Hamilelikte Folik Asit Kullanımı

Hamilelikte Folik Asit Kullanımı

Hamile olanlar veya çocuk sahibi olmayı planlayan anneler mutlaka folik asit kullanmalıdırlar.Doktor kontrolünde ilerlemesi gereken bu süreçte kullanım; genellikle hamileliğin ilk üç ayında ve hamile kalmayı planlağıdınız dönemlerde başlandığında çok yararlı olacaktır.

Folik asit yetersizliği durumlarda megaloblastik anemi görülmektedir. Megaloblastik anemi kemik iliğindeki kan hücrelerinin büyük olması ile kansızlık rahatsızlığına sebep olmaktadır. Bu sebepten dolayı folik asit kullanımı çok önemlidir.

Folik Asit Nedir?

Folik asit, suda çözünür B vitaminin (B9) formudur. Folat gıdalarda doğa olarak bulunmaktadırlar. Bunlar, fasulye, mercimek, kuşkonmaz ve brokoli gibi birçok yiyeceklerde doğal olarak bulunmaktadır.

Folik Asit Kullanım Amacı

Folik asit kullanımı çok önemlidir ve bebeğin anne karnında gelişiminin normal seyrinde devam etmesi açısından çok önemlidir. Diğer amaçlar ise;

• Çoklu hücre bölünmesi hücrenin genetik yapısının oluşumunda önemli olmaktadır. Bu sebepten dolayı bebeğin normal olarak gelişimini sürdürmek için folik asit kullanımı şarttır.

• Bebeğin merkezi sinir sisteminin gelişimi için önemlidir.

• Beyin, omurilik ve kas anormalliklerin olmaması açısından çok önemlidir.

• Kansızlığı önlemek amacıyla da kullanılmalıdır.

Folik Asit Ne Kadar Kullanılmalı

Hamileliği düşünenler veya hamile olan anne adayları folik asit kullanmak zorundadırlar. Bebeğin gelişimi için çok önemli olan folik asit, yeterli miktarda alınmalı ya da doğal yolla alınmalıdır. Doğal besinlerde özellikle yeşilliklerde çok fazla folik asit bulunmaktadır. Bunların yanı sıra doktorunuz takviye olarak folik asit yazacaktır. Günlük 400g folik asit kullanımı yeterli olacaktır.

Ayrıca folik asitin yanında B12 takviyesi eklem eksikliği gibi rahatsızlıkların oluşumunu önleyecektir. Gebelikten önce hamilelik için 3 ay önceden kullanıma başlanmalıdır. Sağlıklı hamilelik geçirmek için gebeliğin 12 haftasına kadar folik asit kullanılmalıdır.

Ayrıca yumurtalıklardan sonra rahim bölümüne yerleşen bebeğin, rahim genişlemesine sebebiyet vermesinden dolayı hücre bölünmesi başlamaktadır. Bu sebepten dolayı folik asit kullanımı çok önemlidir.

Yayımlama Tarihi: 29 Haziran 2021
Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2022
Yayımlama Tarihi:
29 Haziran 2021
Güncelleme Tarihi:
18 Nisan 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle