Günümüzde Online Terapi (Çevrimiçi Terapi)

Günümüzde Online Terapi (Çevrimiçi Terapi)

Online terapi (çevrimiçi terapi) neden bu kadar yaygın?

Günümüzde online diğer adıyla çevrimiçi terapi olarak bilinen psikoterapi tekniği oldukça yaygındır.

Online terapi tekniğinin yaygınlaşmasının en büyük etkenlerinden biri Covid19'un hayatımıza girmesiyle olmuştur. Covid19, terapistlerin danışanlarıyla yüz yüze terapi gerçekleştirmesine yönelik ciddi bir engel oluşturmuştur. Bu engel nedeniyle terapiler çoğunlukla online şeklinde yürütülmektedir. Online gerçekleştirilen terapilerin yüz yüze terapi kadar verimli olduğuna dair savunan araştırmalar mevcuttur. Covid19'un hayatımıza girmesiyle online terapi tekniğinin yaygınlaşmasına yönelik büyük bir adım atılmıştır.

Bir diğer etken ise gün geçtikçe bireylerin teknoloji ve internet kullanımın giderek arttığı görülmektedir. Terapi türleri arasında birtakım farklılıklar olsa bile psikoterapi uygulamalarına gereken özeni göstererek ve etik ilkelere uyum sağlayarak gerçekleştirilen terapilerin gelişen teknoloji ve internet kullanımı sayesinde verimli bir görüşme sağlayabilmektedirler. Günümüzde teknoloji ve internet kullanımının yaygınlaşması ve kolay ulaşılabilir olması nedeniyle bireyler ruhsal veya fiziksel problemleri için online terapi seçeneğiyle daha kolay psikolojik destek almaktadırlar. 

Online terapi neden bu kadar çok tercih ediliyor?

Covid19’un etkisiyle ortaya çıkan salgın hastalıklar, danışanın engel durumu, agorafobi, asosyallik gibi birçok nedenlerden dolayı evden çıkamayan danışanlar online terapi hizmetini tercih etmelerini sağlamıştır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, fiziksel olarak kendini göstermek istemeyen veya saklama ihtiyacı hisseden danışanların online terapi tercih etmesine olanak sağlamıştır. Ayrıca yüz yüze terapiye göre daha uygun ücretlendirilmesi online terapinin tercih edilmesinde fazlasıyla etkili olmuştur.

Online terapinin olumlu yönleri nelerdir?

Online terapinin olumlu yönleri; psikoterapi ve tedavinin daha az masraflı olması, konum açısından daha uzak yerlerde veya kırsal alanlarda yaşayan danışanlara kolay ulaşılabilir olma, sürecin takibini kolaylaştırması, iş veya başka bir sebep nedeniyle sıklıkla seyahat eden danışanlara kolay zaman oluşturma gibi birçok olumlu neden vardır. 

 

Kaynakça 

ÖZDEMİR, M. B., & BARUT, Y. (2020). Psikolojik Danışma Uygulamalarında Post Modern Bakış Açısı: Çevrimiçi Psikolojik Danışma. Kıbrıs Türk Psikiyatri ve Psikoloji Dergisi2(3), 192-199.

TUZGÖL, K. Online Psikoterapi ve Danışmanlıkta Etik. Türkiye Bütüncül Psikoterapi Dergisi3(6), 67-86.

Yayımlama Tarihi: 8 Ocak 2022
Güncelleme Tarihi: 8 Nisan 2022
Yayımlama Tarihi:
8 Ocak 2022
Güncelleme Tarihi:
8 Nisan 2022

Merhaba, ben Psikolog Pınar Özdemir. Psikoloji lisansımı Maltepe Üniversitesinde tamamladım. Halen bilişsel davranışçı terapi eğitimini almaktayım. Bireysel (çözüm odaklı ve bdt) ve oyun terapisi alanında aktif olarak terapi vermekteyim. .

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle