Gebelikte Ruh Haliniz Çocuğu Etkiler mi?

Gebelikte Ruh Haliniz Çocuğu Etkiler mi?

Gebelik süreci hem bireysel olarak hem de aile yaşamınıza değer katan sayılı deneyimler arasında yer alır. Hamile anne adayları için birden fazla doğum yapmış olsalar bile her çocukta ayrı bir süreç yaşanır. Kişi hamile kaldığı andan itibaren tıbbi olarak ilk 3 ay boyunca haftada bir ya da iki haftada bir olmak üzere bebeğin ve annenin sağlığı kontrol edilmektedir. Sıra dışı bir durum olmadığı sürece bu kontroller; 3. Aydan itibaren ortalama her ay olacak şekilde devam etmektedir. Bu noktada artık son yıllarda annenin ruh hali ve ailenin hamilelik dönemindeki genel hayatı da önemsenmektedir. Okul öncesi eğitim döneminde ve ilkokul, ortaokul dönemlerinde yüksek stres, kaygı, sınav korkusu ya da sosyal fobi yaşayan çocuklarda; ana kaynak, hamilelik dönemine dayanabilmektedir. Hamilelik döneminde fiziksel ya da duygusal olarak stresli bir atmosferin yaşanması, bebeğinizin belleğinde kalıcı bir programlanma oluşturabilir.

Gebelikte Ruh Hali Kontrol Edilebilir Mi?

Örneğin; sınav haftaları yaklaştığında tıbbi tedavi ihtiyacı hisseden bir 5. Sınıf öğrencisinde uzun süre farklı uygulamalarla destek verildiği halde ilgili stres ve kaygı durumunun geçmediği gözlemlenmiştir. Burada annenin hamilelik döneminde beklenmeyen bir maddi sorun ailenin hayatında bir kaos oluşturmuş. Çalışmanın devamında annenin sigara tüketimini hamilelik boyunca devam ettirmesi de genel yaşamında bozulan dengeyle ilişkilidir. Şu anda böyle bir durum yok, anne sigara ya da alkol kullanımını bırakmış. Çocuğun da bu geçmişten haberi olmamasına rağmen, psikolojik bir seans sürecinden sonra kaygı ve stres durumundan özgürleşebilmiştir. Çocuğun yaşadığı durum; aslında bilinçaltı boyutta stres ve kaygı odaklı bir programlanma ile ilişkilidir.

Peki, hepimiz birey olarak kendi gebelik dönemimizi bilmiyoruz. O zaman hayatımız boyunca bu referansla mı kişiliğimiz şekillenecek?

Burada bebek için 0-3 yaş arası çok önemlidir. Fakat, ilerleyen yaşlarda tabii ki doğru destek ile çocukluk döneminizin hayatınıza kattığı negatif durumları değiştirebilirsiniz.

Gebelikte Ruh Halimizi Nasıl Koruruz?

Gebelik sürecinde hormonal olarak ruh halinizin değişken olması beklenen bir durumdur. Bununla beraber ekstrem olaylar yaşadığınız bir dönem olması da oldukça normaldir. Burada bebeğin beyin gelişimi biyolojik olarak tamamlanmaktadır. Gebelik takibi ile biyolojik sağlığınızı önemseyip, kontrol altında ilerleyebilirsiniz. Bununla beraber duygu dünyanız açısından da uzman bir psikologla süreç boyunca iş birliği yapmanız faydalı olacaktır. Normalde kendi başınıza çözmeniz gereken bir durumda bile; bir uzmanla çalışmak alışkanlıklarınızı düzenlemenizi garanti altına alacaktır.

Gebelik dönemi ve yaşamınıza kattığı güzellikler çocuğunuzun büyüme evresinde hep hatırlanacaktır. Bebeğiniz 3 yaşına geldiğinde, 5 yaşındayken ya da yetişkin olduğunda bile bu durum pek değişmez.

Birden fazla çocuğu olan anneler; her bir kardeşin ayrı birer kişilik ve karaktere sahip olduğunu belirtirler. Genellikle annenin hamilelik dönemiyle de çok uyumlu çıkar.

Kısa bir örnek daha vermek istiyoruz. Gebelik sürecinde bebeğinizi aldırmayı düşünmüş ve daha sonra bu fikirden vazgeçmiş olabilirsiniz. Bu tarz bir durumu bilmese de gençlik ya da yetişkinlik dönemlerinde hayata, sosyal çevreye ya da eğitim öğretime uyum sağlayamayan bireyler olduğu gözlemlenmiştir. İlişkilerinde güven problemi olmasa da normalin üzerinde bir güven kaygısı hisseden bireyler de olabiliyor. Önemli bir kısmının gebelik dönemi incelendiğinde; anne tarafından bile istenmeme ihtimali bu güvensizlik özelliğini derinden hissetmelerine sebebiyet vermiştir. Bir yetişkin olarak da eğer bir şeyler yolunda ilerlemiyorsa; psikoloji biliminin bir insanın kendini anlama ve yaşamı anlamlandırma sürecinde size yardımcı olabileceğini hatırlayın.

Kidolog ve Gebelik Takibi

Gebelik takibi sürecinde annenin ve bebeğin mutluluğu platform olarak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Sağlıklı ve mutlu çocuklar; toplumu ve dünyayı daha güzel bir noktaya taşıyacaktır. Kidolog platformundaki birden fazla uzmanla gebelik sürecinde; diyetiniz, psikolojik danışmanlık veya gebelik takibi için alanında uzman kişilere kolayca ulaşabilirsiniz. İhtiyaç duyabileceğiniz her konuda bilgi ve destek alabilirsiniz. Bebeğinizle birlikte sağlıklı ve mutlu bir yaşam dileriz.

Yayımlama Tarihi: 26 Şubat 2022
Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2022
Yayımlama Tarihi:
26 Şubat 2022
Güncelleme Tarihi:
21 Nisan 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle