk sorunu oluşabilir. Hamilelikte uykunun rolü ve önemi çok büyüktür. Eğer sağlıklı bir uyku düzeni olmazsa pek çok sorun ile karşılaşma olasılığı yüksektir. Bilindiği üzere, hamilelerde en çok meydana gelen durumlardan biri de aşırı uyuma isteğidir.

Özelikle belirli bir periyoda gelindiği zaman, uyku daha fazla ön plana çıkar. Özellikle mide bulantısı çok olan kişiler de uyurken bu durumu hissetmediği, için daha fazla uyuma isteği mevcuttur. Özellikle ilk 6 ay da uyku isteği daha çok görülür.

Doula

Hamileler de Uykuya Geçiş Zor mudur?

Hamilelikte uykunun rolü ve önemi büyüktür. İlk olarak iyi ev kaliteli bir uyku bebeğin gelişimi ve büyümesi için önemlidir. Ayrıca hamilelerin en çok karşılaştığı sorun, uyku için iyi bir pozisyon bulmaktır. Özellikle hamilelik öncesinde belirli bir uyku pozisyonu varsa bu alışkanlığı hamile iken de sürdürmek isterler.

Vücut ağırlaşmaya başladıkça, uyku düzeni de bozulmaya başlar. Verimsiz uyku da huzursuzluk ve mutsuzluk getirir. Bunların dışında farklı durumlar da uykuyu bölmeye sebep olur ve uyku sorunları çıkarır. Öncelikle rahat bir pozisyon bulunmalıdır.

Çocuklarda Uyku Bozukluğunun Belirtileri Ve Tedavisi

Rahat Bir Uyku Pozisyonu Nasıl Bulunur?

Hamileliğin ilk bir kaç ayında rahat dönülür. Özellikle yana dönerek yatmak daha iyi olacaktır. Vücudu bu şekilde alıştırmak gerekir. Hamilelikte uykunun rolü ve önemi bu süreci rahat atlatmanızı sağlar. Yan dönülen pozisyonda kirli kanda vücuttan baskıyı azaltır ve dolaşım sistemi daha rahat bir hale gelir. Bunun için daha çok sola doğru yatılması tavsiye edilir. Aynı zamanda uyku öncesi kafein içerikli içecekler tüketilmemelidir.

Akşam ve öğleden sonra tüketmemek önemlidir. Uyku öncesi lavabo ihtiyacı doğmaması için, sıvı tüketimi azaltılmalıdır. Ağır ve yağlı yiyeceklerden de uzak durulması önerilir. Mide bulantısı olan kişiler bunu bastırması için, hafif tuzlu yiyecekler tüketebilir.

Gece doğal olarak uyuma pozisyonları değişir ve sırt üstü yatmak mümkündür. Bunu kontrol altına almak, çok kolay değildir. Son üç aya girildiği zaman, pozisyon ayarlamak daha zor bir hâle gelir. Özellikle sırt üstü yatmak çok rahatsız edecektir.

Doğumun Gizli Kahramanları (Hormonlar)

Hamilelikte Uyku Sorunu İçin Bazı İpuçları

Hamilelikte uykunun rolü ve önemi hayati derecede bir yere sahip olduğundan, bu konuda bilgili olmak da gerekir. Hamileliğin sonuna kadar kaliteli ve iyi bir uyku almak gerekir. Akşamları yenilen yemeklere dikkat ederek, bir hamile diyet programı uygulayarak, daha rahat uyuyabilirsiniz.

Ayrıca yoga, egzersiz, pilates gibi hamile sporları da uyumanız için büyük destek sağlar. Kahve, çay tüketimi olmamalıdır. Her gün sıcak bir duş almak, en önemlisi de stresten uzak durmak gerekir. Bu şekilde hamilelik sürecinizi hem psikolojik olarak hem de bedensel olarak, daha iyi geçirebilirsiniz.

 

Yayımlama Tarihi: 23 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi: 4 Ekim 2022
Yayımlama Tarihi:
23 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi:
4 Ekim 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle