Görüntülü Görüşme

Görüntülü Görüşme

Günümüzde oldukça yaygınlaşan görüntülü konuşma gün geçtikçe yaygınlaşmaya da devam ediyor. Yurt içindeki ya da yurt dışındaki akrabalarınızla, sevdiklerinizle ya da arkadaşlarınızla konuşmak artık mümkündür. Uzaktaki eşiniz dostunuz ile konuşmak yalnızca bir tık uzağınızda. Oldukça kolaylık sağlayan görüntülü konuşma insanlar ile aranızdaki bağı da kaldırmakta.  

Özellikle Covid-19 virüsü ile görüntülü konuşma oldukça yükselişe geçti. Virüs dolayısı ile insanlar akrabaları, arkadaşları ya da en yakınları olan aileleri ile görüşemediklerinden görüntülü konuşma bu alanda resmen bir kurtarıcı olmuştur. 

Kimler Görüntülü Konuşabilir? 

Cep telefon kullanan herkes görüntülü konuşabilir. 7’den 70’e yaş fark etmeksizin herkes telefondan görüntülü konuşabilir. Yalnızca her akıllı telefonda görüntülü konuşulabilir fakat tuşlu telefon kullanan kişiler için henüz küçük ve tuşlu telefonlarda bu tarz bir durum söz konusu değil. Bu yüzden yaş fark etmeksizin yalnızca evinizde akıllı bir telefon olması ve kamerasının sağlam olması yeterli. 

Yaş sınırı olmamasının en güzel yanlarından bir tanesi de uzaktaki akrabalar torunlarını, yeğenlerini ya da arkadaşlarının küçük çocuklarını canlı bir şekilde görebiliyor. Her ne kadar yalnızca bir fotoğraf özlem ya da hasret gidermeye az da olsa yetse de tam olarak insanlar birbirilerinin hasretlerini gidermiyorlar. İşte bu noktada görüntülü konuşma herkesin arasında oldukça iyi bir etkiye sahip. 

Görüntülü Konuşma Ne İşe Yarar? 

Görüntülü konuşma sayesinde yüzlerce, binlerce hatta milyonlarca kilometre uzağınızdaki insanlarla isteğiniz saatler ve zaman dilimleri içerisinde konuşmanız mümkün. Bazı zamanlar ufak bir fotoğraf insanların arasındaki sohbeti ne yazık ki güçlendiremiyor. Bu noktada en çok kullanılarak insanların arasındaki ilişkiyi kuvvetlendiren olaylardan bir tanesi görüntülü konuşmadır. 

Örneğin yurt dışında yaşayan bir babaanne düşünün. Uzaktaki torununu görmek istiyor fakat göremiyor, sesini duymak istiyor fakat duyamıyor. İşte bu noktada görüntülü konuşma devreye giriyor. Onlarca kilometre arasından bu iki akraba birbirlerini görebiliyorlar ve böylelikle çok daha sağlıklı bir ilişki ortaya çıkıyor. 

Bir diğer örnek ise iki sevgili. Farklı şehirlerde yaşayan bir çift düşünün. Sohbet etmek, konuşmak, gülüşmek ne kadar da zor. Görüntülü konuşma ile resmen hemen hemen her an görüşebiliyorlar. Hatta karşılıklı yemek yiyenler, uyuyanlara bile şahit olmak mümkün. Sohbet edenler, şarkı söyleyenleri de düşünecek olursanız görüntülü konuşma aşıklar için de oldukça iyi bir özellik. 

Görüntülü Konuşmanın Zararları Nelerdir? 

Görüntülü konuşmanın aslında pek fazla zararı yoktur. Yalnızca bazen uzun süreli uzağınızdaki kişiler ile konuştuğunuz zaman gerçek ile ilişiğiniz az da olsa kesilebilir ve gerçek hayattan uzaklaşıp sosyal medyada takılı kalabilirsiniz. Bir birey olarak en çok dikkat edilmesi gereken şey budur. Her ne kadar sevdikleriniz uzağınızda da olsa kendinizi uzun süreli onlara kaptırıp işlerinizden kaytarmamalısınız. Ayrıca çocuklara da ileride göz bozuklukları yaşamamaları için çok kullanılmaları önerilmez. 

 

 

Yayımlama Tarihi: 15 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
15 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
10 Mart 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle